Başbakan Binali Yıldırım, "Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddet ve lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz" dedi.

Güncelleme: 15.05.2018 12:36

Başbakan Binali Yıldırım, "Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddet ve lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddet ve lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz" dedi.

TBMM'de AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Malatya Darende'de kaza geçiren AK Parti'li gençlere başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Kudüs'te yaşanan gelişmeler üzerine 3 günlük yas ilan edildiğini belirten Yıldırım, İsrail terörünü lanetledi, Amerikan yönetimini de kınadı.

"AMERİKAN ELÇİLİĞİNİN KUDÜS'E TAŞINMASINI BARIŞA KARŞI SABOTAJ OLARAK GÖRÜYORUZ"

Bütün dünyanın ibretle İsrail terörüne şahit olduğunu kaydeden Binali Yıldırım, "Amerikan yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ve dün de yapılan merasim esnasında Gazze sınırında silahı olmayan gençler, sivil insanlar bu kararı protesto ettiler. Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddet ve lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz. Şu ana kadar 60 civarında kardeşimiz şehit oldu, 3 bine yakın yaralanan insan var. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimize dayanışma göstermek bakımından bugünden itibaren 3 günlük yas ilan ettik, bayraklarımızı yarıya indirdik. Ayrıca Tel Aviv Büyükelçimizi ve Washington Büyükelçimizi istişarelerde bulunmak için çağırdık. Ayrıca TBMM'de bugün Kudüs meselesi üzerine özel bir oturum gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyeti ve 81 milyon vatandaşımızın Filistin'in haklı davasına bugüne kadar sahip çıktığı gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek. Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır. İsrail'in şiddetine kol kanat geren Amerikan yönetimi bilmelidir ki, zulüm Nemrutları abad etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abad etmeyecek. Amerikan elçiliğinin Kudüs'e taşınmasını barışa karşı sabotaj olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir" diye konuştu.

"AMERİKAN ELÇİLİĞİNİN KAN DÖKÜLEREK AÇILMASI KAYGI VERİCİ BİR GELİŞMEDİR"

21 Aralık 2017'de BM Genel kurulunda oylama yapıldığını hatırlatan Yıldırım, 128 ülkenin Amerike'nın bu karardan vazgeçmesi yönünde oy kullandığını kaydederek, "Maalesef Amerikan yönetimi BM'nin dünyadaki 128 ülkenin iradesini yok sayarak bu yanlış kararında ısrar etti, sonuç 60 insanın hayatı, binlerce insanın yaralanması. Amerikan elçiliğinin açılışı Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır. Bölgede küresel barış adına son derece vahim bir durum cereyan etmektedir. Elçilikler esasen ülkeler arası ilişkileri geliştirmek için açılır. Ancak Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması kaygı verici bir gelişmedir. Orantısız güç kullanarak terör uygulayan İsrail'in linç ve şiddet politikasını lanetliyoruz. Türk milleti bütün varlığı ile Filistin davasına geçmişte sahip çıktığı gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek. Filistinli kardeşlerimizin yaralarını saracağız ve yanlarında olacağız. 81 milyon vatan evladının kalbi Kudüs'tedir, Filistinli kardeşlerimizle birlikte atmaktadır. Bütün insanlığı bu vahşete karşı koymaya ve lanetlemeye davet ediyorum. Bütün inanç gruplarını, bütün siyasetçilerin zulme karşı tek yürek olmaya davet ediyorum. İslam ülkeleri İsrail ile olan ilişkilerini gözden geçirmelidir, bu katliam karşısında tek yürek tek ses olmalıdır. Ramazan ayanın arifesinde masumların yüreğine ateş düşürdüler. Bu zalimliklere karşı İslam dünyası, insanlık birlik ve beraberlik göstermek mecburiyetindedir. Bu zulme sessiz kalınmamalıdır. Türkiye bu zulme sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır" şeklinde konuştu.

"İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DÖNEM BAŞKANI OLARAK OLAĞANÜSTÜ BİR ZİRVE ÇAĞRISI YAPTIK"

Kudüs'te yaşanan gelişmeler üzerine bir dizi kararlar aldıklarını belirten Yıldırım, "Cuma günü itibariyle İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak olağanüstü bir zirve çağrısı yaptık. İİT olağanüstü zirvesinin geçtiğimiz aylarda İstanbul deklarasyonunda Doğu Kudüs'ün Filistin Devletinin başkenti olduğu bütün dünyaya ilan edildi. Filistin Devletinin ve Doğu Kudüs'ün işgal altındaki başkenti olduğunu bütün BM üyesi devletlere kabul edilmesi çağrısı yapılmıştır. Türkiye olarak biz bu kararın sonuna kadar arkasındayız. Ayrıca 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılığı sağlanmış bir Filistin Devletinin vücut bulması, bölgedeki barışın, istikrarın tesisi için tek ve yegane bir yoldur. Cuma günü ayrıca bu zirveden sonra Yenikapı'da 'Zulme Karşı Duruş' adı altında bir büyük buluşma gerçekleştireceğiz. Cuma günü saat 15.00'te Yenikapı Meydanı'nda yapılacak bu büyük buluşmaya bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum. Bu bir parti programı değildir, milletimizin birliğini, beraberliğini ve kardeşlerimizle dayanışmasını göstermek amacıyla bir araya gelinecek ve bir anlamda Yenikapı ruhunun da tazeleneceği önemli bir toplantı olacak" şeklinde konuştu.

(İHA)
Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Çok sert çıktı: Derhal bırak!
Dünyaya dama vuran mesajı Twitter'dan paylaştı
Ani soğun ardından kuvvetli fırtına uyarısı
Gerginlik tırmanıyor! ABD'ye öyle bir mesaj verdi ki...
AK Parti ve MHP ittifak için anlaştı
Bursa'da bulundu! Tam 500 milyar dolarlık rezerv
Erdoğan'ın BM'deki sözleri dünya gündemine oturdu
Trump rezil oldu! Söylediklerine karşısında kahkaha attılar
Erdoğan ile Trump BMGK'da görüştü
BM'de ABD'ye terör ayarı verdi! 'Acısını çekeceksiniz...'
Trump'tan BM'de o ülkeye müdahale mesajı!
BM'de skandal! Trump konuşamadı
Guterres'ten dünya liderlerine iş birliği çağrısı
'Kestane karası fırtınası' Kuzey'i vurdu!
Komandolardan baş döndüren operasyon!

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

BM'de ABD'ye terör ayarı verdi! 'Acısını çekeceksiniz...'

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. ABD'nin teröre verdiği desteklere değinen Erdoğan, "Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce tır, binlerce kargo uçağı silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir." ifadelerini kullandı.

Bu kategorideki diğer haberler