TEOG'dan sonra getirilen yeni "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"ni İmam Hatipleri doldurmaya yönelik bir adım olarak gösteren zihniyete büyük tepki var.

Güncelleme: 08.11.2017 08:58

TEOG'dan sonra getirilen yeni "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"ni İmam Hatipleri doldurmaya yönelik bir adım olarak gösteren zihniyete büyük tepki var.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

TEOG'dan sonra getirilen yeni "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"ni İmam Hatipleri doldurmaya yönelik bir adım olarak gösteren zihniyete tepki gösteren Camia önderleri, bu tavrı "niteliksiz insanların işi" olarak değerlendirdi.

"İMAM HATİPLER ÜZERİNDEN DİN DÜŞMANLIĞI YAPILIYOR!"

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Başkanı Ecevit Öksüz:

"Bu okullara, öğrenci, mezun ve velilerine dair yürütülen olumsuz, ayrıştırıcı ve yıpratıcı yaklaşımların asıl niyet ve hedefi İmam Hatipler üzerinden din ve din eğitimi düşmanlığı yapmaktır. İmam Hatipler nitelikli okullardır. İmam Hatiplere saldırı niteliksiz insanların işidir!"

"İMAM HATİPLERE MÜTHİŞ TALEP VAR!"

Ankara İmam Hatip Okulları Platformu Başkanı Eyüp Aksoy:

"Yeni düzenlemenin İmam Hatiplere yönelimi arttırmayı hedeflediğinin söylenmesi mantıksız. Çünkü, İmam hatiplere çok büyük bir talep var. Talep sürekli büyüyor. Kontenjan açılamıyor bile. Vatandaş kendi değerlerinde çocuklarını okutmak istiyor. Bundan rahatsız oluyorlar, olmaya devam etsinler."

Türkiye İmam Hatip Vakıfları (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, İmam Hatip Liseleri'nin milletimizin el emeği, göz nuru olarak büyütüp, geliştirdiğini ve en zor zamanlarında dahi sahip çıkıp yaşattığı eğitim kurumları olarak öne çıktığını belirtti.

"İMAM HATİPLER ÜZERİNDEN DİN DÜŞMANLIĞI"

TEOG'dan sonra getirilen yeni "Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" üzerinden İmam Hatiplere saldırılmasının arka planında "Din Düşmanlığı"nın olduğunu belirten Öksüz şöyle devam etti:

"Bu okullara, öğrenci, mezun ve velilerine dair yürütülen olumsuz, ayrıştırıcı ve yıpratıcı yaklaşımların asıl niyet ve hedefi İmam Hatipler üzerinden din ve din eğitimi düşmanlığı yapmaktır. İmam Hatip, Lise ve Ortaokulları milletin talebiyle açılmakta, milletimizin büyük teveccühü ile her geçen gün gelişmekte, başarılarını artırmakta, ülkemizin ve insanlığın ortak iyiliği için aklı, fikri, vicdanı ve tüm donanımları ile güçlü bir nesil yetiştirme gayesiyle yoluna devam etmektedir. Milletimiz Fen Lisesi müfredatını kendi evladının okumasını ama aynı zamanda da din eğitimi almasını istiyor. Sosyal Bilimlerde yetişirken dinini de öğrenmesini istiyor. Kültür-Sanatta gelişmesini istiyor ama dinden bağımsız bir Kültür-Sanat istemiyor. Teknik alanlarda çocuğunun gelişmesini istiyor ama aynı zamanda dinini bilmesini istiyor. İmam Hatiplerin bu program çeşitliliğine ulaşması ve İmam Hatiplerin rakamlarının belli bir sayıya ulaşması bir dayatma değil, talebin karşılanmasıdır. Belli bölgelerde halihazırda bu talep tam olarak karşılanabilmiş değildir. Halen İmam Hatip Lisesi açığı söz konusudur, İmam Hatiplerde derslik ihtiyacı söz konusudur ve halen birçok bölgemizde yeni İmam Hatip açılmasını bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır."

"İMAM HATİPLERİN KONTENJAN DOLDURMAYA İHTİYACI YOK, TALEP ÇOK BÜYÜK"

Öksüz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni sistemin imam hatiplere yönlendirme amacıyla yapıldığını iddia edenleri ciddiye almıyorum. Bu milletin bir talebi, millet bunu istiyor. İmam Hatipler asla boş kalmıyor. İmam Hatiplerin kontenjanlarını doldurmak için yapılan bir uygulama demek saçmalıktır. Şu anda bu yeni sistemle Türkiye'de ne zaman iyi işler yapılırsa bunun karşısında duran, muhalefet etmek için muhalefet eden kesimlerin söylemidir."

"İmam Hatiplere en çok ihtiyaç duyulan dönem"

"Özellikle orta okullarından mezun olan öğrencilerle beraber İmam Hatip Liselerimizin başarısı tarihinin en ihtişamlı dönemlerine doğru yürür vaziyette. Böyle bir durumda 600 tane nitelikli proje okullarının içerisinde en fazla İmam Hatiplere yer verilmesi gerekiyor. Milletimiz, milli olana, yerli olana inançlarıyla barışık olana kadim kültürüne sahip çıkmakta ve medeniyet kökleriyle barışık olana yoğun ilgi göstermektedir. Ülkemiz yeniden medeniyet inşası için İmam Hatiplere tarihin en çok ihtiyaç duyduğu dönemi yaşıyor."

Eyüp Aksoy.

"İmam Hatipleri Başarıları Rahatsız Ediyor"

Ankara İmam Hatip Okulları Platformu Başkanı Eyüp Aksoy da "yeni sistem" üzerinden İmam Hatipleri hedef alan çevrelere tepkisini şu ifadelerle dile getirdi: "Yeni düzenlemenin İmam Hatiplere yönelimi arttırmayı hedeflediğinin söylenmesi mantıksız. Çünkü, İmam hatiplere çok büyük bir talep var. Talep sürekli büyüyor. Kontenjan açılamıyor bile. Vatandaş kendi değerlerinde çocuklarını okutmak istiyor. Bundan rahatsız oluyorlar, olmaya devam etsinler."

İmam Hatiplerin başarılarının Türkiye çapında görünür olması sanıyorum bazı kitleleri rahatsız ediyor. Bir milyon 200 bin örgün eğitimde, 400 bin de Açıköğretim'de İmam Hatip öğrencisi var. Ankara'da 165 okulda yaklaşık 55 bin imam hatip öğrencisi var. Yıllar öncesinde bu sayı 10 bin civarıydı. Her sene bu talep artıyor. İmam Hatip ortaokulu ve liselerine inanılmaz bir talep var. Talep sürekli büyüyor. Kontenjan açılamıyor bile. Vatandaş kendi değerlerinde çocuklarını okutmak istiyor.

SINAVLA GİRİLMELİ

"600 nitelikli okul arasında" çok sayıda imam hatip lisesinin yer alması gerektiğini belirten Aksoy,

"Fen bilimleri ve Sosyal Bilimlerdeki İmam Hatiplere sınavla girilmesi gerekiyor. Bunları normal Fen liselerinden ve Sosyal Bilimler liselerinden hiçbir eksiği yok. Aynı müfredatı görüyorlar. Rakamlar belli, her sene artanr talep var. Çoğu arkadaşımız çocuğunun dinini doğru yerde, devletin kontrolünde öğrenmesini istiyor." dedi.

ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Çukur'dan kötü haber! Hayranları şokta!
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!
Kaşıkçı olayında Suudilerin yalanları!
Karar verildi! Metro hattı uzatılıyor
Erdoğan'dan 'özerklik' açıklaması!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor
Türkiye imzalı proje Afrika'yı uçuracak!
7'ncisi TSK'nın hizmetine girdi! Adeta kale...
Kurtulmuş'tan flaş ittifak açıklaması!
Teröristlerden yeni talimat! Sosyal medyada..
Brexit kaosu! Oyalama taktiği başladı
AB ülkesinden Türkiye'ye skandal suçlama!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Bu kategorideki diğer haberler