DEAŞ'a karşı yürütülen Telafer operasyonuna destek veren ABD ve İngiltere, Türkmenlerin kalesi olan şehirde hakimiyet kurma planı yapıyor. ABD'nin kente ortağı PKK'yı sokmaya çalışacağı ve Erbil-Telafer-Sincar-Haseke-Rakka hattını güvenli hale getirip, terör koridorunun Irak-Suriye bağlantısını tamamlamayı istediği belirtiliyor.

Güncelleme: 29.08.2017 10:45

DEAŞ'a karşı yürütülen Telafer operasyonuna destek veren ABD ve İngiltere, Türkmenlerin kalesi olan şehirde hakimiyet kurma planı yapıyor. ABD'nin kente ortağı PKK'yı sokmaya çalışacağı ve Erbil-Telafer-Sincar-Haseke-Rakka hattını güvenli hale getirip, terör koridorunun Irak-Suriye bağlantısını tamamlamayı istediği belirtiliyor.

Tüm dünyanın gözü, DEAŞ'a karşı Telafer operasyonuna çevrilirken, bir hafta sonunda Irak ordusu, Haşdi Şabi, Türkmen aşiretlerden oluşan güçler Telafer ilçe merkezine ulaştı. Bu sırada operasyonda ABD'nin hava gücünün yanı sıra perde gerisindeki varlığı dikkat çekti. Irak Türkmen Cephesi ve Yöneticisi IKBY Milletvekili Aydın Maruf, operasyona Amerika'nın da katılacağını, bu maksatla şehrin doğusunda üs kurduğunu ve burada askeri danışmanları ile topçu birliklerini konuşlandığını açıklamıştı.
GÜVENLİ YOL İNŞA EDİLMİŞ OLACAK
Telafer'in yoğun Türkmen nüfusuyla büyük önem taşımasının yanısıra, Erbil-Telafer-Sincar-Haseke-Rakka yolunun terör koridoru planlarındaki kritik önemine işaret ediliyor. Eğer Amerika bu yolu sağlama alırsa Erbil havaalanı üzerinden Suriye terör kuşağına her türlü lojistik destek için güvenli yol inşa edilmiş olacak. Irak'ta Musul'a bağlı bir ilçe olan Telafer, yüzde 75'i sunni, yüzde 25'i şii olan bir Türkmen yerleşim yeri. Musul'un 60 km batısındaki ilçe, Irak'ta nüfusun tamamının Türkmen olduğu tek ve en kalabalık ilçe.
1920'LERDEN BERİ GİRİLEMEZDİ
DEAŞ'ın varlığıyla birlikte ilçenin nüfusunun azaldığı iddia edilse de şuan itibariyle nüfusun 500 bini aştığı belirtiliyor. Silopi'den 165 km. mesafedeki ilçe, Musul'da Türkmen siyasi varlığı ve kimliğinin en belirgin olarak gözlemlendiği tek yer. Telafer, Musul dışında yoğun Şii nüfusunun olduğu tek yerleşim merkezi olarak Iraklı Şiiler arasında psikolojik bir öneme sahip. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) açısından da Telafer-Sincar ile Erbil arasındaki stratejik güzergah olarak görülüyor. Telafer, Türkmenler arasında direniş kalesi olarak öne çıkmış bir ilçe. Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeden çekilmek zorunda kalmasının ardından işgale karşı ilk ayaklanma Telafer'de olmuştu. 1920 yılında İngiliz karşıtı ayaklanma Telaferliler tarafından Kaçakaç olarak adlandırılıyor. Kaçakaç ruhu, 2003'te de ABD askerlerini ve peşmergeleri Telafer'e sokmamış, ilçe kendi kendine yetmişti. Bu direnişe başedemeyen ABD ise bilindik nifak yöntemini devreye sokmuş, Şii ve Sunni Türkmenler bölünmüş ve ilçede büyük Şii göçü yaşanmıştı.
TÜRKMENLERİ KOVMA OPERASYONU MU?
Bölgede şimdilerde yıllar önce girilemez olan şehre girerek ABD ve Irak yönetiminin geçmişin öcünü aldığı değerlendirmeleri yapılıyor. Bugün en büyük endişe, Musul'da, Haseki'de, Hama'da, Humus'ta ve İdlib'de görülen manzaraların Telafer'de yaşanması. Telafer'den Türkmenlerin kovulması operasyonu kaçınılmaz görülüyor. Bu da bugün sunni düşmanı bir yapı olarak bilinen Haşdi Şabi unsurlarının desteğiyle yapılıyor. Güvenlik uzmanları, "Bugün Telafer'de Türkmen kıyımı ve göçü başlatılmıştır. İdlip'te neler oluyorsa Telafer'de de aynısını yapıyorlar. Amaç Türkmen ve Türkiye'nin soydaşlarını yok etmek. Biz bu manzarayı Halep'te seyrettik, İdlib'de seyrediyoruz. Türkmen şehri Telafer'e yazık oluyor" diyorlar.
PKK HAREKETLİLİĞİ DİKKATLE İZLENMELİ
Güvenlik uzmanları, Türkiye'nin vakit kaybetmeden Türkmen aşiretlerle irtibata geçerek sahadaki gelişmeleri yakın takibe almasının önemine işaret ediyorlar. Irak hükümeti ile ortak hareket ederek PKK planlamalarının önüne geçilmesi gerektiğini belirten kaynaklar, yine İran ile de aynı doğrultuda temasların sürdürülmesi, tüm bu girişimlerin yanısıra PKK'nın hareketliliği de yakın markaja alınarak PKK'nın Sincar'dan batıya, Telafer'e doğru olası her hareketine karşı teyakkuzda olunması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.
Irak-Suriye bağlantısını tamamlamak istiyorlar
Telafer operasyonu devam ederken, ABD'nin operasyondaki varlığı da dikkat çekiyor. Irak Türkmen Cephesi yöneticisi IKBY milletvekili Aydın Maruf, operasyona ABD'nin de katılacağını açıklamış, ABD'nin Telafer operasyonu için şehrin doğusunda bir üs kurduğu, burada askeri danışmanları ve topçu birlikleri konuşlandırdığı belirtilmişti. Suriye'de Münbiç'te ve Afrin'de yaşandığı gibi, Amerika Telafer'de de İran kaynaklı Şii gücü Haşdi Şabi ile Telafer'de birarada görüntü çiziyor. Amerika'nın operasyona katılımı noktasında da güvenlik uzmanları bir kez daha koridor planlarına işaret ediyorlar. Amerika'nın, her yerde olduğu gibi Telafer'e de büyük ortağı PKK'yı sokmaya çalışacağı belirtiliyor. Amerika'nın Sincar operasyonuna benzer bir hamleyi Telafer'de de yapacağı, peşmerge ve PKK ile ortak bir operasyon planladığı değerlendiriliyor.
STRATEJİK ÖNEMİ VAR
Amerika'nın Telafer operasyonuna dahil olma çabalarında da Telafer'in terörist koridor için stratejik önemine işaret ediliyor. Bu doğrultuda Musul ile İkinci Kandil olarak anılan Sincar arasındaki ana yol üzerindeki Telafer'in koridorun tam ortasında yer aldığı düşünüldüğünde, Erbil-Telafer-Sincar-Haseke-Rakka istikametinin tamamen güvenli hale getirilmesinde Amerika için Telafer'in büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Bu istikamet güvenli hale getirildiğinde de koridorun Irak-Suriye bağlantısı tamamlanmış olacak. Ve Amerika için Erbil'deki havaalanına getirdiği ve buradan Suriye'ye nakledeceği her türlü lojistik desteğin ulaşımı kesintisiz sağlanabilecek. (Yeni Şafak)
A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Konsolos'un konutundaki arama iptal edildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Vatan haini söylediği sözlerin bedelini ödeyecek!

Can Dündar 2014'te Cumhuriyet'ye karaladığı köşesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haklarına saldırdığı gerekçesiyle tazminat ödeyecek.

Bu kategorideki diğer haberler