Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde DBP'li yönetim döneminde eski belediye başkanları Osman Baydemir ve Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Güncelleme: 10.07.2018 17:19

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde DBP'li yönetim döneminde eski belediye başkanları Osman Baydemir ve Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 13 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, 12. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, suçun işlendiği tarih 2012-2015 yılları arasında gösterilerek, şüphelilerin o dönemdeki görevlerine yer verildi.

Söz konusu dönemde şüphelilerden Osman Baydemir ve Gültan Kışanak'ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu aktarılan iddianamede, Fahrettin Çağdaş'ın genel sekreter, Abdullah Sevinç ve Fethi Süvari'nin genel sekreter vekilleri, Hüseyin Bayrak, Mustafa Yıldız, Şahin Elkaan, Zülfi Atlı, Rojda Balkaş Akyüz'ün genel sekreter yardımcıları, Baran İpekyüz, Mehmet Sağlam ve Mehmet Kaya'nın zabıta daire başkanı olarak görev yaptıkları bildirildi.

18 Aralık 2015'te İçişleri Bakanlığınca soruşturma izni verilmesine dair karar ve eklerin de yer aldığı iddianamede, şüphelilerin Danıştay Birinci Dairesi'ne yaptıkları itirazın reddine dair karar verildiği belirtildi.

"Görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş oldukları anlaşılmıştır"

İddianamede, Baydemir, Kışanak ve diğer şüphelilerin ön inceleme safhasında mülkiye müfettişliğine suçlamaları kabul etmediklerine dair yazılı ifade verdikleri kaydedildi.

Şüphelilerin işledikleri suça ilişkin ise iddianamede şu değerlendirmede bulunuldu:

"Şüphelilerin görevlerinde, gereklere ve belediye zabıta hizmet yönetmeliğinin amir hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilmiştir. Şüphelilerin belediyenin 39 kadrolu işçisini ve hizmet alım yoluyla tahsis edilen 60 işçiyi zabıta hizmet birimlerinde çalışmalarına imkan sağladıkları, görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş oldukları anlaşılmıştır."

- İstenilen ceza

İddianamede, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptıkları dönemde aralarında Osman Baydemir ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 13 şüpheli hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, şüpheliler hakkında TCK'nin 53. maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına ilişkin olarak "güvenlik tedbiri uygulamasına" karar verilmesi talep edildi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Trump'tan Türkiye'ye 'İdlib' teşekkürü!
Kredi borcu olanlara fırsat!
'Irak ve Suriye'de terör tehdidi devam ediyor'
İngiliz muhalefetinden 'Filistin'i tanıma' sözü!
'İnsanlığın kalbi olması beklenen BM'nin nabzı atmıyor'
Geleceğin mesleklerine ilgi duyan gençlere destek!
30 yıllık 'kedicik'ten müthiş Adnan Oktar iddiası
Yerli zırhlıya mükemmel takviye! Düşmanlar saklanamayacak...
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı.

Azerbaycan'ın milli mühimmatına ASELSAN aklı

ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti, Azerbaycan'ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edildi.

İslamiyeti kabul eden Norveç'li genç gözyaşlarını tutamadı

Norveç'te İslamiyete geçen gencin yaşadığı duygu seli ve gözyaşlarının sicim gibi akışı,

OYUN SÖZÜ. Birinci Bölüm: Çanakkale

Bu kazadan sağ çıktı!

Bu kazadan sağ çıktı.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler