ABD Başkanı Trump'ın Filistin-İsrail sorununu 'çözmekle' görevlendirdiği sinsi damadı Jared Kushner planın başarısı için bütün yolları deniyor. Trump ve teröristbaşı Natneyahu'dan destek alan Kushner, komşu ülkelerdeki Filistinli mültecilerin 'mülteci statüsünün' kaldırılması için çabalıyor. Böylece İsrail'in istediği gibi Filistinli mültecilerin de, topraklarına geri dönme sorunu da ortadan kalkmış olacak. ABD'li Foreign

Güncelleme: 09.08.2018 11:31

ABD Başkanı Trump'ın Filistin-İsrail sorununu 'çözmekle' görevlendirdiği sinsi damadı Jared Kushner planın başarısı için bütün yolları deniyor. Trump ve teröristbaşı Natneyahu'dan destek alan Kushner, komşu ülkelerdeki Filistinli mültecilerin 'mülteci statüsünün' kaldırılması için çabalıyor. Böylece İsrail'in istediği gibi Filistinli mültecilerin de, topraklarına geri dönme sorunu da ortadan kalkmış olacak. ABD'li Foreign

ABD'li Foreign Policy dergisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve aynı zamanda başdanışmanı olan Jared Kushner'in sızan e-posta hesaplarında kısmen ortaya çıkan Ortadoğu planını yayınladı. Buna göre Jared Kushner'in planı, komşu ülkelerde yaşayan Filistinli mültecilerin mülteci statüsünden çıkarılmasını öngörüyor. Bu durumda Filistinli mülteci kalmamış olacağından, BM'ye bağlı Filistinli mültecilerle ilgilenen Ortadoğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu'na (UNRWA) da gerek kalmayacak. Ayrıca pazarlık masasında yer alan 'Filistinli mültecilerin dönüş hakkı' maddesi de kalkmış olacak.

En yoğun mesaisi 'Filistin'

Ortadoğu'da İsrail-Filistin meselesiyle ilgili olarak yoğun mesai harcayan Kushner, e-posta yazışmalarında, 'UNRWA'yı sekteye uğratmak için 'dürüst ve içten bir çaba içinde olmanın' öneminden bahsediyor. Kushner, Trump'ın Ortadoğu Barış Elçisi Jason Greenblatt da dahil üst düzey ABD'li yetkililere hitaben yazdığı 11 Ocak tarihli e-postalarında şu ifadelere yer veriyor: "Bu kurum (UNRWA) yozlaşmış, verimsiz ve barışa yardım etmeyen bir statükoyu kalıcı hale getiriyor." Kushner, diğer ABD yetkilileriyle yazışmalarında da buna benzer ifadeleri defalarca tekrarlıyor.

Dergiye konuşan Amerikalı ve Filistinli yetkililer, Kushner'in bu yöndeki çabalarının, bölgedeki Filistinlilerin göçmen statülerini, Trump yönetimi ve Kongre'deki Trump taraftarları için İsrail-Filistin görüşmeleri sırasında masadan kaldırma hedefiyle ortaya atıldığını belirtiyor. Meseleye dair en az iki kanun tasarısının da halihazırda Kongre'ye sunulduğu biliniyor. Derginin yayınladığı özel haberde, Trump'ın İsrail-Filistin meselesinde özel olarak görevlendirdiği damadının, Ortadoğu diplomasinin herhangi bir yönüyle ilgili olarak konuşmadığına ve konuşmaya da gönülsüz olduğuna dikkat çekiliyor.

UNRWA'yı kapatmak istiyor

Haberde, Kushner'in Ürdün'de kayıtlı 2 milyonu aşkın Filistinlinin mülteci statüsünden çıkarılması için Amman yönetimine baskı yaptığı bildirildi. Buna göre Kushner, haziran ayındaki Amman ziyaretinde, Ürdünlü yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde bu konuyu gündeme getirdi. Filistinli başmüzakereci Saeb Erekat, Kushner'in ziyaretinde, UNRWA'ya para akışının durdurulmasını, kuruma tahsis edilen paranın mültecilere evsahipliği yapan Ürdün ve diğer Arap ülkelerine kanalize edilmesini teklif ettiğini belirtti.

ABD, Filistinli mültecilere yönelik yardımları kesme planı yaparken dün ajanslar Gazze Şeridi'nin Cebaliye kampındaki BM merkezinde çekilmiş fotoğrafları servis etti. Fotoğrafta Türkiye'den yollanmış un çuvalları yer aldı. Kushner'in 18 aydır, 'Yüzyılın Anlaşması' olarak nitelenen bir barış planı üzerinde çalıştığı bilinirken, bu plan Washington yönetiminin adeta sır gibi sakladığı bir belge olma özelliği taşıyor.

ABD, 1949 yılında kurulduğundan bu yana, UNRWA'ya maddi kaynak sağlayan en önemli ülkelerden biri. İsrail devletinin kuruluşu sırasında yerinden edilen Filistinlilere destek olmak için kurulan UNRWA, önceki ABD yönetimleri tarafından, bölgede istikrar sağlayan en önemli kuruluşlardan biri olarak değerlendiriliyordu. Ancak Kushner'in e-posta yazışmalarında, UNRWA'ya olan olumsuz bakış açısı göze çarpıyor. ABD yönetiminde söz sahibi İsrail yanlıları da BM'ye bağlı bu uluslararası kurumun, Filistinli mülteciler meselesini 'suni olarak' ayakta tuttuğunu öne sürüyor. UNRWA'nın devre dışı kalması, Filistinli mültecilerin sadece yardımsız değil statüsüz de kalması demek.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
ABD'nin kararına Rusya'dan misilleme
Firar eden asker AVM'de dehşet saçtı!
Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler!
Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga! 
ABD Meclisi'nden Suud'a soğuk duş
Bodrum'daki faciadan korkunç kareler!
Cinayetin ardından, Selman 'kurnazlığı'!
Erdoğan ile Trump arasında kritik görüşme
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatör, Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Salman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler