Artvin'de babasının tasarladığı sistem ile dik oturabilen skolyoz hastası 13 yaşındaki genç kız, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Güncelleme: 12.02.2018 13:48

Artvin'de babasının tasarladığı sistem ile dik oturabilen skolyoz hastası 13 yaşındaki genç kız, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Artvin'in Borçka ilçesinde Mehmet-Nezahat Kara çiftinin tek çocuğu 13 yaşındaki skolyoz (omurga eğriliği)  hastası Bilge Kara, rahatsızlığı nedeniyle büyük sıkıntı yaşadı. Büyük acılar çeken Bilge Kara'nın dik oturabilmesi için babası kendi imkanıyla bir aparat tasarladı. Yaklaşık 4 yıldır duvara bağlanan iple adeta 'ayakta kalma' mücadelesi veren Kara'nın imdadına Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yetişti.

Demircan'ın talimatı, Artvin Valiliği ve Borçka Kaymakamlığı'nın destekleriyle İstanbul'a getirilen Kara, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan doku genişletme işleminin ardından Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz'un da aralarından bulunduğu ekip tarafından ameliyat edildi.

Başarılı bir ameliyatla omurgası düzeltilen ve vücuduna yurt dışından özel getirtilen stent yerleştirilen Kara, hastanedeki işlemlerinin ardından taburcu edildi. Kız çocuğunun söz konusu hastalıktan kurtulmak için daha önce 14 kez ameliyat olduğu öğrenildi.

Hastalığı sebebiyle nefes almakta güçlük çektiğini ve destek almadan dik oturamadığını belirten Bilge Kara, "Dik oturmak güzel de o ipe asılıp dik oturmak zordu. Ben de 'ipler olmasa, desteksiz tek başıma otursam' diye düşünüyordum. Bu duruma kendi içimde üzülüyordum. Günde 3-4 saat ipte asılı kalıyordum." dedi.

Omurgasında ağrı hissettiğinde anne ve babasından yardım aldığını anlatan Kara, ameliyat sonrası yaşam kalitesinin arttığını, artık bazı ihtiyaçlarını tek başına karşılayabileceğini ifade etti.

Kas sinirinde hasar oluşması nedeniyle yürüyemeyen, bu sebeple "evde eğitim" alan 8. sınıf öğrencisi Kara, eğitimini başarıyla tamamlayıp psikolog olmak istediğini vurguladı.

Rahatsızlığı sebebiyle arkadaşları dışarıda oynarken kendisinin çoğunlukla evde zaman geçirdiğini ve bu durumun kendisini çok üzdüğünü dile getiren Kara, artık arkadaşlarıyla tekerlekli sandalye üzerinde de olsa daha fazla zaman geçirebileceğini ifade etti.

Babasının 5 yıldır işsiz olduğunu belirten Kara, "Çok şükür ameliyat oldum, iyileştim ama babama da bir iş istiyorum. Sabah işe gitsin akşam benimle olsun. Babamın düzenli bir işinin olmasını istiyorum. En azından istediklerimi yapabilsin benim babam." ifadesini kullandı.

'Ultrasonda sağlıklıydı'

Anne Nezahat Kara da gebelik döneminde birkaç kez ultrasona girdiğini fakat doktorların karnındaki bebek için "Herhangi bir problem yok, gayet sağlıklı" dediğini öne sürdü.

Doğum sonrası kızının apar topar Trabzon'a sevk edildiğini anlatan anne Kara, 13 yıldır kızının sağlığına kavuşması için hastane hastane dolaştıklarını söyledi.

Kızının zor günler geçirdiğini, iki yıl okula fiilen kendisinin götürdüğünü sonrasında da evde eğitim aldığını aktaran Kara, sağlık sorunları sebebiyle kızının eğitiminin aksadığını kaydetti.

Çocuğunun durumundan bir anne olarak asla şikayetçi olmadığını dile getiren Kara, "Ne olursa olsun o benim evladım. Gerekirse çocuğumuzu sırtımızda taşırız ama bazen biz de 'keşke böyle olmasaydı' diyorduk. Üzülüyor insan, anne olarak duygular farklı olur. 'Benim çocuğum da iyi olsa, benim çocuğum da sağlıklı olsaydı' diye tabi ki düşünüyoruz. Önceki durumuna göre şimdi çok çok iyi." ifadelerini kullandı.

Anne Kara, "Kızımın dik oturduğunu gördüğüm zaman ben çok mutlu oluyorum. Yan oturması bir anne-baba için çok kötü bir durumdu. Daha önce eşim evde bir aparat yaptırmıştı. Dik oturması için iplerle askıdaydı benim kızım. Çok zor durumdaydı o zamanlar. Şu anda çok şükür kendi halinde oturabiliyor. Sağlığı önceki durumuna göre çok iyi. Her şey çok güzel geçti burada. Keşke bu hastaneye daha önce gelseydik. Bize göre bu şekilde oturması mucize." değerlendirmesinde bulundu.

Eşi işsiz olması nedeniyle bu ameliyatı yaptırma imkanlarının olmadığını kaydeden Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a, Artvin Valisi Ömer Doğanay'a ve Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli'ye emeklerinden dolayı teşekkür ederken, "Çocuğum şu anda dik oturuyorsa onların sayesinde." dedi.

Kara, şunları söyledi:

"Evde bağlı olduğu için çocuğum yazı bile yazamıyordu. Başka çaremiz yoktu. Dik oturması gerekiyordu, yoksa kalp basıncı artıyordu. Aparatla çocuğu dikleştirmeye çalıştık ama ne kadar? Ne kadar olabilir? Bizim yaptığımız anca o kadar olabilir. Yazı yazmada, oyun oynamada zorluk çekti, oturmakta zorluk çekti. Bunların hepsi bir problemdi. Hamdolsun iki ameliyatta başarılı geçti. Şu an çok iyi, kendi de mutlu biz de mutluyuz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Onların sayesinde kızım şimdi tek başına oturabiliyor."

Kızıyla gezerek vakit geçireceği günün hayalini kuruyor

Anne Kara, kızının yürüyeceği günü de sabırsızlıkla beklediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bundan sonraki hayalim kızımın yürümesini istiyorum. Kendisinin de en büyük hayali budur. En çok istediğim kızım ayağa kalktığında elinden tutup bir mağazaya götürebilmek. Çünkü düşünün elbise alıyorsunuz, diğer çocuklar gibi yakıştı mı diye üzerine bakamıyor. 'Anne bu nasıl oldu' demesini istiyorum. Ayakkabı alıyoruz giydiriyoruz ayağının üzerine basıp da yürüyemiyor. Bunlar insanın içini çok fazla acıtıyor. Elinden tutup gezdirebileyim, her yere götürebileyim. Evde tıkalı kalmasın. Dışarı çıkıyor oturarak, eve geliyor oturarak. Yürümesini istiyorum. Eğer tedavisi varsa ve mümkünse artık çocuğumun yürümesini istiyorum."

Eşinin 5 yıl önce bir otomotiv şirketinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığını ve bir süre sonra işsiz kaldığını söyleyen Kara, kızının 18 yaşından küçük olduğu için sağlık giderlerinin bir kısmının sigorta tarafından karşılandığını, yaklaşık bin lirayı bulan diğer masraflarının da bakım ücretiyle temin edildiğini ifade etti.

Eşinin iş aradığını ancak bulamadığına dikkati çeken Kara, şunları kaydetti:

"Kızım şu anda çok şükür sağlığına kavuştu. Herkesten Allah razı olsun, bu işleri atlattık fakat eşim işsiz. Çocuğumun tedavilerini bundan sonra sürdürebilmek için eşime sürekli çalışabileceği bir iş istiyorum. Çünkü kızımın sürekli kontrolleri olacak. Birkaç ameliyatı daha olacak. Hastaneye gidip geleceğiz, en azından bunları karşılayabilmemiz için eşimin bir işe ihtiyacı var."

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor! CANLI
Siyon terörüne karşı nöbet! 122.gün
Çavuşoğlu'ndan ses kaydı iddialarına yanıt
İstanbul'da 'Suriye' zirvesi! Tarih netleşti
'Bilge Kral' bugün hayata gözlerini yummuştu
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler