Tarihsel yapısı, kültürel güzellikleriyle ünlü olan Fransa, müziğiyle, yemekleriyle, yaşam tarzıyla her anlamda insanları cezbediyor. Şimdi bu ülkeyi daha yakından tanıyalım...

Güncelleme: 14.04.2018 15:04

Tarihsel yapısı, kültürel güzellikleriyle ünlü olan Fransa, müziğiyle, yemekleriyle, yaşam tarzıyla her anlamda insanları cezbediyor. Şimdi bu ülkeyi daha yakından tanıyalım...

Fransa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Paris, ona yazılan şarkıları, kitapları, filmleri hak edecek güzelliktedir. Genelde Fransa'ya gelen turistlerin ilk ve bazen de tek uğrak yeri olan şehir; tarihi eserleri, müzeleri, sanat galerileri, şık restoranları ve dünyaca ünlü modaevleriyle göz doldurur. Şehrin sembollerinden biri olan Notre Dame Katedralini, Fransa'nın ilk devlet müzesi olan Louvre Müzesini, adını Yunan mitolojisinde cennet olarak adlandırılan ovalardan alan Şanzelize Caddesini, şehrin her yerinden görebileceğiniz ve en güzel manzarasına sahip Eyfel Kulesini görmeden Paris'i görmüş, Fransız kültürü ile ilgili bilgi sahibi olmuş sayılmazsınız.

Fransız kültürü ile tanışın

Yolunuz Fransa'ya düşmüş ise oranın keyfini çıkartırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olabilir. Gideceğiniz yerlerin kültürlerini öğrenmek ve bunu esas alarak hareket etmek size başka ülkelerden dostlar kazandırabilir. Günlük kullanımda konuşurken birine "sen" diye hitap etmeniz Fransa'da hoş karşılanmayabilir. Özellikle dikkat edilen bu noktayı atlamamanız sizin değer ve saygı görmenizi sağlayabilir. Ne olursa olsun karşınızdakine "siz" diye hitap etmelisiniz. 
Alışveriş yaparken ise bilmeniz gereken önemli bilgilerden biri de mağazaların hafta içi ve Cumartesi günleri 19.30' a kadar açık olduğudur. Buna göre plan yapmayı unutmamalısınız.

Fransa'nın güzellikleri

\u2022    Eiffel Kulesi
Fransa dendiğinde belki de akla gelen ilk yer Eiffel Kulesi'dir. Şehrin her yerinden gözüken bu yapı sizleri ışıklandırmalarıyla da büyüleyeceğine şüphe yok. Eiffel, turistlerin görmeyi en çok tercih ettiği yerlerden birisidir.
\u2022    Notre Dame Katedrali
Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan yapı Paris'te bulunmaktadır. Victor Hugo'nun yazdığı Notre Dame'nin kamburu romanına konu olan katedral ilgi görmeye devam ediyor. 
\u2022    Louvre müzesi
Fransa'nın ilk devlet müzesi olan Louvre Müzesi'nin tamamını gezmek yaklaşık 28 gün sürmektedir. Oldukça büyük olan bu müze içinde birçok eser barındırmaktadır. Ünlü Mona Lisa tablosu da burada sergilenmektedir.
\u2022    Versay Sarayı
Paris'in çok yakınında bulunan Versay Sarayı görkemli manzarasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Eskiden saray olarak kullanılan bu yapı şu anda müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açmış bulunmaktadır. Sarayın bahçelerini, içini ve aynalı galeriyi gezerek gününüzün yarısını burada geçirebilirsiniz. Üstelik yapının etrafında bulunan şık restoranlarda leziz yemekler yiyebilir, güzel şaraplar tadabilirsiniz.
\u2022    Normandia& Bayeux plajları
Normandia, Fransa'nın kuzeyinde bulunur. Bayeux gibi yerleşim yerlerini içeren bölge çok güzel sahillere sahiptir. Bayeux Katedrali ve içerisinde sergilenen bayeux tapestry ile ünlenmiştir. Tarihi gezileri seviyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.
\u2022    Bordeaux
Fransa dendiğinde akla gelen belki de ilk şeylerden birisi şaraptır. Dünyanın en büyük ve en eski şarap üretim yerlerinden biri olan Bordeaux, sizi o hafif havasıyla içine çekecektir. Özellikle burada bulunan şarap fabrikalarını gezmeyi ihmal etmeyin.
\u2022    Nice
Daha yazlık olan bu bölgede denize girebilir, güneşlenebilir ve sıcağın tadını çıkartabilirsiniz. Üstelik Cannes müzik festivali zamanı etrafta gezinen ünlülere rastlamanız da hiç şaşırtıcı değil.
\u2022    Şanzelize
Paris'in en uzun caddesi olan Şanzelize'de gezme ve alışveriş yapma keyfini kaçırmamak lazım. Güzel restoranlarında yemek yiyebilir, kafelerinde kitap okurken kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
\u2022    Lyon
Fransız iş dünyasının merkezi olan Lyon, gastronominin de kalbidir. Fransız yemeklerini tatmak için rotanıza eklemeniz gereken bir yerdir.
\u2022    Marseille
Avrupanın en ünlü kaplıcalarının ev sahibi olan Marseille, tarihi yönüyle de oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca aralık ayında kurulan Noel pazarı da turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.  

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler