İHH Yönetim Kurulu Üyesi Sarıkurt, "Türkiye'den geldiğimizi anlayınca çok seviniyorlar.

Güncelleme: 04.12.2017 12:29

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Sarıkurt, "Türkiye'den geldiğimizi anlayınca çok seviniyorlar.

Myanmar'da fanatik Budistler ve askerlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım götüren Türk yardım kuruluşları arasında İHH İnsani Yardım Vakfı da bulunuyor. İHH, bugüne kadar on binlerce Arakanlı Müslüman'a yardım dağıtımı yaptı.

İHH, ağustos sonundan bu yana Myanmar'dan kaçan ve Bangladeş'teki kamplara sığınan 620 binden fazla Arakanlı Müslüman'a bağışçılarının destekleriyle yardım etmeye çalışıyor. Bu kapsamda krizin başlangıcından bu yana 43 binden fazla gıda paketinin yanı sıra 9 bin kişiye sıcak yemek ve 12 bin 400 aileye pişirilmiş et dağıtımı yapıldı.

Yaklaşık 12 bin aileye tente, 8 bin 300 aileye de hasır dağıtıldı ve 450 aileye bambudan geçici barınak inşa edildi. Arakanlı Müslümanların hijyenik su ihtiyaçları için 65 su kuyusu açıldı, 17 binden fazla hijyen paketi, 13 binden fazla cibinlik dağıtıldı. Bunların yanı sıra kamplarda 205 banyo ve tuvalet yapıldı.

Çocukları sevindirdiler

İHH görevlileri, son olarak Bangladeş'in Myanmar sınırı yakınındaki Balukhali kampında bulunan Arakanlı Müslümanlardan kadın ve çocuklara kıyafet dağıtımı yaptı.

Dağıtım faaliyetine katılan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sarıkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'den gelen gönüllülerle Arakanlı Müslümanlar için faaliyetlerini her gün sürdürdüklerini belirtti.

"Bu yardımları genelde Türkiye halkının bağışları ve yurt dışındaki çeşitli kurumlarla beraber yürütüyoruz." diyen Sarıkurt, kriz devam ettiği sürece yardım çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Sarıkurt, "Türkiye halkının bağışlarını iletmeye devam edeceğiz. Burada Türkiye'den geldiğimizi anlayınca çok seviniyorlar. Türkiye'yi ve özellikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı çok seviyorlar. Burayla hassaten ilgilendiklerini bildikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorlar ve selamlarını iletmemizi istediler." ifadesini kullandı.

İHH görevlileri, Balukhali'deki kampta çok sayıda çocuğu giydirdi. Çocukların annelerine de giysi yardımı yapıldı.

Öte yandan bebek ve 4 yaşa kadar çocuklara 3 bin 750 bebek mama paketi dağıtıldı. Erkek, kadın ve çocuk kıyafetleri olmak üzere 7 bin 350 aileye kıyafet paketi ulaştıran İHH, 10 binden fazla aileye battaniye, 800 aileye kışlık kıyafet dağıttı. İHH, 10 bin battaniye daha dağıtmayı planlıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş'teki kamplarda sağlık konusunda da çalışmalar yaptı.

Kamplarda bulunan 2 ve Myanmar'daki bir sağlık merkezinde Arakanlı Müslümanlara hizmet sağlanıyor. Bu merkezlerden günlük yaklaşık bin 500 kişi faydalanıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 55 bin kişi sağlık taramasından geçirildi. 

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler