Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan duyuru ile birlikte İstanbul Ankara ve İzmir başta olmak üzere bin 369 nitelikli okul belirlendi. 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınava kimler girebilir? Nitelikli okullara nasıl başvurulur? Nitelikli okullar hangileri? Detaylar haberimizde...

Güncelleme: 11.04.2018 13:39

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan duyuru ile birlikte İstanbul Ankara ve İzmir başta olmak üzere bin 369 nitelikli okul belirlendi. 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınava kimler girebilir? Nitelikli okullara nasıl başvurulur? Nitelikli okullar hangileri? Detaylar haberimizde...

MEB'den yapılan son dakika açıklamaya göre 8.sınıf öğrencilerinin merakla beklediği nitelikli okullar belli oldu. Nitelikli liselere nasıl başvuru yapılır? Nitelikli okullar liseler hangileridir? İşte Nitelikli Okul listesli ve detayları...

Önceliklek belirtelim yeni sistemde bir sınav gerçekleştirilecek ancak TEOG kadar kapsamlı ve çok oturumlu olmayacak. Sınavda nitelikli liselere giremeyenler, ya da LGS'ye girmek istemeyen öğrenciler adrese dayalı olarak en yakın okullardan birine yerleştirilecek. 

LGS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı 29 Aralık 2017'de yayınladığı sınav takviminde LGS'nin 2 Haziran 2018 tarihinde saat 10.00'da gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Bugün yapılan açıklama ile başvuruların ne zaman başlayacağı da netleşti. Sınav başvuru tarihleri 11-18 Nisan arasında yapılacak. Sınava giriş belgelerinin yayım tarihi ise 22 Mayıs. 

LGS NASIL YAPILACAK?

Sınavın, 8'inci sınıf müfredatı ve öğretim programına göre yapılacağının da altını çizelim. Sınav, iki bölüm halinde, çoktan seçmeli 90 soru ile aynı gün içinde gerçekleştirilecek.  

Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 60 dakika olacaktır. 

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecektir. 

LGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Merkez\u00ee Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerinde bilgilerinin kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir. 

Öğrenciler, elektronik ortam üzerinden başvuru bilgilerini takip edebileceklerdir. Öğrenciler başvuru döneminde 2018 Merkez\u00ee Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'na http://www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

MEB, resmi sitesinden şu açıklamayı yaptı:

"Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkez\u00ee Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu" ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Merkez\u00ee Sınava isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklardır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELER: Bakanlık yaptığı açıklamada Merkez\u00ee Sınavın isteğe bağlı olduğunu vurgularken merkezi sınava katılmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihini 11-18 Nisan 2018 olarak açıkladı. Sınava girerek nitelikli liselere yerleşmek isteyen adayların sınav başvuruları elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullarda yapılacak. Sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer almaktadır.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Ruhani'den Trump'a şok: Hiçbir etkisi olmayacak
Dev derbinin galibi yok
Başkan'dan ABD'de kritik görüşme
'Ne yazık ki Türkiye'nin omuzlarına bırakıldı'
ABD'den ilginç Brunson açıklaması: Türk yetkilerle konuşacağız
MİT'in paketlediği Reyhanlı planlayıcısı tutuklandı
1,5 milyon lira ödüllü terörist öldürüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlatacak karar!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler