Çevre bilincinin insanlarda erken yaşlarda oluşması amacıyla faaliyet gösteren Yeşilcan Derneği, ortaokul ve lise öğrencilerinin yaşamları boyunca en azından bir defa olmak üzere kendi elleriyle fidan dikmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda mevsim koşullarının elverdiği her ay sonu farklı bir ortaokul veya liseyi fidan dikimine götürmeyi hedefliyor.

Güncelleme: 29.03.2016 11:59

Çevre bilincinin insanlarda erken yaşlarda oluşması amacıyla faaliyet gösteren Yeşilcan Derneği, ortaokul ve lise öğrencilerinin yaşamları boyunca en azından bir defa olmak üzere kendi elleriyle fidan dikmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda mevsim koşullarının elverdiği her ay sonu farklı bir ortaokul veya liseyi fidan dikimine götürmeyi hedefliyor.

HEDEF KİTLE NEDEN ÖĞRENCİLER?

Bireylerin davranışları, seçimleri, talepleri ve alışkanlıkları küçük yaşta aldıkları eğitim, edindikleri tecrübeyle doğrudan ilişkilidir. Küçük yaşta öğrenilen bilgiler genellikle kalıcı olduğu gibi, genç yaştaki bireylerin karşılaştıkları vakalar hayatlarında örnek alacakları yaşam biçimi haline gelecektir. Yeşilcan Gönüllüleri, 'Ağaç yaşken eğilir' atasözünden yola çıkarak, gelecek nesillerin doğayla bağının sadece teoride kalmaması, toprakla ilişkisinin kesilmemesi amacıyla çevre farkındalığına öğrencilerden başlamayı hedefliyor. Çünkü büyük şehirlerde yaşayan ailelerin önemli bölümü doğadan uzak, hatta kopuk bir hayat sürüyor. Asfalt sokaklarda yürüyüp dalından meyve koparmanın lezzetini tatmış ve ömrü boyunca toprağın nasıl eşelendiğini tecrübe etmemiş insanların çocukları, benzer bir yaşamı devam ettiriyor.
Oysa toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan gençlerin, doğayla tanışmaları elzemdir. Buna doğadan çok bireyin ihtiyacı vardır. Üstelik iletişim imkanlarının en üst düzeye yükseldiği günümüzde gençlerin kendi aralarındaki sanal ilişkinin dışına çıkıp birbirleriyle birlikte sosyal hayatta gerçekleştirecek projelerinin olması onların sosyal yetişkinliği için ayrı bir öneme sahip.

Etkinlik düzenliyor

Dernek, ihtiyaç duyduğu fidanları İstanbul Ağaç ve Peyzaj'dan alıyor. Orman Bakanlığı'nın ya da ilgili belediyenin ormanlaştırmakta olduğu bölgelerinde veya park bahçe için ayrılan alanlarda, Yeşilcan Derneği gerekli izinleri alarak
etkinliğini düzenliyor. Ekime uygun bahçesi olan okulların, okul bahçelerini de ilgili izinlerini alarak fidan dikimi için kullanıyor.

Öğrencilere katkısı ne olacak?

Fidan dikimi öğrencilerin eğitim müfredatı dışındaki kişisel gelişimini ve farkındalığını artıracaktır.Birlikte çalışma olanağı öğrencilerin iş bölümü paylaşımı yapmalarına katkı sağlayacağı gibi, takım çalışmasına olan yönelimlerini de artıracaktır.Sosyal bir etkinliğe katılmış olmaları sebebiyle sivil topluma olan ilgileri de henüz ortaokul-lise döneminde başlayacaktır.Öğrencilerin fidan dikimi süreci içindeki etkileşimi, sosyal hayatta daha kolay iletişim kurmalarını sağlayacaktır.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
CHP'nin anketinden de Muharrem çıktı!
Ünlü futbolculara FETÖ soruşturması
Darbeci Sisi'nin suç ortağı 'Fransa'!
Ara Güler hayatını kaybetti
Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar
FETÖ'nün silah fabrikası hala faaliyette!
Siyonistler belgeseli bile hazmedemedi
CHP'de toplu istifa
Suudi Arabistan'a şok! ABD harekete geçti
Gri listedeki sözde sorumlu öldürüldü
Trump'tan Cemal Kaşıkçı çıkışı
Katil Esed mazlumun enkazına göz dikti!
Kilise savaşları büyüyor! Artık gidemeyecekler
Melanie Trump'a da yaptırım!
Pompeo'dan yaptırım açıklaması!

Trafiğin yoğunluğuna muhteşem çözüm

San Franciscoda Golden Gate köprüsünde, trafiğin yoğun olduğu vakitte şeritleri değiştiriyorlar...

Bilimin hayatımızdaki önemi

Parkinson hastası amcanın beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen görüntüleri..Bilimin ne kadar müthiş bir şey olduğunu ve hayatımızda ne kadar büyük yeri olduğunun ispatı.

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Siyonistlerin yeni hizmetkarı!

Yahudilere yakınlığıyla bilinen Fas Kralı 6. Muhammed, bir hizmete daha imza attı. Kral, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı iddialarını içeren Holokost'un lise eğitim müfredatına eklenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Suudi Arabistan'dan terör örgütü için 100 milyon dolar daha

Kışıkçı hadisesi üzerinden ABD ve Avrupa Suudi Arabistan'dan para koparmak için birbiriyle yarışırken, Suud'a ilk pençeyi ABD'nin attığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nın, Kaşıkçı olayı üzerinden menfaat sağlamak için Suud Arabistan'a ayak bastığı sırada, Suud yönetimi YPG için ABD'ye 100 milyon dolar vermiş.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler