Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan 1 milyar lira bütçeli "Düzbağ İçme Suyu Projesi" ile Gaziantep'in 2050'ye kadar olan su sorununu çözdüklerini belirtti.

Güncelleme: 05.01.2018 09:55

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan 1 milyar lira bütçeli "Düzbağ İçme Suyu Projesi" ile Gaziantep'in 2050'ye kadar olan su sorununu çözdüklerini belirtti.

MEHMET GÜNGÖRDÜ/GAZİANTEP

Gaziantep'in su sorunu çözülüyor. Düzbağ İçme Suyu Projesi hayata geçirildikten sonra, şehirde su sıkıntısı yaşanmayacak. Proje kapsamında yürütülen çalışmalarla Kartalkaya Barajı'ndan gelen eski borular, 2,60 metre çapındaki çelik borularla değiştirildi, kayıp kaçak oranında ciddi düşüşler sağlanınca Büyükşehir, ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere su tarifesinde yüzde 15 oranında indirime gitme kararı aldı, indirim şubat ayında su faturalarına yansıtılacak. Başkan Fatma Şahin, "Şimdi indirim zamanı" diyerek, 2018'in ilk müjdesini verdi.

Tarifede indirim yapıldı

Ulusal ve yerel medya temsilcileriyle buluşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, düzenlediği basın toplantısında, büyük bir gururla Düzbağ İçme Suyu Projesi'ni ve kazanımlarını anlattı. Su tarifesinde yüzde 15 oranında indirime gitme kararı aldıklarını açıklayan Şahin, 2018'in ilk müjdesini verdi.

Düzbağ'dan gelecek

Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) ortaklığında yürütülen projeyle Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ beldesinden doğan, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu Çayı'nın Gaziantep'e akacağını aktaran Başkan Şahin, proje temelinin Başbakan Binali Yıldırım tarafından 6 Nisan 2017'de atıldığını hatırlattı.

500 kişilik ekip

Şahin, Düzbağ İçme Suyu Projesi'yle kentin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanacağını bildirerek, proje kapsamında yürütülen çalışmalarda, yüzde 40 seviyesine gelindiğini söyledi. Başkan Fatma Şahin, 500 kişilik ekibin gece gündüz demeden aralıksız çalıştığını anlatarak, bugüne kadar eski boruların yerine 52 bin metre uzunluğunda 2,60 metre çapında çelik borular döşendiğini, toplam uzunluğun 3 bin 520 metre olacak çift taraflı kazılan Düzbağ Tüneli'nde ise bin 925 metre ilerleme sağlandığını söyledi.

Daha ucuz, daha kaliteli

Proje kapsamında mevcut hattaki boruların yenileriyle değiştirildiğini söyleyen Başkan Fatma Şahin, "Hem kayıp kaçağın önlendiği hem vatandaşlardan topladığımız su parasının 100 milyon lirasını yeniden elektrik parasına ödemek durumunda kaldığımız, 3 pompajla gelen suyu cazibeye dönüştüreceği, su kalitesinin artacağı, daha içilebilir kaliteli bir kaynak suyunu Gaziantep'e getirmiş olacağız. Düzbağ, daha ucuz, daha kaliteli, kayıp, kaçağın daha az olduğu bir su projesidir" diye konuştu.

25 Aralık 2018

Şahin, projeyle 130 kilometreden Gaziantep'e su getireceklerini aktararak, 25 Aralık 2018'de şehre Düzbağ'dan su akıtacaklarını sözlerine ekledi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da kentin içme suyu sorurunu çözecek olan Düzbağ içme suyu projesinin hayati önem taşıdığını belirterek. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise, hazırlanan slayt eşliğinde proje hakkında katılımcılara teknik bilgiler verdi. Tanıtım toplantısının ardından Başkan Şahin ve basın mensupları, Düzbağ Tüneli'ni yerinde inceledi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler