Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Fendoğlu, "Yargıdaki en önemli sorunlardan biri geciken adalettir. Hedef ise vatandaşın lehine zamanı iyi kullanmaktır. Örneğin 'Davanız altı ayda bitirilecektir' denilebilmelidir" ifadelerini kullandı

Güncelleme: 05.10.2017 11:39

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Fendoğlu, "Yargıdaki en önemli sorunlardan biri geciken adalettir. Hedef ise vatandaşın lehine zamanı iyi kullanmaktır. Örneğin 'Davanız altı ayda bitirilecektir' denilebilmelidir" ifadelerini kullandı

NEŞAT GÜNDOĞDU /ANKARA

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Fendoğlu, yeni eğitim yılı açılışında sorun çözme odaklı bir hukuk eğitiminin olması gerektiğini belirtti. Hukukun, insanın insana itaatini önlemek için var olduğunu belirten Fendoğlu, "İnsanlar melek olsaydı, kurallara ihtiyaç yoktu. İnsan, insana itaat etmesin diye kurallar koyulmuştur" dedi.

Adalet Bakanlığı'nın son yaptığı reform ile davaların ne kadar süre içerisinde sonuçlandırılacağının önceden belirtilmesi uygulamasının önemine dair vurgu yapan Fendoğlu, "Yargıdaki en önemli sorunlardan biri geciken adalettir. Hedef ise vatandaşın lehine zamanı iyi kullanmaktır. Örneğin 'Davanız altı ayda bitirilecektir' denilebilmelidir" ifadelerini kullandı.

Hukukun toplumun genel yararını veya ortak iyiliğini sağlamak için çalışmalı diyen Fendoğlu, hukukun gelip geçici bir moda olmadığını belirterek odak noktasının insan olduğunun altını çizdi.

Fendoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsan, insana itaat etmesin"

"Mülkiyet çekişmeleri, borç ilişkileri, boşanma, miras, adam yaralama, adam öldürme gibi sosyal hayatın zorunlu sonucu olan bu çekişmeler, hukuk düzeninin varlığını zaruri kılmaktadır. Amaç, adaletin, sosyal ihtiyaçların karşılanması, kamu düzenine ulaşmaktır. Hukukun hedefi özgürlük ve eşitliktir. Bu açıdan hukuk evrenseldir. Özgürlük asıl, sınırlama istisnadır. Ekmek, su gibi ihtiyaçtır. Cadde, kaldırım ne kadar gerekli ise o kadar gereklidir. İnsanlar melek olsaydı, kurallara ihtiyaç yoktu. İnsan, insana itaat etmesin diye kurallar koyulmuştur. İtaat, insana değil kurallaradır."

"Geciken adalet en önemli sorun"

Hukukun insanları doğmadan önce, yaşarken ve öldükten sonrada etkilediğini söyleyen Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Fendoğlu, şu şekilde devam etti: "Uygulama çok önemlidir. Önemli olan iyi kanun kadar iyi uygulamadır. İyi kanun-kötü hukukçu denkleminden kötü sonuç alınır. Kötü kanun-iyi hukukçu denkleminden iyi sonuç alınabilir. Kanunun etkisi yüzde 5 uygulama etkisi ise yüzde 95'tir. Yargıdaki en önemli sorunlardan biri geciken adalettir. Hedef ise vatandaşın lehine zamanı iyi kullanmaktır. Örneğin 'Davanız altı ayda bitirilecektir' denilebilmelidir. Şimdi adalet bakanlığı bu uygulamaya geçmiştir. Bu olumlu bir gelişmedir."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
FETÖ'cü komutan yakalandı
İslam karşıtı manifesto! 'Müslümanlar...'
Tamimi Trump'a resti çekti
İtirafçı teröristin anlattıkları tüyleri diken diken etti
İşte FETÖ'nün 'izdivaç genelgesi'
Erdoğan açıkladı! Yerel seçimlerde...
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu
Fırsatçılar raftan inmek bilmiyor!
Erdoğan'ın yeni danışmanı belli oldu
ABD'deki bakım evinde dehşet anları!
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler