GSS prim borcu sorgulama artık çok kolay. İnternet üzerinden GSS prim sorgulama işleminizi kısa sürede yapabiliyorsunuz. Peki GSS prim sorgulama nereden ve nasıl yapılır? İşte detaylar...

Güncelleme: 10.08.2018 14:15

GSS prim borcu sorgulama artık çok kolay. İnternet üzerinden GSS prim sorgulama işleminizi kısa sürede yapabiliyorsunuz. Peki GSS prim sorgulama nereden ve nasıl yapılır? İşte detaylar...

Vatandaşlar GSS prim sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor. İşte haberimizde konuyla ilgili merak ettiklerinizi derledik...

GSS PRİM BORCU SORGULAMA İŞLEMLERİ

GSS borç sorgulamasını artık online olarak www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. PTT Şubelerinden e-devlet şifrenizi alarak sizlerde siteyi kullanmaya başlayabilirsiniz. İsteyen herkes e-devlet şifresi ile borç sorgulaması yapabilir ve bilgilerine ulaşabilir.

Vatandaşlar GSS borç sorgulama işlemini internet üzerinden 2 farklı şekilde gerçekleştirmekteydi. Ancak şifresiz olarak yapılan online web tahsilat sistemi kullanıcılara kapatıldı. Bu yüzden hem GSS hem de diğer borç sorgulama işlemlerinizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu işlemin yerine e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme uygulaması getirildi. Online tahsilat üzerinden yapılan borç ödeme işlemlerini e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile yapılacak.

E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden başvuru yapmanız dahilinde alabilirsiniz. E-Devlet şifresini aldıktan sonra BAĞ-KUR ve GSS borç sorgulamanızı yapıp borcunuzu kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

1-E-Devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işlemi için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. 

2-E-Devlet ana sayfasının sağ tarafında bulunan sisteme giriş linki tıklandıktan sonra karşınıza 4 farklı sisteme giriş yolu gelecektir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

3-Vatandaşlar genellikle daha kolay olduğu için e-devlet ile giriş yolunu tercih etmektedir. Bu giriş yolunu seçtiğiniz zaman sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra E-devlet sistemine giriş yapmış olursunuz.

4-Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler altında Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız.

5-SGK borç sorgulama işlemini bağlı olduğunuz kurum üzerinden yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız borç sorgulama işlemleri kısıtlıdır. Bu sistem üzerinde sadece 4B borç durumu sorgulama ve GSS prim borcu sorgulama mevcuttur.

Sorgulama işleminizi yaptıktan sonra borç ödeme işleminizi de yapabilirsiniz.

GSS NEDİR?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası sistemi, hükümet tarafında açıklanan 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Gss herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen yeni bir sistemdir.

GSS olarak bildiğiniz Genel Sağlık Sigortasında borç sorgulama ekranına internet üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Hatta borcunuzu internetten üzerinden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.


GSS BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1-İlk olarak www.türkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.

2-Giriş yaptıktan sonra açılacak olan sayfada sol üst kısımda bulunan E-Hizmetler bölümüne tıklayınız.

3-Tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada yine sol tarafta yer alan harfleri göreceksiniz. Bu bölümden GSS borç sorgulama için Sosyal

4-Güvenlik Kurumu başlığına gelmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı "S" harfine tıklayınız.

5-Sonra ise Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yer alan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama başlığına tıklayınız.

6-Daha sonra açılacak olan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız.

7-Bu işlemden sonra son olarak ilgili alanlara E-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girerek GSS borç sorgulama işlemini yerine getirmeniz mümkün.

GSS KİMLERİ KAPSAR?

-Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,

-Kamu idarelerinde çalışanlar,

-Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,

-İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,

-Hizmet akdine tabi olanların veya kamu idarelerinde çalışanların veya köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.

HANGİ DURUMLARDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILIR?

GSS her 18 yaşını geçmiş kişilerin yaptırabileceği bir sigortadır. Sigorta fırsatlarından yararlanmak için kendi sigorta priminizi ödeyerek de sigortalı olabilirsiniz. Genel sağlık sigortası için ödeme yapmak isteyenlerin, internet üzerinden giriş yaparak hem borç sorgulama yapması hem de var olan borcunu ödemesi mümkün. İnternet üzerinden sizlerde giriş yaparak borcunuzu sorgulayıp ardından da kredi kartınız ile borcunuzu ödeyerek sigortalı olmaya devam edebilirsiniz.
ONLİNE BAĞ-KUR PRİM BORCU SORGULAMA

Bağ-kur prim borcu sorgulama işlemlerini aynı GSS borç sorgulama işlemi gibi e-devlet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. 
BAĞ-KUR borcu sorgulama için ;

BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA İÇİN TKLAYINIZ

1- Yukarıdaki linke tıklayınız.

2-Daha sonra açılacak sayfada sol kısımda bulunan e-hizmetler bölümene tıklayınız.

3-Burada açılacak olan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu başlığını bulunuz. Bu bölümü bulduktan sonra ise kurumun başlığı altında yer alan 4B borç sorgula butonuna basınız.

4-Sonra da yerine getirdikten sonra ise açılacak olan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna basınız.

5-Butona bastıktan sonra ise açılacak sayfada T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girmenden sorgulama işlemini yapamazsınız. E-devlet şifeniz yoksa PTT şubelerinden şifre sahibi olabilirsiniz.

6-Şifrenizi ilgili alana girdikten sonra sorgula butonuna tıklayarak Bağ-Kur borç sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!
FETÖ'cüler Yunan gibi yüzerek kaçıyor!
Erdoğan'ın açıklamasına May'den destek!
Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Selman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

ABD Selman'ın biletini kesti!

Kaşıkçı'nın konsolosluktaki katledildiğine dair Riyad yönetimi tarafından yapılan gece yarısı açıklamasını 'rencide edici' bulan Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, veliaht Prens Selman'ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler