Türkiye'de son dönmede gerçekleşen atılımlar ile "Milli Enerji" kullanımının artırması dünya piyasalarında Türk İş adamalarının ucuz enerji ile daha iyi rekabet edebilmelerini sağladı. Türk malların dünyada her yere ulaştığını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Dünya'da birçok ülke tarafından yoğun olarak kullanılan Nükleer enerjinin ülkemizde de kullanılmasını dört gözle bekliyoruz. Bu şekilde düşecek enerji fiyat

Güncelleme: 09.11.2017 09:50

Türkiye'de son dönmede gerçekleşen atılımlar ile "Milli Enerji" kullanımının artırması dünya piyasalarında Türk İş adamalarının ucuz enerji ile daha iyi rekabet edebilmelerini sağladı. Türk malların dünyada her yere ulaştığını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Dünya'da birçok ülke tarafından yoğun olarak kullanılan Nükleer enerjinin ülkemizde de kullanılmasını dört gözle bekliyoruz. Bu şekilde düşecek enerji fiyat

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

Son haftalarda Türkiye'de ardı ardına düzenlenen enerji etkinlikleri Türkiye'nin bu çok ilgili olduğunu gösteriyor. Milli Enerji politikaları ile son dönemde büyük bir dönüşüm yaşanan ülkede özel sektör temsilcileri devletiyle uyum içerisinden çalışıyor. Bu anlamda 10.Uluslararası Enerji Kongresi Ankara'da sektörün önemli temsilcileri ve devletin ilgili kurumlarının katılımı ile gerçekleşti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katıldığı programda EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi konunun muhatapları olarak yer aldı. Arap Dünyası'nın ilk Nobel ödüllü kadını olan Tevekkül Karman'da enerjinin ekonomik kalkınma, güvenlik ve barış açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

"Yerlilik şartı çok büyük kazanım"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin son dönemde yapmış olduğu enerji atılımının takdire şayan bir görüntü çizdiğinden bahsedip İhracatçıların nükleer enerjiyi dört gözle beklediklerini kaydetti. Büyükekşi şöyle devam etti:

"Bir taraftan yerli enerji üretimi diğer taraftan teknoloji transferi ile YEKA, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye'de 450 rüzgar tribünü üretilecek. Bizim için önemli olan budur. Bu ihalelerin en önemli özelliği ülkemize teknolojiyi transfer etmesidir. Projelerde 'yerlilik oranları' hedefleri koyulması geleceğimiz açsından son derece önemlidir. Artık daha etkili bir eneji politikasına sahibiz. 67 bin ihracatçıyı temsil eden bir başkan olarak hedefimiz Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırabilmek. Mal satmadığımız ülke yok. ArGe konusunda devlet ile yakın çalışma halindeyiz. Çalışmalarımız sayesinde 180 ArGe Merkezi kurulmasına vesile olduk. Bu da katma değeri daha yüksek ihracat gerçekleştirme noktasında çok önemli bir atılım olacak. Dünya'nın önde gelen devletleri enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü nükleer enerjiden karşılıyor. Ukrayna, Bulgaristan, Macaristan gibi ülkeler ise kullandıkları enerjinin yarısını nükleerden karşılıyor. Türkiye'de ise son yıllarda nükleer enerjide atılan adımlar bizim için çok önemli. Hedeflerimiz enerjinin yüzde 20'sini nükleerden temin etmek. Enerji maliyetleri ihracatçılar açısından son derece önemli. Enerji maliyetlerinin düşmesi ile birlikte bizim rekabet şartlarımızda iyileşecek. Madenler konusunda son dönemde yapılan çalışmaları takdirle karşılıyoruz."

"Avrupa'nın en büyük 6.elektirk pazarıyız"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bir haftada içerisinde Türkiye'nin enerji konulu üç uluslararası etkinlik düzenlediğine vurgu yapıp bunun sektörün gelişimini gösterdiğini belirtti. Yılmaz Türkiye'nin bir çekim, bir cazibe merkezi olduğunun kanıtı olduğun dile getirerek şu ifadeleri kullandı: "Enerjinin geleceği için Türkiye'nin anahtar ülke olduğu sanırım hepimizin hemfikir olduğu bir gerçek. Çünkü enerji piyasamız OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüyen piyasa. Piyasamız Avrupa Birliği'nin iki buçuk katı hızla büyüyor ve enerji sektörümüzün önümüzdeki dönemde büyümeye devam etmesi için de gerekli motivasyon fazlasıyla bulunuyor. Buna ek olarak ülkemiz enerji sektörü giderek daha rekabetçi bir yapı kazanıyor. Milli Enerji Politikamızın 3 sac ayağı olan arz güvenliği, öngörülebilir piyasa ve yerlileştirme alanlarında sektörün önünü daha fazla açabilmek ve düzenleme kalitemizi daha da arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne dek yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin teşvik edilmesi, yenilenebilir enerji yatırımlarına ivme kazandırdı ve Türkiye elektrik üretiminde Avrupa'nın en büyük 6. elektrik pazarı konumuna ulaştı."

Enerjideki dönüşüm muazzam

Yılmaz, 15 yıl önce sadece yüzde 32 düzeyinde olan özel sektör payının bugün yüzde 75'e ulaştığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Son 1 yılda elektrik üretiminde yerli kaynakların payı yüzde 50'ye yaklaştı. 2000'lerin başında sadece 10 bin mw'lar düzeyinde olan hidrolik kurulu gücümüz 30 bin megawata doğru hızla ilerliyor. Çok değil 10 yıl önce enerjide rüzgar kapasitesinden bahsetmek, rüzgar yatırımına cesaret etmek dahi mümkün değildi. Bugün 6400 megawata yaklaşan rüzgar kurulu gücüne sahip olan Türkiye RES kurulumunda Avrupa'da 3'üncü, dünyada da 7'nci sırada yer alıyor. Türkiye, 81 ilin tamamına doğal gaz ulaştırma hedefine ulaşmak için gün sayan, kaçak akaryakıt sorununu çözmüş, Avrupa'nın en kaliteli benzin ve mazotunun satıldığı, yerli yabancı çok sayıda şirketin faaliyet gösterdiği akaryakıt piyasasına sahip. Otogaz kullanımı açısından dünyada ikinci sırada, otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından ise dünya lideri konumunda bir ülke. Az zamanda çok büyük işler başaran enerji sektörünün 2023 vizyonumuz ve milli enerji politikamız kapsamında da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler