İsrail, Filistin'in topraklarını, tabii kaynaklarını, hayatlarını, özgürlüğünü çaldığı gibi doğalgazını da çalıyor. Gazze açıklarında doğalgazın olduğunun anlaşılması üzerine Filistinlilere ambargo uygulayan İsrail, bir taraftan Filistinli öldürüyor diğer yandan doğalgazı çalmaya devam ediyor.

Güncelleme: 10.08.2018 09:17

İsrail, Filistin'in topraklarını, tabii kaynaklarını, hayatlarını, özgürlüğünü çaldığı gibi doğalgazını da çalıyor. Gazze açıklarında doğalgazın olduğunun anlaşılması üzerine Filistinlilere ambargo uygulayan İsrail, bir taraftan Filistinli öldürüyor diğer yandan doğalgazı çalmaya devam ediyor.

İsmail Zelvi

Gazze'de emperyalistlerin adına savaş dedikleri İsrail katliamı devam ediyor. İsrail Filistin doğalgazının yağmalanmasına karşı çıkan herkesi öldürüyor. Gazze'de doğalgazın bulunması ve Filistinlilerin doğalgaz için batılı şirketlerle temasa geçmesi üzerine Şeyh Ahmed Yasir, Abdülaziz Rantisi gibi Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ta Mossad operasyonları ile öldürüldüler. İsrail'in Gazze enerji kaynakları için büyük dönüş yürüyüşü de dahil 10 binden fazla Filistinliyi katlettiği belirtiliyor.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu çok öncelerden hazırladığı haritalarda Gazze ve Batı Şeria topraklarında petrol ve doğalgaz rezervlerini tespit etti. Yaser Arafat 1999 yılında imzaladığı anlaşma ile denizde bulunan doğalgazın işletmesini % 60 British Petrol, , % 30 GCC hisse ile Filistin yönetiminin % 10 fon payıyla British Group firması ve Filistin özel sektörüne verdi. İki kuyu açıldı. Doğalgaz işletmesi İsrail tarafından haydutlukla engellendi. Ortadoğu dörtlüsü, BM, AB, Rusya ve ABD İngiltere Başbakanı Tony Blair aracılığıyla Filistin hesabına yatırılacak doğalgaz gelirini İsrail'e aktardılar. Hamas, Filistin'in doğalgazının yağmalanmaması için bu anlaşmayı reddederek yeni bir anlaşma yapılmasını istedi. İsrail 2008'de doğalgaz için Gazze'ye dökme kurşun operasyonu yaptı. Filistin yönetimi Hamas'ın elinde bulunan doğalgazla ilgili İsrail ile 2012'de bir anlaşma yaptı. Karşılığında BM'ye gözlemci üye statüsü kazandı. 2014 yılında Gazze'ye karşı koruyucu bariyer operasyonu Rusya'nın Filistin ile gaz konusunda anlaşmasını engelleme amacıyla yapıldı. Gazze'nin etnik yapısı ve Hamas'ın direnmesi yüzünden işgali fiilen gerçekleştiremeyen İsrail, Gaz sahalarını ambargo ile kontrol ediyor. İsrail Gazze'nin enerji sahalarını kamulaştırarak Gazze karasularını egemenliği altında olduğunu ilan etti. Gazze sularında İsrail egemenliği altına alınması durumunda, Gazze doğalgaz sahaları yanı başındaki İsrail'in offshore tesislerine dahil edilecek. Bu offshore tesisleri aynı zamanda İsrail'in enerji transport koridoruna bağlı. Petrol hattı terminali olan Eilat limanından, Kızıl Deniz deniz-limanı boru hattı terminali Aşkelon, oradan kuzeye Hayfa'ya ve oradan da İsrail-Türkiye boru hattıyla Ceyhan'a uzanıyor.

İsrail'den savaş tehdidi

İsrailli üst düzey askeri yetkili, gelişmelerin Gazze'ye karşı süratle bir savaşa gidildiğini gösterdiğini söyledi.

Gazze'ye birlik gönderiliyor

Hamas'ın anlaşmadan uzaklaştığı ve savaşa yaklaştığını öne süren yetkili, İsrail ordusunun kapsamlı bir askeri operasyon durumunda daha fazla birliğini Gazze'ye yönlendireceğini belirtti.Böyle bir durumda Gazze Şeridi'ne yakın bölgelerdeki Yahudi yerleşim bölgelerinin de boşaltılacağını dile getiren İsrailli yetkili, ellerinde Gazze'de vurulacak oldukça fazla hedefin olduğunu ifade etti.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Polis konsolosun konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Yenilmezler karşı karşıya: Khabib'in karşısına çıkacak

İslam düşmanı rakibi Mcgregor'u yerle bir eden Müslüman dövüşçü Khabib Nurmagomedov'un meydan okuduğu 50 maçtır yenilmeyen boksör Floyd Mayweather kabul ederek yılın maçına çıkacaklar.

Bu kategorideki diğer haberler