Ankara'da çökertilen uyuşturucu çetesinin ayrıntıları çıktı.

Güncelleme: 09.02.2018 07:38

Ankara'da çökertilen uyuşturucu çetesinin ayrıntıları çıktı.

Ankara'da "torbacı" olarak adlandırılan uyuşturucu tacirlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda çökertilen çetenin çalışma sistemiyle ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Yücel koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Emniyeti uyuşturucu tacirlerini 6 ay boyunca teknik ve fiziki takiple adım adım izledi. Daha sonra polis operasyon düğmesine bastı. Ankara girişinde otobüste kimlik kontrolü sırasında kaçan bir şüpheliyi kovalarken kaza kurşunuyla şehit olan polis memuru Hakan Can'ın adı verilen operasyonda 33 şüpheli gözaltına alındı. "Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak, uyuşturucu sağlamak, satın almak, kabul etmek ve bulundurmak" suçlarından haklarında işlem yapılan 33 kişiden, 17'si tutuklandı, 8'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 11 şüpheli ile suça sürüklenen 2 çocuk ise savcılık kararıyla salıverildi.

PARALAR PARAVAN ŞİRKETTE AKLANDI

2 ayrı cinayetten hapis cezası verilen ve çete yöneticisi olduğu iddia edilen Arif ve Yavuz Ö. kardeşlerin suç çetesini babaları Bekir Ö. vasıtasıyla yönettiği belirlendi. Hakkında teknik ve fiziki takipten haberdar olan Bekir Ö.'nün talimatlarını damadı M.S. aracılığıyla çete elemanlarına ulaştırdığı saptandı. Uyuşturucu çetesinin buluşmalarını kıraathane, emlak ofisi ve kebap salonu gibi üç farklı adreste yaptığı belirlendi.

Uyuşturucudan elde edilen paranın nasıl aklandığı da açığa çıkartıldı. Buna göre, çetenin finans işlerinden sorumlu N.U. ve E.D.'nin uyuşturucudan elde edilen parayı aklamak için paravan emlak şirketi kurdukları, gelen parayı bu şirkete aktardıkları kaydedildi. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında şirketle ilgili olmayan kişilerin işçi gibi gösterildiği belirlendi.

ÖLENLERİN AİLELERİNE YARDIM

Gazete Habertürk'ten Rıdvan Tezel ve Fevzi Çakır'ın haberine göre uyuşturucu çetesinin, uyuşturucu satarken yakalanan ve tutuklananlara avukat temin ettiği, ihtiyaçlarını karşıladığı, silahla yaralananların tedavi masraflarını karşıladığı, çatışmada öldürülen kişilerin ailelerine maddi yardımda bulunduğu kaydedildi. Çetenin uyuşturucu satışından toplanan para ile gelir gider defteri tuttuğu belirlendi. Operasyon kapsamında bir işyerinde yapılan aramada çetenin gelir gider defteri ele geçirildi. İncelenen defterde, kimlere ne gibi, hangi kalemlerde ödemeler yapıldığı ortaya çıkartıldı. Ödemeler arasında hamam, maaş, ev tadilatı, çocuklara elbise, cenaze, çete için çalışırken ölenlerin ailelerine yapılan yardımlar, İstanbul'a gidiş masrafı gibi gider kalemlerinin olduğu görüldü.

Çete üyelerinin internet üzerinden yayınlanan ve faaliyet gösterdikleri gecekonduda çekilen bir klipte rol aldığı ortaya çıktı. Uyuşturucu çetesinin üyeleri tarafından çekilen klipteki solist ve mankenin dışında rol alanların hepsinin soruşturma kapsamında tutuklanan kişilerden oluştuğu belirlendi. Klip de soruşturma dosyasına girdi.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

Kanser tedavisinde yeni dönem

Bakan Kasapoğlu, kitap fuarını ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Gençlerimizin kitaba olan ilgisi, bizi geleceğimiz adına ümitlendiriyor." dedi.

Kangallar ile kedilerin şaşırtan dostluğu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bir ailenin beslediği dört Kangal köpeği ile üç kedinin arasındaki sıra dışı dostluk, görenleri şaşırtıyor.

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

Tehdit gibi çıkış!
Gazze için gösteri düzenlediler
O sürücüye ceza yağdı!
Otobüs şoföründen takdir toplayan davranış
'Rumen hakem İsveç'e söz verdi'
Tarihi tören öncesi önemli açıklama
TSK'dan yeni operasyon
Son gün bereketi! Bir de hafta sonu olunca...
Rusya-ABD savaşının kazananı kim olur?
FETÖ itirafçısı hain kumpası anlattı!
Türkiye'de bir ilk!
Sözde üst düzey teröristler öldürüldü!
Kendi medyası bile inanmıyor!
Türkiye'den bir başarı daha!
Bakan Soylu açıkladı!
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Yitik kadınlar kendini bulsun diye!

Balıkesir Edremit'te bir okulda yönetici olan Mustafa Süs, ilk kitabında “Yitik Kadınlar”ı anlattı. Süs, kadınlarımızın feministlerin, çağdaşlık adı altında sömürü zihniyetinin boyunduruğuna girdiğini söyledi.

Bakan Soylu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini belirterek, "Otoyollarda belki kilometreyi 5 kilometre daha yukarı çıkaracağız. 125 artı yüzde 10 daha 137.5 bandına taşımaya çalışacağız" dedi.

Bakan Turhan müjdeyi verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak" dedi.

Lokanta ve kafelerde yeni dönem!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre artık lokanta ve kafelerin menülerinde, gıdaların alerjik madde içerip içermediğinin belirtilmesi zorunlu olacak.

Bu kategorideki diğer haberler