Mart ayından bu yana ABD Gizli Servis gözetleme teknikleri ve hackleme araçlarına ilişkin gizli belgeleri yayınlayan Wikileaks yeni bir belge daha sızdırdı.

Güncelleme: 08.10.2017 12:25

Mart ayından bu yana ABD Gizli Servis gözetleme teknikleri ve hackleme araçlarına ilişkin gizli belgeleri yayınlayan Wikileaks yeni bir belge daha sızdırdı.

Son yayınlanan belge ise CIA'in gizli Füze Kontrol Sistemi olan Protego Projesi hakkında detaylar içeriyor. Protego'ya ilişkin dört belgenin yanı sıra bu belgelerle bağlantılı olarak Microchip Technology şirketine ait yazılım ve donanımsal el kitapçıkları da sızdırıldı.

Protego Projesi, Raytheon firması tarafından 2014-2015 yılları arasında geliştirilen PIC temelli (programlanabilir akıllı bilgisayar) bir füze kontrol sistemi.

Sistem, PWA'ya ait uçak motorlarına yüklü bulunuyor. Sistem aynı zamanda havadan havaya ve havadan yere vurmaya olanak veren bir füze fırlatma mekanizması ile teçhizatlandırılmış durumda. Protego, şifreli ve kimlik denetim özelliğine sahip kanallar üzerinden veri ve sinyal alışverişi yapan, ayrı mikro denetleyicilerden oluşuyor.

Mikro denetleyiciler ise şunlar: Füze Akıllı Anahtarı (MSS), Tüp Akıllı Anahtarı (TSS) ve de füzeleri kalkış anı ve öncesinde tutmak üzere kelepçeler.

Sızdırılan belgeler; şema, açıklama ve Protego imajlarının, nasıl yapılandırıldığını ve yapıldığını gösteren bir kılavuz içeriyor. Bir füze ancak Ana İşlemci (MP) işaret kulesinden üç spesifik geçerli sinyal aldığında fırlatılabiliyor. Bu üç sinyal 'sınırda' (in border), 'geçerli GPD' (valid GPD) ve 'Bitmek bilmeyen Operasyon Süresi' (No End of Operational Period) olarak belirlenmiş.

Benzer şekilde, kendi kendini yok etme şifresi ile hedef bölgeyi terk etme ya da füzeyi kaçırma gibi çeşitli senaryolar için kimlik doğruama kodu gibi tedbirler de bulunnuyor.

Siber bülten'de yer alan habere göre, Protego Projesinin çoğunlukla kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanlığı araçları ve ilgili diğer belgeleri içeren Vault 7 belgeleri kapsamında sızdırılan bir belge olup olmadığı konusu net değil. Wikileaks mart ayından beri CIA'in Siber İstihbarat Merkezi'nden geldiğini iddia ettiği binlerce belge yayımlıyor.

Daha önceki sızdırılmış CIA belgelerinde de adı geçen Raytheon, ABD istihbarat servisi tarafından hala tehdit unsuru olarak kabul edilen hacker ve siber suçlular tarafından kullanılan kötü amaçlı yazılımları ve hack tekniklerini analiz etmesi için görevlendirilmişti.

Projeye Protego ismi muhtemelen Harry Potter serisinde geçen Kalkan Büyüsü olarak bilinen Protego büyüsünden ilham alınarak verilmiş. Protego, bir insanı veya bir bölgeyi korumak amacıyla yapılan bir büyü. Bu da Protego Projesinin savunma amaçlı hayata geçirildiği anlamına geliyor.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den yerel seçimlerle ilgili kritik açıklama!
New York'ta büyük buluşma: İran, Rusya, Türkiye!
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler