KADEM Genel Başkanı Yılmaz, "Türkiye'nin yarısından fazlasında, en az 50 temsilcilik hedefliyoruz.

Güncelleme: 05.12.2017 11:40

KADEM Genel Başkanı Yılmaz, "Türkiye'nin yarısından fazlasında, en az 50 temsilcilik hedefliyoruz.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, AA muhabirine açıklamada bulunan Yılmaz, 2013'de kurulan KADEM'in 2014'de temsilciliklerinin yayılmaya başladığını belirtti. 

KADEM'in 23. temsilciliğini bu hafta Sivas'ta açtığını aktaran Yılmaz, temsilci atanan il sayısının ise 36'ya ulaştığını ifade etti.

Yılmaz, 2018'in sonuna kadar Türkiye'nin yarısında temsilcilik açmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Türkiye'nin yarısından fazlasında, en az 50 temsilcilik hedefliyoruz. Gittiğimiz her yerde kadın sorunlarını tartışabileceğimiz, kadın meselelerine sahip çıkacak temsilciliklerimizin olması elimizi çok güçlendiriyor." dedi.

Şiddetle mücadele, erken evlilikler ve istismar gibi konularda toplumun her kesimine ulaşmayı planladıklarını vurgulayan Yılmaz, bu konularda örgütlenmenin en iyi örneğini Özgecan cinayetinde yaşadıklarını anımsattı.

Yılmaz, örgütlenmenin kadın dayanışmasında ve kadın çalışmalarının ilerlemesinde çok önemli olduğunu ifade etti.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin KADEM'in çalışma alanlarının en başında gelen bir konu olduğuna işaret eden Yılmaz, "Her yıl düzenli kampanyalar yapıyoruz, bu sene de 'Cins var, cins var' diye doğanın kendi içerisinden yola çıkarak bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Dedik ki doğada şiddet yoktur, insanlar şiddeti öğrenerek veya içinde bulundukları kültürel kodlardan, erkek egemen sistemden beslenerek yaparlar. Şiddet uygulayanlara doğadan öğrenecekleri çok şey olduğunun mesajını vermeye çalıştık." diye konuştu.

Yılmaz, kadına şiddetle mücadele konusunda toplumun yakından tanıdığı ve takip ettiği kişilere, medyaya ve sanat dünyasına büyük görevler düştüğünü belirtti.

"18 yaşın altındakilerin şiddete daha açık olduklarını görüyoruz"

Türkiye'de kadına şiddetin dünya genelindeki rakamlarla aynı gittiğine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Her 10 kadından 3'ü eşleri veya aile bireyleri tarafından farklı versiyonlar ile ekonomik, psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalıyor. Rakamların çok büyük bir önemi yok, rakamlar bize bir gerçekliği ifade ediyor. Eğer biz o gerçekliğin üzerine bir politika inşa edemiyorsak, rakamları her gün konuşup duralım bir şey ifade etmez. Türkiye'de kadına yönelik bir şiddet olduğu gerçeği var. Sadece kadını konuşuyoruz ama erkeğin, çocuğun ve yaşlının gördüğü de bir şiddet olabilir. O yüzden şiddeti sadece rakamlara ve belirli bir kesime hapsetmek doğru değil. Şiddetle mücadeleyi her kesime yaymak ve çözüm önerileri üretmek konuşmamız ve üzerinde durmamız gereken bir konu. Bu meseleyle evrensel olarak ilgilenmek zorundayız. Böyle bir gerçeklik var ve bu gerçekle mücadele sivil toplum örgütü, devlet, medya, kamuoyu el ele verdiğinde çözülebilecek bir mesele. Yaptığımız araştırmalarda 18 yaşın altındakilerin şiddete daha açık olduklarını görüyoruz. Özelikle 18 yaşın üstünde ve eğitimli kesimin şiddete karşı duruşunda ve mücadelesinde daha farklı bir tutum içerisinde olduklarını görüyoruz. Yani şiddetle mücadele etmenin yolunu öğrenmeye çalışıyor, bu yolları tüketmeye çalışıyor ve şiddetle yüz yüze geldiğinde bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu fark ediyoruz."

Yılmaz, son yıllarda şiddetle ilgili yapılan farkındalık çalışmalarının, üniversitelerde, lise düzeylerinde eğitim alan grupta olumlu yönde tepki verdiğini gördüklerini söyledi.

Şiddete maruz kalanlara bunu gizli tutmamalarını tavsiye eden Yılmaz, durumu en yakın kolluk kuvvetine veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Alo 183 Sosyal Destek Hattı'na bildirmelerini istedi.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Bakan duyurdu: 1600 hakim savcı alınacak!
Made in China! Yapay ay gönderecekler...
Fransa'dan 'tokat gibi' karar!
Finansal Akbaba'dan faiz artışı sinyali!
TÜPRAŞ ABD ile masada!
Bu tuzağa düşmeyin! Atm'de kopyalayıp...
Siyasetin hanımefendisi Hakk'a yürüdü
Yurt genelinde hava durumu
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler