Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, daha önce açıkladığı gibi BM binası önünde Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti ilan edilmesini protesto etti. Arslan, "İsrail'e ambargo uygulanması, İsrail'in işgal ettiği topraklarda Birleşmiş Milletler barış gücünün oluşturulması ve İsrail'in sivil katliamlarının uluslararası mahkemelere taşınarak İsrail devletinin yargılanmasının önünün açılmasını istiyoruz" dedi.

Güncelleme: 08.06.2018 14:14

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, daha önce açıkladığı gibi BM binası önünde Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti ilan edilmesini protesto etti. Arslan, "İsrail'e ambargo uygulanması, İsrail'in işgal ettiği topraklarda Birleşmiş Milletler barış gücünün oluşturulması ve İsrail'in sivil katliamlarının uluslararası mahkemelere taşınarak İsrail devletinin yargılanmasının önünün açılmasını istiyoruz" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Birleşmiş Milletler binası önündeki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail devletinin Filistinlilere katliam uygulamasını protesto etti. Hak-İş öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Memur-Sen'in yanısıra ile dünyanın 30 ülkesinden gelen sendikacılar ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) delegeleri de katıldı. Milat'a konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Uluslararası Kudüs ve Filistin'e Destek Sendikalar Birliği olarak geçtiğimiz yıllarda yaptığımız 2 ayrı toplantıyla ABD'nin Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını ve İsrail devletinin Filistinlilere katliam uygulamasını protesto etmek için Cenevre'de bir araya gelme kararı aldık ve bu anlamda bir protesto düzenledik" diye konuştu.

İsrail'e karşı harekete geçilmeli

Aslan, ABD'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın, Birleşmiş Milletlerin kararına ve dünyadaki ütün tepkilere rağmen Tel Aviv'deki Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıdığını hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu: "ABD'nin bu yaptığı açıkça bir provokasyondur. Filistin halkına ve Kudüs'e bir saldırıdır. Bu saldırıları kınıyoruz ve reddediyoruz. Filistinlilerin ebedi başkenti olan Kudüs'e dokunulmasına asla razı olmayacağız. Filistin direnişini sonuna kadar destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Başkenti Kudüs olan özgür ve bağımsız Filistin devletinin bütün dünya tarafından tanınmasını istiyoruz. Gazze'deki ambargonun ve izolasyonların derhal kaldırılmasını ve Filistinlilerin rahat bir nefes almasını istiyoruz. İşgalci İsrail devletinin yeni yerleşim alanları açmasını asla kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Uluslararası toplumu Filistin'e karşı uygulanan baskıların, katliamların, haksızlıkların, adaletsizliklerin kaldırılması için harekete geçmeye davet ediyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatında alınan kararların hayata geçirilmesini istiyoruz ve destekliyoruz. Başta İsrail'e ambargo uygulanması, İsrail'in işgal ettiği topraklarda Birleşmiş Milletler barış gücünün oluşturulması ve İsrail'in sivil katliamlarının uluslararası mahkemelere taşınarak İsrail devletinin yargılanmasının önünün açılmasını istiyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere AB, İslam İşbirliği Teşkilatı ve dünyadaki pek çok uluslararası kuruluşun Filistin gündemiyle acil olarak toplanıp Filistin'de yaşanan katliamların durdurulması için harekete geçmeye davet ediyoruz."

Kudüs, insanlığın sorunudur

Kudüs'ün kardeşliğin ve dayanışmanın şehri olduğunu söyleyen Arslan, Kudüs ve Filistin meselesini tekrar gündemde tutmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Hak-İş olarak bütün sendikalarımızla dayanışma içerisinde bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Kudüs ve Filistin sadece Filistinlilerin sorunu, sadece Müslümanların sorunu olamaz. Kudüs ve Filistin bütün insanlığın sorunudur. 70 yıllık topraklarından zorla çıkartılan insanların mülteci haline geldiği Filistinlilerin sorunu bütün insanlığın sorunudur. Buradan Birleşmiş Milletlere bir kez daha çağrı yapıyoruz. Kudüs ve Filistin konusunda gösterdikleri duyarlılık bundan sonra da devam etmelidir."

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Polis Konsolos'un konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler