Yurtdışında yaşayan Gurbetçilerin 24 Haziran seçimlerinde oylarını Recep Tayyip Erdoğan için kullanacakları ortaya çıktı. TAVAK'ın yaptığı araştırmaya göre Almanya'da yaşayan 1 milyon 400 bin seçmenin yüzde 47.10'u AK Parti'ye oy vereceğini belirtirken % 48.2'si Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı seçeceklerini açıkladılar.

Güncelleme: 13.06.2018 11:32

Yurtdışında yaşayan Gurbetçilerin 24 Haziran seçimlerinde oylarını Recep Tayyip Erdoğan için kullanacakları ortaya çıktı. TAVAK'ın yaptığı araştırmaya göre Almanya'da yaşayan 1 milyon 400 bin seçmenin yüzde 47.10'u AK Parti'ye oy vereceğini belirtirken % 48.2'si Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı seçeceklerini açıkladılar.

İsmail Zelvi

Avrupa ülkelerinin Erdoğan düşmanı politikalar izlemelerine rağmen gurbetçilerimizin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a siyasi desteği artarak devam ediyor.

Almanya'da yaşayan gurbetçilerin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için oy kullanacağı belirtildi. TAVAK'ın Prof. Dr. Faruk Şen yönetiminde yaptığı anket araştırma sonuçlarına göre Erdoğan, yurt dışı oylarında diğer rakiplerine göre açık ara önde bulunuyor.

Erdoğan AK Parti'den de önde

Türkiye dışında bulunan 3 milyon 50 bin seçmenden  1 milyon 400 bini Almanya'da ok kullanacak. Almanya'da yaşayan gurbetçilerimizden AK Parti oyların yüzde 47,10'unu alırken, Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranı 48,2'ye yaklaşıyor.  Gurbetçi oylarında Muharrem İnce CHP'den çok daha fazla oy alıyor. Selahattin Demirtaş ise partisinin çok altında tercih ediliyor.

Araştırma sonuçlarına göre AK Parti, yüzde 47.10, HDP  17.90, CHP 15.50. İP 8.30, MHP 5.50, Saadet 1.90, Vatan Partisi 0.20 diğer partiler ise yüzde 3.60 gurbetçi oyu alıyor.

CHP'nin çalışmaları zayıf

4 milyon 796 bin 056 Türk kökenli insanın yaşadığı AB ülkelerinde 2 milyon 700 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunuyor. Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'da ise 670 bin azınlık statüsünde Türk yaşıyor. Avrupa'da yaşayan Türklerin sayısı 5 milyon 466 bin 056 kişi olarak değerlendiriliyor.

Almanya'da AK Parti, HDP, MHP, Saadet Partisi aktif olarak seçimler için çalışırken CHP'nin çalışmalarının zayıf olduğu belirtiliyor.

Araştırma hakkında

TAVAK'ın 3 milyon yurtdışı seçmenine yönelik araştırmalarının ikincisi sonuçlandı. 1 milyon 400 bin seçmenin yaşadığı Federal Almanya da 1-5 Haziran 2018 tarihleri arasında Almanya'da geçtiğimiz araştırma gibi 8 kentte, yeni kamuoyu araştırmasını gerçekleştirdi.  Bu kentler Köln, Berlin, Düsseldorf, Stuttgart, Frankfurt, Hannover, München ve Dortmund oldu.  Call Center üzerinden CATI metodunda göre yapılan bu araştırmada, bu sefer 1184 Türk seçmene erişildi. Erişilen kişiler 18 ve üstü yaş grubu arasındaki kişiler oldu. Katılanların %49'u kadın %51'i erkek oldu. 

Erdoğan açık ara önde

Almanya'daki seçmenin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihleri ise şu şekilde sıralandı.   

Recep Tayyip Erdoğan 48.2, Muharrem İnce 28.7, Meral Akşener 9.2, Selahattin Demiştaş 10.2, Temel Karamollaoğlu 2.8, Doğu Perinçek 0.9

Erdoğan ve İnce 2. Tura kalıyor

24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Partililerin oy oranı ile cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy orana neredeyse eşit bir şekilde çıkıyor. AKP olarak 47,10 alırken, Başkan adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy oranı 48,2. En büyük değişikliği Muharrem İnce'nin oy oranında görmekteyiz. CHP'nin Başkan adayı 28,7 oranında oy alırken, CHP'nin 15,5'de kaldığını görüyoruz. İyi Partinin de oy oranlarına baktığımız zaman Meral Akşener 9,2 alırken İYİ Partinin oy oranı 8,30 civarında gözüküyor. MHP'nin adayı olmadığı için MHP'nin oyları da 47,10'nin içinde görünüyor. HDP'nin oy oranı 17,9'a kadar çıkarken, Selahattin Demirtaş'ın oy oranı 10,2'de görünüyor. Burada HDP'lilerin partilerinin yüzde 10 barajını geçmek için partiye oy verirken, Cumhurbaşkanlığı şansı fazla olmayan Selahattin Demirtaş'a verilen oy oranın 11,2'de kaldığını görüyoruz. Saadet Partisinin oy oranı 1,9 iken Temel Karamollaoğlu'nun oy oranı 2,8'e kadar çıkmaktadır. Vatan Partisinde parti oy oranı 0,2 iken Doğu Perinçek'in daha popüler bir şekilde 0,9 oranında oy aldığı görülmektedir. 

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!
FETÖ'cüler Yunan gibi yüzerek kaçıyor!
Erdoğan'ın açıklamasına May'den destek!
Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap
Erdoğan'dan Suud'a Kaşıkçı çağrısı
Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Selman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

ABD Selman'ın biletini kesti!

Kaşıkçı'nın konsolosluktaki katledildiğine dair Riyad yönetimi tarafından yapılan gece yarısı açıklamasını 'rencide edici' bulan Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, veliaht Prens Selman'ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler