Hemen Hemen hepimizin yemekten bir türlü vazgeçemediği hatta yerken müthiş zevk duyduğumuz yiyeceklerdir tatlılar. Ne onunla ne onsuz diyebileceğimiz hayatımızdan çıkarmak isteyip bir türlü çıkaramadığımız ama sağlık açısından da bir o kadar zararlı olan şekerli gıdalar için kurtarıcı bir çözüm var "glutensiz yiyecekler". İlgi odağı olan bu glutensiz yiyecekleri evde yapmak mümkünken dışarda da belli başlı mekanlardan satın alabilirsini

Güncelleme: 08.08.2018 14:17

Hemen Hemen hepimizin yemekten bir türlü vazgeçemediği hatta yerken müthiş zevk duyduğumuz yiyeceklerdir tatlılar. Ne onunla ne onsuz diyebileceğimiz hayatımızdan çıkarmak isteyip bir türlü çıkaramadığımız ama sağlık açısından da bir o kadar zararlı olan şekerli gıdalar için kurtarıcı bir çözüm var "glutensiz yiyecekler". İlgi odağı olan bu glutensiz yiyecekleri evde yapmak mümkünken dışarda da belli başlı mekanlardan satın alabilirsini

Hemen Hemen hepimizin yemekten bir türlü vazgeçemediği hatta yerken müthiş zevk duyduğumuz yiyeceklerdir tatlılar. Ne onunla ne onsuz diyebileceğimiz hayatımızdan çıkarmak isteyip bir türlü çıkaramadığımız ama sağlık açısından da bir o kadar zararlı olan bu tarz gıdalar için kurtarıcı bir çözüm var "glutensiz yiyecekler". İlgi odağı olan bu glutensiz yiyecekleri evde yapmak mümkünken dışarda da belli başlı mekanlardan satın alabilirsiniz. Normal tatlının yerini tutar mı tutmaz mı diye düşünürseniz buyurun glutensiz tatlıların bulunduğu bu mekanları gezin.

Çölyaksınız veya  sadece buğdaya (dolayısıyla unlu her şeye) intoleransınız var ya da belki sadece un-tuz-şeker yemeden "temiz" beslenmek istiyorsunuz. Bana sorarsanız yerden göğe kadar da hakkınız var. Glutensiz veya sadece "un" içermeyen beslenme tarzını İstabul'da dışarıda yemek yerken sürdürmek çok zor. Pek çok mekan "gluten" ne bilmiyor, menülerde glutensiz çeşitler yok. Ana yemeklerde ızgara, sebze, salata, patates gibi seçeneklerle glutenden uzak kalmak nispeten kolay.

Ama iş tatlı krizlerine geldiğinde iki seçenek sizi bekliyor. Ya göz yumup beslenme tarzınızı bozacaksınız ya da ıslak kek, baklava, brownie gibi tatlılar uzak bir anı olarak kalacak. Aslında güzel şehrimiz İstanbul'da çok limitli de olsa glutensiz tatlı çeşitleri var.

1 & 2) Çikolatalı Unsuz Islak Kek \u2013 House Cafe & Cafe Nero

Hem kek, hem çikolatalı hem de ıslak\u2026 daha ne olsun. Bu konuda favorim House Cafe'nin dondurmalı (evet dondurmada da buğday nişastası yok) ıslak keki. İkinci favorim ise Cafe Nero'nun unsuz ıslak keki. House Cafe'ninkini daha çok sevmemin nedeni daha az şekerli bir tadı olması ve vanilyalı dondurma ile servis edilmesi.
İki kek de yumuşacık, mis gibi çikolata kokuyor ve hiç bilmeyen arkadaşlarımla da denedim, kimse bunlar unsuz diyemedi. Çok güzeller.

3) Antep Fıstıklı Baklava \u2013 Karaköy Güllüoğlu

Evet evet resmen Antep fıstıklı baklava! Karaköy Güllüoğlu düşünüp yapmış sağ olsun. Bu baklavanın adı da çölyak hastalığı ile uyaklı olarak "çölbak". Tadı i-na-nıl-maz güzel. Sadece baklava hamurunun rengi normalden koyu, melez bir görünümü var. En sevilen milli tatlımızı da gluten almadan yemek paha biçilemez. Karaköy Güllüoğlu'nda ayrıca şeker hastaları için şeker içermeyen baklava da var; onun da adı "diabak". Süper ötesi tatlılar yapan bu mekan keşke yeni buluşlarının isimleri için bir bilene danışsaydı. 

4) Çikolata ile Kaplı Meyveler \u2013 Godiva

Çikolata zaten gluten içermez ki diye düşünmeyin sakın. En yakın marketten alacağınız hepimizin bildiği marka çikolataların içindekileri bir okuyun. "Buğday nişastası", "buğday tozu", "glüten", "eser miktarda buğday", "mısır nişastası" vb vb bir sürü tahıl nasılsa o çikolatanın içeriğinde yer alıyor. Bir de hayallerinizi yıkmak istemem ama markette satılan çikolatalarda süt de yok süt yerine geçen tuhaf maddeler var. O nedenle Godiva'larda taze yapılan (ve çok şükür tahıl içermeyen) çikolataları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Benim kişisel favorim çilek ve ananası bitter çikolata ile kaplatmak. Bir kısmını anında tüketiyorum, kalanını dolaba atıp 1-2 gün içinde.

5) Cep Brownie'si \u2013 Starbucks

Son olarak acil krizlerin için şehirde pek çok noktada bulabileceğiniz Starbucks Coffee'lerin kasa önünde satılan glütensiz brownie'leri var. Bir ıslak kek kadar güzel olmasa da porsiyonu, kıvamı çok güzel. Ben gördüğümde birden fazla alıp eve, çantaya, arabaya depoluyorum zor zamanlarım için. Alırken üzerindeki son kullanım tarihine mutlaka bakın, genelde uzun oluyor ama yine de güvende olmakta fayda var. 

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!
Kaşıkçı olayında Suudilerin yalanları!
Karar verildi! Metro hattı uzatılıyor
Erdoğan'dan 'özerklik' açıklaması!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler