Atatürk'e hakaret etmediklerini, sadece tarih\u00ee nitelikte bir belge yayınladıklarını belirten tarihçi-yazar Mustafa Armağan, "91 yıllık mektuptan rahatsız olanlar, Cumhurbaşkanımıza alelen hakaret ettikleri halde ikiyüzlü bir şekilde kendilerinin dokunulmazlığı olmasını istiyorlar" dedi.

Güncelleme: 07.11.2017 10:31

Atatürk'e hakaret etmediklerini, sadece tarih\u00ee nitelikte bir belge yayınladıklarını belirten tarihçi-yazar Mustafa Armağan, "91 yıllık mektuptan rahatsız olanlar, Cumhurbaşkanımıza alelen hakaret ettikleri halde ikiyüzlü bir şekilde kendilerinin dokunulmazlığı olmasını istiyorlar" dedi.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

Latife Hanım'a ait olduğu iddia edilen bir mektubun yayınlanmasından sonra hakkında "Atatürk'e hakaret"ten dava açılan Derin Tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni tarihçi-yazar Mustafa Armağan, hakkında verilen yargı kararı sonrası Milat'a özel açıklamalarda bulundu. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı sarf ettiği haddi aşan sözlere dikkat çeken Armağan, "İlk Cumhurbaşkanı da, son Cumhurbaşkanı da milleti temsil eder. 6-7 Ekimde halkı sokağa çağırıp kaosa davetiye çıkaran Demirtaş'ı ekranlara çıkartıp, saz çaldırıp halka sevdirmeye çalışanlar, bizim 91 yıllık mektubu yayınlama hürriyetimizin olmaması istiyorlar" şeklinde konuştu.

CHP toplumun vicdanını yaraladı

Kendisinin tarih araştırmacısı olduğunu söyleyen Armağan, konuyu savcılar ve hakimlerle değil tarihçilerle tartışmak istediğini belirterek, "Hakarette bulunmadığım halde ceza almam beni çok şaşırttı. Üst yargı mutlaka beni aklayacaktır. Ama Cumhurbaşkanına hakaret eden CHP Sözcüsü Tezcan neden ceza almıyor? Zira CHP Sözcüsü Tezcan'ın hakaretlerine fikir özgürlüğü deyip bizim mektup yayınlamamızın en ağır şekilde cezalandırılması için mücadele verilmesi tam bir ikiyüzlülüktür. Hele CHP liderinin bu suçu teşvik edercesine desteklemesi, toplum vicdanını ağır bir şekilde yaralamıştır. CHP'nin milleti temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamına saygısı, kendi istedikleri kişi makamdayken mi oluyor?" ifadelerini kullandı.

Latife Hanım cezalandırıldı

Bun şekilde kendisinin değil Latife Hanım'ın cezalandırılmış olduğunu aktaran Tarihçi Mustafa Armağan, yayınladığı mektup hakkında herhangi bir yorum yapmadığını ve hakarette bulunmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı, "Bu mektubu Türkçeye çevirtip dergiye ben ekledim. Dolayısıyla bunun Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın yargılandığı bir dava olduğunu herkesin bilmesi lazım. Şunu herkesin bilmesi gerekiyor ki bir belgeyi olduğu gibi yayınlamak, tercüme ederek okuyuculara sunmak suçsa o zaman üniversitelerin tarih bölümlerini kapatalım gitsin" bilgisini verdi.

Boşanmanın öfkesinden olabilir

'Tarih belge demektir ve belge yayımlamak suç değildir. Bende noktasına, virgülüne dokunmadan Latife Hanım'ın mektubunu yayımladım' ifadelerini kullanan tarihçi Armağan, "Biz Latife Hanım'ın Boston Sunday Advertiser gazetesinde 21 Şubat 1926'da yayınlanan mektubunu Türkçeye tercüme ettik. Yanına aslı olan İngilizcesini de koyduk. Latife Hanım boşanmanın öfkesiyle böyle bir mektup yazmış olabilir. İçeriğine bizde yüzde yüz katılıyor değiliz ama bunu tarihçiler tartışsın. Ben belgeyi savcılarla değil, tarihçilerle tartışmak istiyorum" şeklinde konuştu

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler