Sonbahar aylarında sıklıkla yaşanan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar bazen insanı yatağa düşürebiliyor. Soğuk algınlığına yakalanan bir insan hastalığı hızlıca atlaması için bazı önerileri dikkate alması gerekiyor. Peki soğuk algınlığı tedavisi nedir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Detaylar haberimizde...

Güncelleme: 17.05.2018 11:21

Sonbahar aylarında sıklıkla yaşanan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar bazen insanı yatağa düşürebiliyor. Soğuk algınlığına yakalanan bir insan hastalığı hızlıca atlaması için bazı önerileri dikkate alması gerekiyor. Peki soğuk algınlığı tedavisi nedir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Detaylar haberimizde...

Mevsim geçişlerinde yaşadığımız ve baş belası olan soğuk algınlığından korunmak va yakalandıktan sonra hızlıca iyileşmek için dikkat edilmesi gerek bazı pratik bilgiler mevcut. Peki soğuk algınlığı tedavisi nedir? Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığı nasıl geçer? Detaylar haberimizde...

Soğuk algınlığı, viral bir hastalık olup üst solunum yollarını etkiler. İnsanlarda görülen en bulaşıcı hastalık olan soğuk algınlığı viral franjit veya akut nezle adıyla da bilinmektedir. Bu hastalığa neden olan 200'den fazla virüs olmasına rağmen hastalığın esas nedeni kronovirüsler ya da rhinovirüslerdir.

İnsan vücudunun soğuk algınlığını meydana getiren virüslere karşı direnç geliştirememesinden dolayı bu kadar sık tekrar eden bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalara göre anaokuluna giden çocuklarda yılda 12 kez, yetişkinler ise 7 kez görülmektedir. Uzmanlara göre bu hastalık soğuk havada dışarıya çıkmakla alakalı olmayıp, hastalığın tedavisinde antibiyotikler etkili olmamaktadır.

BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Soğuk algınlığı görülen insanların %25'inde, bağışıklık sistemlerinin farklı reaksiyonlar göstermesinden kaynaklanan şekilde hiçbir belirti görülmeyebilir. Eğer bakteriler kulak veya sinüslere etki ederse bu durumda hastaya antibiyotik verilmesi gerekir.

Boğaz kuruluğu
Boğaz ağrısı
Hapşırık
Öksürük
Hafif ateş
Boğuk ses
Burun tıkanıklığı
Hafif baş ağrısı
Kas ağrıları
İştahsızlık
Göz kızarıklığı
Yorgunluk
Titreme

Soğuk algınlığı ciddi bir seyir takip ediyorsa çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Akut bronşit, zatürre, akut bakteriyel sinüzit gibi hastalıklara neden olabileceği gibi çok fazla ilerlemesi durumunda menenjite dahi yol açabilir.

NASIL ÖNLERİZ?

Soğuk algınlığına yakalanmış kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
Bağışıklık sisteminin gücünü korumak adına vitamin ve mineraller açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.
Hapşırırken veya öksürürken mendil kullanılmaya dikkat edilmeli, kullandıktan sonra mendil atılmalı, eller yıkanmalıdır.
Mendil kullanmadan hapşırılması veya öksürülmesi durumunda eller mutlaka yıkanmalıdır.
Ev özellikle de mutfak ve banyo temiz tutulmalıdır.
Yüze, ağız ve buruna dokunmaktan kaçınılmalıdır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Antibiyotik ve antiviral ilaçlar soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı etki gösterememektedir. Normal hastalık süresi on gün kadardır, fakat bazı belirtiler üç hafta süreyle devam edebilir. Kesin bir tedavisi olmayan soğuk algınlığı ile karşılaşıldığında hastalığın daha kolay atlatılması ve şiddetinin hafiflemesi için bazı önlemler alınabilir.

Bol bol sıvı alınmalıdır.
Dinlenilmeli ve yatak istirahatinde bulunulmalıdır.
Baş ağrısını ve ateşi dindirmek amacıyla bazı ilaçlar kullanılabilir.
Burun tıkanıklığının giderilmesi için buhar banyosu etkili olabilir.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler