İslam, Allah Zül Celali ve Tekaddes Hazretleri'nin peygamberleri vasıtasıyla yeryüzüne gönderdiği, indirdiği son dindir. Ekmel, en kamil, en mükemmel din olan İslam, Alemlere Rahmet Hz. Muhammed'e (sav) dört melekten Cebrail (as) vasıtası ile yaklaşık bin 400 yıl önce indirilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Allah 40 yaşındaki Hz. Muhammed'e (sav) Mekke'de peygamberlik vazifesi vermiş ve belli bir süreden sonra İslam'ı insanlar

Güncelleme: 12.04.2018 15:49

İslam, Allah Zül Celali ve Tekaddes Hazretleri'nin peygamberleri vasıtasıyla yeryüzüne gönderdiği, indirdiği son dindir. Ekmel, en kamil, en mükemmel din olan İslam, Alemlere Rahmet Hz. Muhammed'e (sav) dört melekten Cebrail (as) vasıtası ile yaklaşık bin 400 yıl önce indirilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Allah 40 yaşındaki Hz. Muhammed'e (sav) Mekke'de peygamberlik vazifesi vermiş ve belli bir süreden sonra İslam'ı insanlar

İslam Hz. Peygamber'in 23 yıllık dünya hayatı süresince inen Kur'an-ı Kerim ayetleriyle şekillenmiş ve son ayetle birlikte İslam dini tamamlanmıştır. Hz. Muhammed de gerek yapıp ettikleri, gerek sözleri ile İslam'ı anlatmış ve bin 400 yıl sonra bile İslam için, Müslümanlık için en güzel, en mükemmel, en güzide örnek olarak Mü'minlerin arasında "yaşamaya" devam etmiştir. Müslümanlar ilk günkü gibi, sahabe gibi Hz. Muhammed'i sevmiş, saymış ve O'nun için canlarını, mallarını ve tüm varlıklarını feda edecek kadar bağlanmışlardır. 

Peki İslam nedir? İslam nasıl yaşanır? İslam olmak için ne yapmak gerekir? Bu soruların cevabı en başta Kur'an-ı Kerim'de, sonra Hz. Muhammed'in hayatı ve Hadis-i Şeriflerinde gizlidir. Bunlardan sonra da Sahabe, Tabiin, Tebe-i Tabiin ve onların ardından gelen alimler İslam için en güzel örnekler olmuştur. İslam bir hayat biçimidi, bir ibadetler bütünüdür, dünya ve ahiret için en güzel kurallar bütünüdür, ama hepsinden öte İslam Allah'a hakiki kul olmak için hidayet rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'i yaşamak yani Allah'a en güzel kulluktur. 

İslam kuru kurallar kitabı veya hukuki terimler içeren bir anayasa değil; hepsinin üstünde Allah kelamının anlattığı, Allah'ın emrettiği yaşam biçimidir. Müslüman İslami bir hayata ve bakış açısına sahip olmalıdır. 

İSLAM'IN 5 ŞARTI

İslam'ın bir başka deyişle bir kişinin Müslüman olmasının 5 şartı vardır. Bu 5 şartı yerine getiren kişi İslam dinine girmiş ve Müslüman olmuş sayılır. Bu şartlardan birincisi kelime-i tevhiddir. Bir kişi öncelikle "Eşhedü En La İlahe İllallah, ve eşhedi enne Muhammeden Rasullullah" diyerek kelime-i tevhid'i kalp ile tasdik etmeli, dil ile zikretmelidir. Böylece birinci şartı yerine getirmiş olur. İkinci şart namaz kılmaktır. İslam dinine giren kişinin günde 5 vakit namaz kılması farz ibadettir. Üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Dördüncüsü zengin olan, sahip olduğu mal, mülk, servet belli bir oranı geçen kişinin zekat vermesidir. Beşincisi ise yine maddi durumu müsait olanın hac ibadetini yerine getirmesidir. Bu şartları karşılayan kişi İslam'ın 5 şartını yapmış olur. Bununla birlikte imanın da 6 şartı vardır. İslam'ın 5 şartını kabul eden, imanın da 5 şartına inanmış olmalıdır. Bunlar Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahirat gününe ve hayır ve şerrin Allah'tan olduğuna iman etmesidir. 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Almanya'nın ağzının suyu aktı: Türkiye ekonomik açıdan sağlıklı bir ülke
Son gün 1 Ekim
Almanya ile yeni dönem
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Son dakika kodu ile geçtiler! Dünyaya duyurdular

Yerel basın vnexpress aracılığı ile yapılan duyuruda, Vietnam Cumhurbaşkanı, 61 yaşındaki Tran Dai Quang'ın ölüm haberi duyuruldu. Ayrıca 'son dakika' koduyla uluslararası ajanslar tarafından da dünyaya duyuruldu.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

Bu kategorideki diğer haberler