Ramazan denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de Güllaç tatlısı oluyor. Hafif ve pratik bir tatlı olan Güllaç nasıl yapılır sorusunun cevabını haberimizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ramazan ayında en çok yapılan ve sevilen sütlü tatlıların başında gelen güllaç tarifi burada. İşte güllaç nasıl yapılır sorusunun cevabı...

Güncelleme: 17.05.2018 09:23

Ramazan denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de Güllaç tatlısı oluyor. Hafif ve pratik bir tatlı olan Güllaç nasıl yapılır sorusunun cevabını haberimizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ramazan ayında en çok yapılan ve sevilen sütlü tatlıların başında gelen güllaç tarifi burada. İşte güllaç nasıl yapılır sorusunun cevabı...

Ramazan denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de Güllaç tatlısı oluyor. Hafif ve pratik bir tatlı olan Güllaç, her ne kadar Ramazan ayıyla özdeşleşse de yılın her ayında tüketilebilecek bir lezzet. Peki, Güllaç tatlısı nasıl yapılır? İşte, sütlü tatlıların en sevileni, Ramazan ayının geleneği güllaç tatlısının malzemeleri ve yapım aşamaları!

Türk mutfak kültürünün önemli bir temsilcisi olan güllaç, mısır nişastası, un ve sudan üretiliyor. Bu üç malzemenin karışımından oluşan hamur, özel şekil verilmiş tavalara dökülerek pişiriliyor ve kurutuluyor. Güllaç, hafif bir tatlı olduğu için oruç açıldıktan sonra mideyi rahatsız etmiyor, kolay sindiriliyor. Şerbetli ve unlu tatlılara oranla daha sağlıklı bir seçenek güllaç tatlısı, oruç süresince kaybettiğimiz enerjinin kısa sürede ve kolayca elde edilmesini sağlıyor. Ramazan ayında tüm pastanelerde bulunabilen Güllaç tatlısı, evde de kolayca yapılabiliyor.\ufffd

\u2022 1 paket güllaç yaprağı (12 yaprak)
\u2022 2 litre süt (10 su bardağı)
\u2022 3 su bardağı toz şeker
\u2022 Gül suyu
\u2022 Arasına koymak için fındık
\u2022 Süslemek için toz antep fıstığı

GÜLLAÇ NASIL YAPILIR?

Süt ve şekeri karıştırarak karşımı ısıtın (Yaprakların ıslanması için ılıktan biraz sıcağa dönük). Karışıma istediğiniz ettiğiniz oranda doğal gül suyu ilave edin (isteğe bağlı) . Güllaç yapraklarını küçük parçalar halinde koparın. Derin bir tepsinin tabanını bir kat güllaç yaprağı ile kaplayın. Hazırladığınız sütlü karışımdan azar azar ekleyerek, yaprakları ıslatın.(Süt oranını damak tadınıza göre azaltıp, arttırabilirsiniz.) İnce çekilmiş ceviz içi serpiştirin. Aynı işlemi güllaç yaprakları bitene kadar tekrarlayın. Kalan sütü; en üstte kalan güllaç yapraklarının üzerine gelecek şekilde ekleyin.Tatlıyı, sütlü şerbetini çekmesi için 10 dakika kadar oda ısısında bekletin. Şerbetini çeken tatlıyı kare halinde dilimleyin.Dilimlerin orta kısmına gelecek şekilde nar tanesi ve arzuya göre ceviz içi serpiştirin. Güllaç, diğer tatlılardan farklı olarak yapıldığı gün iyi oluyor. Ertesi gün fazlaca yumuşamış olabilir. Bu nedenle tüketeceğiniz gün yapmanızı öneririz. Cevizi üzerine kullanacaksınız servisten hemen önce serpin ki kararma yapsın.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler