Osmanlı arşivlerindeki Filistin belgelerine internet üzerinden erişim sağlanmaya başladı.

Güncelleme: 12.04.2018 13:48

Osmanlı arşivlerindeki Filistin belgelerine internet üzerinden erişim sağlanmaya başladı.

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Filistin'e dair belge ve dokümanların bir kısmı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfasında erişime açıldı.

AA muhabirinin Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, YTB desteği ile Filistin Araştırmaları İmar ve Dayanışma Derneği tarafından 2013 yılında başlatılan "Osmanlı Arşivlerinde Filistin Belgeleri Projesi" kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 90 bin arşiv belgesi tarandı ve transkripsiyonu yapıldı.

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Filistin'e dair vakıf ve özel mülkiyete ait arazi ve tapu kayıtları ile belge ve dokümanları tespit etmek suretiyle Filistinlilerin hak arayışlarında bu belgelerden istifade etmelerinin sağlanmasını amaçlayan "Osmanlı Arşivlerinde Filistin Belgeleri Projesi" kapsamında ayrıca "Filistin Yer İsimleri Kılavuzu ve Atlası" da hazırlandı.

Proje çalışmaları bir yandan devam ederken, tespit ve transkripsiyonu tamamlanan belge ve bilgilerin kullanıma açılması için çıktılar, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile paylaşıldı.

Bu çerçevede, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sayfası "https://www.devletarsivleri.gov.tr" adresinde Filistin dosyasının yer aldığı bir bölüm oluşturuldu ve Filistin Yer İsimleri Kılavuzu ve Atlası yayına açıldı.

Asıl halleriyle eşleştirmeleri devam eden, transkripsiyon ve özeti tamamlanmış arşiv belgelerinin ise çalışmanın tamamlanmasının ardından aynı bölümde kullanıma açılması planlanıyor.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler