Türklere gönderme yaparak "bunları Kosova'dan kazıyıp atmak gerek" diyen Kosovalı politikacı Dedaj, dört bir yandan gelen tepkilerin ardından U dönüüşü yaparak "Türkye dostane bir ülkedir" açıklamasında bulundu.

Güncelleme: 09.08.2018 15:29

Türklere gönderme yaparak "bunları Kosova'dan kazıyıp atmak gerek" diyen Kosovalı politikacı Dedaj, dört bir yandan gelen tepkilerin ardından U dönüüşü yaparak "Türkye dostane bir ülkedir" açıklamasında bulundu.

Birkaç gün önce Kosova Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi görevine atanan Gjergj Dedaj, Kosova ve Makedonya'da tepkilerden sonra geri adım attı.

Kosova Liberal partisi Başkanı ve Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Gjerg Dedaj, Türklere, Türkiye ve liderine hakaretlerden sonra Kosova ve Makedonya'da birçok kurum ve yetkili tarafından kınandı. 

Tepkilere rağmen Dedaj, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından Kosova Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi görevine atandı. 

Gjergj Dedaj sosyal medya hesabından bu sefer diplomatik bir dil ile Türkiye'yi Kosova bağımsızlığını tanıyan dost bir ülke olarak Sırbistan'ı ise geçmişi aşmamız gereken komşu bir devlet olarak nitelendirdi. Dedaj, tepki gören paylaşımlarında Türkiye ve Sırbistan'ı "Balkan Cadıları" olarak nitelendirirken Türkleri kastederek "bunları Kosova'dan kazıyıp atmak gerek" demişti.

Dedaj açıklamasında, "Üsküp'te, etnik köken, dil, din ve politik ideolojiden bağımsız olarak tüm toplulukların Kosova Cumhuriyeti temsilcisi bir büyükelçi olacağım. Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ve Kosova Cumhuriyeti'nin stratejik bir ortağı olan dostane bir devlet tir. Oysa , bugünkü Sırbistan, geçmişin aşılması gereken,  karşılıklı tanıma, karşılıklı komşu işbirliği ve devletler arası ilişkilere sahip olmak zorunda olduğumuz komşu bir ülkedir!" dedi.

Kaynak Kosova Haber Ajansı

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Konsolosluktaki ortak arama için tarih verdiler
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda
Konsoloslukta 'Cemal Kaşıkçı' hareketliliği
Trump'tan sürpriz Mattis çıkışı!
Milliler Rusya'dan eli boş döndü!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Bu kategorideki diğer haberler