Aniden cildimizde beliren bir leke, şişlik ya da daha farklı belirtilerle karşılaştığımızda panikliyoruz. Ne yapmamız gerektiğini bilmediğimiz için en yakınımızdakilerden yardım istiyoruz. Bu belirtilerin ne anlama geldiğini ve benzeri durumda olanların ne yaptığını öğrenebilmek için hemen internette araştırma yapıyoruz.

Güncelleme: 02.07.2017 15:00

Aniden cildimizde beliren bir leke, şişlik ya da daha farklı belirtilerle karşılaştığımızda panikliyoruz. Ne yapmamız gerektiğini bilmediğimiz için en yakınımızdakilerden yardım istiyoruz. Bu belirtilerin ne anlama geldiğini ve benzeri durumda olanların ne yaptığını öğrenebilmek için hemen internette araştırma yapıyoruz.

Aslında buraya kadar her şey normal. Telaşlanmak ve destek beklemek, sağlık sorunu olan ya da olduğunu düşünen herkes için normal bir davranıştır. Hastalık hakkında bilgi almak da en doğal hakkıdır.

Hastalıklar hakkında bilgi alınabilsin ve insanlar deneyimlerini paylaşabilsin diye internette birçok imkan bulunmaktadır. Forumlar, doktor yazıları, hastane siteleri gibi önemli kaynaklarda neredeyse her bilgiyi kolayca bulabilirsiniz.

"Araştırın Ama Teşhis Koymayın"

Fikir sahibi olmak için yapılan araştırmanın kimseye elbette zararı yok. Ancak bulduğunuz kaynakları iyi değerlendirmeden yazılan her şeye inanmak ve sonucunda kendi hastalığınız ile ilgili teşhis koymak son derece tehlikeli.

Çünkü "teşhis" ancak konunun uzmanı bir hekimin detaylı incelemeleri sonucunda verebileceği kararı temsil eder. Bir küçücük belirti yüzlerce farklı hastalığa ait olabilir ve sonuç kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla hekim, muayene ettiği kişideki belirtileri, kişinin sağlık durumu ile karşılaştırarak sonuca varır.

Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır.

Google'da hasta yoktur, hastalık vardır.

Sırt ağrısı ve kesilmeyen öksürük belirtileri ile Google'da arama yaparsanız akciğer kanseri olduğunuzu öğrenirsiniz. Doktora giderseniz soğuk algınlığı olduğunu öğrenirsiniz.

"Yanlış İlaç Kullanımına Dikkat"

'Aynısı bende de olmuştu, şu ilacı kullandım iyi geldi' diyen yakınımıza olan güvenimiz maalesef kötü sonuçlar doğurabilir. Yanlış ilaç kullanımı, basit bir hastalığı tedavi edilemez hale getirebilir.

"İnternetin Herkese Açık Olduğunu Unutmayın"

İnternette doğru bilgiye ulaşabilmek için internet okur-yazarı olmak gerekiyor. Çünkü sağlık alanında bir anahtar kelimede sıralamaya girebilecek bir web sitesi yapmak için tıp eğitimi almak gerekmiyor. Üstelik blog açmak ve istenilen konularda makaleler yazmak tamamen ücretsiz. Hastalıklar hakkında bilgi alırken hastanelerin, doktorların ve sağlık profesyonellerinin hazırladığı sitelere güvenmek ve detaylı araştırmak gerekiyor.

Google sıralamalarında üstte çıkan reklamlar da maalesef yeterince denetlenemiyor ve çoğu kişi reklamları sırf üstte olduğu için tıklıyor. Bu reklamlarda, tıbben yararlılığı kanıtlanmamış bitkisel ürünlerin reklamı yapılabiliyor ve bunlardan bazıları, maalesef, tek tedavisi cerrahi olan bir hastalığı bitkisel haplarla tedavi edebileceklerini iddia ediyorlar. Bu ürünlere aldanan kişi de hastalığı tedavi edilemez hale getirerek başına daha büyük dert açıyor.

Hastalıkların şifasını Google'da değil, hekimde arayın.

Serdar BAĞTIR

Sağlık Kurumlarında Dijital İletişim Uzmanı

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

Kanser tedavisinde yeni dönem

Bakan Kasapoğlu, kitap fuarını ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlerimizin kitaba olan ilgisi, bizi geleceğimiz adına ümitlendiriyor." dedi.

Kangallar ile kedilerin şaşırtan dostluğu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bir ailenin beslediği dört Kangal köpeği ile üç kedinin arasındaki sıra dışı dostluk, görenleri şaşırtıyor.

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

Tehdit gibi çıkış!
Gazze için gösteri düzenlediler
O sürücüye ceza yağdı!
Otobüs şoföründen takdir toplayan davranış
'Rumen hakem İsveç'e söz verdi'
Tarihi tören öncesi önemli açıklama
TSK'dan yeni operasyon
Son gün bereketi! Bir de hafta sonu olunca...
Rusya-ABD savaşının kazananı kim olur?
FETÖ itirafçısı hain kumpası anlattı!
Türkiye'de bir ilk!
Sözde üst düzey teröristler öldürüldü!
Kendi medyası bile inanmıyor!
Türkiye'den bir başarı daha!
Bakan Soylu açıkladı!
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Yitik kadınlar kendini bulsun diye!

Balıkesir Edremit'te bir okulda yönetici olan Mustafa Süs, ilk kitabında “Yitik Kadınlar”ı anlattı. Süs, kadınlarımızın feministlerin, çağdaşlık adı altında sömürü zihniyetinin boyunduruğuna girdiğini söyledi.

Bakan Soylu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, "Otoyollarda belki kilometreyi 5 kilometre daha yukarı çıkaracağız. 125 artı yüzde 10 daha 137.5 bandına taşımaya çalışacağız" dedi.

Bakan Turhan müjdeyi verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak" dedi.

Lokanta ve kafelerde yeni dönem!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre artık lokanta ve kafelerin menülerinde, gıdaların alerjik madde içerip içermediğinin belirtilmesi zorunlu olacak.

Bu kategorideki diğer haberler