İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş'teki mülteci kamplarına, ve Myanmar'ın Arakan eyaletindeki bazı bölgelerine yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Güncelleme: 10.02.2018 14:55

İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş'teki mülteci kamplarına, ve Myanmar'ın Arakan eyaletindeki bazı bölgelerine yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesindeki mülteci kamplarına, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Sittwe, Maundaw ve Buthidaung bölgelerine yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

İHH'dan yapılan açıklamaya göre  vakıf, Arakan'daki krizin başladığı 24 Ağustos'tan bugüne kadar 735 bin 200 Arakanlı'ya birçok alanda yardım malzemesi ulaştırdı.

Vakıf çalışanları bölgede incelemelerini sürdürürken, kriz öncesi ve sonrası Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı 1 milyon 200 bini geçti.

İHH, hem Arakan'da hayata tutunmaya çalışan hem de Bangladeş'e göç eden Arakanlılar'a yardım ulaştırmaya devam ediyor. Yardımlar, Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesindeki mülteci kamplarına, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Sittwe, Maundaw ve Buthidaung bölgelerinde gerçekleştirildi.

Birçok farklı ihtiyaçtan yardımlar sağlanıyor

Hayırseverlerin destekleriyle İHH tarafından Arakanlı mültecilere yapılan yardım kalemleri arasında gıda, barınma, hijyen, temiz su, sağlık ve giyim yardımları bulunuyor.

Bugüne kadar 64 bin 567 adet gıda paketi, günlük 9 bin kişiye sıcak yemek, 16 bin 302 aileye pişirilmiş et, 0-4 yaş bebek ve çocuklara 3 bin 850 adet mama dağıtımı gerçekleştirildi.

Bölgede çalışmalarını sürdüren İHH ekipleri 8 bin 886 kıyafet paketi, 7 bin 333 aileye mutfak ve yaşam malzemeleri, 5 bin şemsiye, 4 bin 300 aileye de nakit para yardımlarını ulaştırdı.

Bugüne kadar 20 bin 385 aileye battaniye, 10 bin kazak, bin 500 geleneksel şal ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, 12 bin 865 aileye tente, 11 bin 340 aileye hasır, 945 aileye bambudan yapılan barınak imkanı sağlandı.

Mültecilerin temiz su ihtiyacının karşılanması için kamp ve çeşitli bölgelerde 113 su kuyusu hizmete açılırken, hijyen paketi dağıtımları devam ediyor.

Eğitim ve rehabilitasyon için 2 merkezin yapımı tamamlanırken, 3 çocuk rehabilitasyon merkezinin inşası sürüyor.

Hayırseverler, Arakan'da yaşanan kriz için bütün operatörden ARAKAN yazıp 3072'ye kısa mesaj atarak 5 lira bağışta bulunabiliyor.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

MEB, ilkokullarda 'özel yetenek keşfini' başlattı

Milli Eğitim Bakanlığınca, ilkokul, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından resim, müzik, zihinsel yetenek gibi alanlarda özel yeteneği olan öğrencileri belirleme süreci başlatıldı.

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Taksi sürücülerine ceza yağdı!
Kimlikleri tespit edildi
7 Milyon öğrenciyi ilgilendiriyor
'Pazartesi günü açıklıyorum'
Gerekli tedbirler alınıyor
Karanlık odalar intikam peşinde
3 yaşında acılar içinde kaldı
Sorun sadece küfür değil!
Suikast ekibindeki bazı kişiler...
Sınırdışı edilebilir
Kaşıkçı'nın kanına...
F-35'lerle ilgili flaş gelişme!
'Toplam 865 bine ulaştı'
Gezi'nin beyni alındı!
Telefonda görüştüler
Çok Okunanlar

İslam ülkesinden büyük başarı!

Kara günlerde daima Türkiye'nin yanında olan kardeş ülke Katar büyük bir başarıya daha imza attı. Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.

Meteorolojiden yeni uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

Alaattin Çakıcı davasında yeni gelişme!

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şüpheli, 11 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Yunanistan Türk Akımı'nı istiyor!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Bu kategorideki diğer haberler