Filistin'in BM temsilcisi Mansur, İsrail'in Filistinlilere karşı orantısız güç kullandığını göstermek amacıyla BM'ye şeffaf soruşturma talebinde bulunduklarını açıkladı.

Güncelleme: 07.04.2018 07:08

Filistin'in BM temsilcisi Mansur, İsrail'in Filistinlilere karşı orantısız güç kullandığını göstermek amacıyla BM'ye şeffaf soruşturma talebinde bulunduklarını açıkladı.

Filistin'in Birleşmiş Millletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrailli yetkililerin uluslararası hukuku dinlemeyi reddettiğini söyledi. 

Filistinlilerin geçen haftadan bu yana Gazze sınırında sürdürdüğü gösterilerde İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 30'a yakın kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 500'den fazla kişinin yaralandığını ifade eden Mansur, BM Güvenlik Konseyinin sorumluluklarını ihmal etmesinin İsrail'i, Filistinlilere yönelik saldırılarını sürdürmeye teşvik ettiğini ifade etti.

Mansur, şöyle devam etti:

'Geçen hafta sorumluluklarını yerine getirmesi umuduyla konseye geldik ama hiçbir şey yapılmadı çünkü bir taraf (ABD) Güvenlik Konseyi'nin devreye girmesini istemedi. Bu hafta da yine aynı şekilde davranırlarsa yine geleceğiz, çünkü konsey uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu ve bu sorumluluğu üstlenmesi gerek. İşgal altındaki Filistin topraklarında şu an yaşananlar özellikle de Gazze Şeridi'nde, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. Güvenlik Konseyi'nin müdahale etmeyi reddetmesi mantıklı mı? Biz bunu kabul etmiyoruz. Güvenlik Konseyi'nin üzerine düşen rolü oynaması gerek, milyonlarca sivile Güvenlik Konseyi'nin onları terk etmediği mesajını göndermek zorunda.'

Riyad Mansur, Gazze'de yaşanan şiddet olayları için bir bilirkişi heyeti oluşturulması, bağımsız ve şeffaf soruşturma başlatılması çağrısında da bulundu.

BMGK'ya bağımsız soruşturma talebi

Kuveyt'in BM Daimi Temsilcisi Mansour el Otaibi de geçen hafta ABD'nin, İsrail'in Gazze'de orantısız güç kullanması sonucu onlarca kişin hayatını kaybettiği şiddet olaylarına ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesini isteyen BMGK talebini reddettiğini hatırlatarak, bu gün de aynı talebi konseye yeniden ilettiklerini söyledi.

Otaibi, 15 üyeli konseyde birçok ülkenin desteğini aldıklarını ancak veto yetkisine sahip ABD'den yanıt beklediklerini söyledi.

"Büyük Dönüş Yürüyüşü"

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yıl dönümü kapsamında geçen cumadan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler, "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine altı hafta boyunca devam etmeyi planlıyor. Gösterilerin altı hafta boyunca devam edecek olmasının bir sebebi de bu tarihte ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamış olması.

Toprak Günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler