Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Suriye'de çözüm için Beşar Esed'in gitmesinin 'ön şart olmadığını' söylemesinin ardından bugün de bir bakanı yaptığı açıklamada 'Esedli geçiş olmaz' dedi.

Güncelleme: 01.09.2017 15:53

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Suriye'de çözüm için Beşar Esed'in gitmesinin 'ön şart olmadığını' söylemesinin ardından bugün de bir bakanı yaptığı açıklamada 'Esedli geçiş olmaz' dedi.

Suriye'de 2011 yılından beri süren ve 320 bini aşkın can alan savaşın başından beri Beşar Esed aleyhine sert bir tavır takınan Fransa'dan bir U dönüşü daha geldi.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron temmuzda yaptığı açıklamada, Esed'in yerine geçecek "meşru bir halef" göremediğini ve Esed'in görevden uzaklaştırılmasının bir "ön şart olmadığını" söylemişti. Macron, öncelikli hedefin Suriye'deki DAEŞ tehdidini sona erdirmek olduğunu vurgulamıştı.

POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ FİKRİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

François Hollande dönemine göre bu konuda önemli bir politika değişikliğinin işareti olarak algılanan açıklamadan haftalar sonra, bugün Fransa Dışişleri Bakanı Jen-Yves Le Drian konuştu.

BAKAN, MACRON'UN AKSİNİ SÖYLEDİ

RTL radyosuna röportaj veren Le Drian, "Esed ile barış inşa edemeyiz. Çözüm o olamaz. Çözüm yeni bir anayasa ve seçimlere gidecek bir siyasi geçiş için takvim oluşturmaktır. Halkını katletmiş Beşşar Esed ile geçiş süreci yapılamaz" dedi.

Macron, donan siyasi çözüm sürecini yeniden başlatacak yeni bir irtibat grubu kurmak için Le Drian'ı görevlendirmişti.

Cenevre'de yedi tur yapılan barış görüşmelerinden sonuç alınamamıştı. Türkiye, İran ve Rusya'nın liderlik ettiği Astana sürecinde ise eylül ortasında yeni bir tur görüşme planlanıyor.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler