Yaz mevsimi geldi çattı. Şimdi bol oksijenli temiz hava alma zamanı. Tarihi, kültürü, buz gibi soğuk suları, dağları ve lezzetli mutfağı ile zengin Erzurum'u keşfetmeye hazır mısınız? İşte size Erzurum gezi rehberi\u2026

Güncelleme: 14.06.2018 00:00

Yaz mevsimi geldi çattı. Şimdi bol oksijenli temiz hava alma zamanı. Tarihi, kültürü, buz gibi soğuk suları, dağları ve lezzetli mutfağı ile zengin Erzurum'u keşfetmeye hazır mısınız? İşte size Erzurum gezi rehberi\u2026

Merve Kantarcı ÇULHA

"Havası soğuk, insanı sıcak memleket" diye tanımlıyor yöre halkı burayı. Namıdiğer "Dadaşlar diyarı" Erzurum. Biraz soğuk havası ve uzaklık görüntüsü aldatmasın sizi. Doğu Anadolu'nun tarihi ve kültürüyle zengin şehri olmasının yanı sıra sıcak ve misafirperver yanıyla hemen kaynaşıyorsunuz şehirle. Her ne kadar kış aylarının popüler rotaları arasında gibi görünse de aslında her mevsim gezilecek yerleri ve tadılacak lezzetleri bir hayli fazla olan bu şehir, özellikle son yıllarda ev sahipliği yaptığı uluslararası spor organizasyonlarıyla yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktası.

İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinden kalma mimari mirasların izlerine Erzurum'un her yerinde rastlamak mümkün. Buram buram tarih kokan bu şehirden biraz uzaklaşmak isterseniz de Tortum Şelalesi'nin muhteşem manzarasını mutlaka izleyin ve mutlaka bir köyün yaylasında temiz havayı içinize çekin. Ve tabii ki kendine özgü yöresel lezzetlere sahip bu şehrin mutfağıyla tanışmayı deneyin. Şimdi fotoğraflarla şehri özetleyelim.

Çifte Minareli Medrese

Hava alanında indikten sonra biraz dinlenmenin ardından ilk durağımız Erzurum'un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese oldu. Saat 22.30. Evet gezmek için biraz geç bir saat. Fakat bir şehri tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız, mutlaka gece de dolaşmalısınız.  Orada bize denk gelen emniyet amirleri "hoş geldiniz" diyerek, çaylarından bize de ikram ediyor. Gece ışıklandırmasıyla ayrı bir zarafeti olan Çifte Minareli Medrese, 13. yüzyılın sonlarında yaptırıldığı düşünülen bir Selçuklu eseri. Rivayete göre bu harika eseri yapan bir usta ve bir çırağı varmış. Bina yükseldikçe çırak bu işte ustasından daha zanaatkar olduğunu göstermeye başlamış. Bu durumu ne kadar kıskansa da usta bir şey diyememiş. Bir gün yine çalışırken çırak, ustasına seslenerek su istemiş ve bunu duyan usta: "Usta idim oldum şegirt (çırak), al destiyi suya seğirt" diyerek kendini minareden aşağıya atmış. Bunu görüp hatasını anlayan çırak, çok pişman olmuş ve ustasının arkasından kendini aşağıya atmış. Çalışan işçiler bu vahim olaya çok üzülmüş ve işi yarım bırakarak gitmişler. Minarelere baktığınızda birinin diğerinden farklı ve daha kısa olduğu belli oluyor. Hikayemizi dinledikten sonra, çaylar için teşekkür ediyor, fotoğraflarımızı çekiyor ve şehrin diğer sokaklarına doğru ilerliyoruz.

Yakutiye Medresesi

Erzurum'da adım adım her yer tarih olduğu için gezilecek yerler birbirine çok yakın. Arabanız olmadan da yürüyerek birçok yeri görebilirsiniz. Sonraki durağımız ise 1994 yılından bu yana İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Yakutiye Medresesi. Anadolu'daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan medrese, plan düzeni, dengeli mimarisi ve iri motifli süslemeleri ile Erzurum'un en gösterişli yapılarından biri. Çok cüzi bir miktar ücret ödeyerek içini gezebiliyor ve kısa bir tarih yolculuğuna çıkabiliyorsunuz.

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler, Anadolu'da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuk'a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülüyor. Diğer iki kümbeti ise kimlerin yaptırdığı bilinmiyor.

Erzurum Evleri

Kültürüyle, tarihiyle ilgimizi çeken Erzurum'da, eski evler değerlendirilmiş ve müze haline getirilmiş. Birden fazla eski evler tek bir çatı altında toplanarak, restoran müze haline getirilmiş. Tandırdan öküz arabasına, yer sofralarından eski kıyafetlere ve mutfak eşyalarına kadar birçok eşyanın yer aldığı Erzurum evlerinde, 20 bin ev eşyası bulunuyor. Evlerin içerisinde bulunan asırlık bu eşyaları görmek için düşük bir ücretle gezebiliyor ya da orada oturarak bir çay eşliğinde geçmişe yolculuk yapabiliyorsunuz. Burada yöreye has müziklerle, Erzurum'a özgü yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Dikkatimizi çeken bu evleri gezdikten ve fotoğraflarımızı aldıktan sonra demliklerle gelen çaylarımızı içiyor ve gezimize devam ediyoruz. Söylemeden geçmeyim; burada birçok restoranda yemeğin ardından çaylar ücretsiz ve kafelerde çaylarınızı demlikle isteme alternatifiniz de bulunuyor.

Tortum Şelalesi

Erzurum'un sakladığı en güzel doğa harikalarından biri olan Tortum Şelalesi, şehre yaklaşık bir saat 10 dakika uzaklıkta. Yol uzak gelebilir ama gittiğinizde 48 metreden aşağı dökülen şelalenin güzelliğini gördüğünüzde "yolları aştığımıza değdi" diyeceksiniz.

Burayı ziyaret etmeden giden Erzurum'a tekrar geliyor

Abdurrahman Gazi ismi Erzurum'da büyük önem taşıyor. Şehitlik ve gazilik mertebesine erişmiş bir insan olduğu için O'nun manevi şahsiyeti Erzurumluların daima dilinde ve gönlünde yaşıyor. Palandöken Dağı'nın üst yamaçlarında türbesi bulunan ve bir ziyaretgah yeri olan Abdurrahman Gazi'nin Hazreti Peygamber'in sancaktarı olduğu halk arasında yaygın. Hazreti Peygamber'in İslam Orduları Erzurum'u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi'nin kellesi bir düşman kılıcı ile koparılır ve yere düşer. Kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi elinde bulunan İslam'ın Sancağı'nı Palandöken'in en yüce noktasına dikmek üzere dağa yokuşa koşmaya başlar. Abdurrahman Gazi, Palandöken Dağı'ndaki "Şığvaler" mevkiine gelince dağda bulunan çobanlar evvela dona kalırlar, sonra biri dayanamayıp:

"Olaaa hele bakın şuraya eskerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor" diye bağırmağa başlar. Efendimizin sancaktarı ve ashaptan evliyaullah bir zat, olduğu yere düşer kalır. Hem gazilik hem de Şehitlik rütbesine erişir. Palandöken'in Şığvaler tepesi denilen Sultan Sekisi yamaçlarında ruhunu teslim ederken ona kavuşmaya çalışan kardeşi de Türbe Deresi'nde aynı anda şahadete erişir. Her iki kardeş Erzurum halkı tarafından ruhlarını teslim ettikleri yerde defnedilir. Ve o tarihten sonra da Gazi'nin kabri Erzurum için büyük bir ziyaret merkezi olur. Zamanın Valisi Yusuf Ziya Paşa buraya birde Camii yaptırmıştır. Rivayete göre "Erzurum'a gelip de Abdurrahman Gazi'yi ziyaret etmeyenler bir daha Erzurum'a gelecekler. "Allah cennetini layık görsün inşallah o mübarek insanlara diyoruz ve devam ediyoruz.

Gizemli Yol hikayesi

Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan karayolun sol tarafındaki yol "gizemli yol" olarak biliniyor. Yolun başındaki bir tabelada "Aracı durdurunuz, vitesi boşa alınız, frenden ayağınızı çekiniz, denemeye başlayabilirsiniz" şeklinde uyarı yazısı bulunuyor. Denedik, aracımızı durdurduk, otomobil kendiliğinden yokuş yukarı hareket etti. Bu mucizeye tanık olmak isteyenler bu yola geliyor ve deniyor. Gördükleri manzara karşısında şaşıranlar bunu 'Abdurrahman Gazi'nin kerameti' olarak yorumluyor. Bazıları da tepede manyetik alan olduğunu ve araçları bu manyetik alanın çektiğini söylüyor. Bilim adamları bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyor. Biz de akıl sır erdiremeden, "her şeyde bir keramet vardır" diyerek şehitlerimize Fatiha okuyarak oradan ayrılıyoruz.

Nerede kalınır?

Erzurum'da kalacak yer noktasında birçok alternatif bulunuyor. Oteller, pansiyonlar, öğretmen evi ve Atatürk Üniversitesi'nin konuk evlerini tercih edebilirsiniz. Kışın Palandöken'den dolayı otellerin fiyatları fazla olabiliyor, fakat ilkbahar ve sonbahar aylarında fiyatlar normal. Soğukla arası iyi olmayanlara kesinlikle ilkbahar aylarını öneriyorum.

Yayla gezisi

Her şehirde merkezde gezilenler ve görülenler dışında oranın gerçek sahipleri aslında köyleridir. Her gittiğim şehirde mutlaka bir köy ziyareti, yayla ziyareti yapıyorum. Sırt çantamızı ve çayımızı alıyor dağlara atıyoruz kendimizi. Yaylada dağlardan gelen rengarenk çiçeklerin kokusu, masmavi gökyüzü, doğal ses ve dağlardan akan buz gibi su her yudumda insanın içini berraklaştırıyor sanki.

Ne yenir?

Erzurum'un en meşhur lezzeti cağ kebabı. Kuzu etiyle hazırlanan kebabın bir gün içinde bekletildiği özel terbiyesi ile tam bir lezzet şöleni. Kadayıf dolması da Erzurum mutfağının özgün lezzetleri arasında. Bunların yanında den çorbası, su böreği, kesme çorbası, kete, çiriş, lor dolması da yöre mutfağının özgün yemekleri arasında yer alıyor.


 

Ne alınır?

Her şehrin kendine has hediyelik eşyaları olduğu gibi Erzurum'da da birçok alternatif bulunuyor. Buraya gelen oltu taşından yapılmış bir tesbih veya sevdiklerine takı almadan gitmiyor. Doğrusu sadece gezeceğim diye niyet etseniz de taş mağazalarına girince, kendinizi dükkanlarda buluyorsunuz. Bu nedenle giderken taş mağazalarına bütçe ayırmayı unutmayın. Hediyelik eşyalarımızı da aldıktan sonra İstanbul'a dönmek üzere yola çıkıyoruz. Birgün ziyaret etmeniz duasıyla...

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler