Kudüs derdiyle yollara düşen binlerce kişi, "Kudüs" konulu en büyük sahne performansı için Haliç Kongre Merkezi'ndeki "Zamanın Kudüs'ü Kudüs'ün Zamanı" adlı teatral gösteride buluştu.

Güncelleme: 28.12.2017 10:24

Kudüs derdiyle yollara düşen binlerce kişi, "Kudüs" konulu en büyük sahne performansı için Haliç Kongre Merkezi'ndeki "Zamanın Kudüs'ü Kudüs'ün Zamanı" adlı teatral gösteride buluştu.

ÖZLEM DOĞAN/İSTANBUL

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile hazırlanan 'Zamanın Kudüs'ü Kudüs'ün Zamanı' adlı dramatik sahne gösterisi Haliç Kongre Merkezi'nde izleyiciyle buluştu. İslam tarihi boyunca Kudüs'ü himaye eden en önemli dört isim; Hz. Ömer, Selahaddin Eyyubi, Yavuz Sultan Selim ve 2. Abdülhamit'in hayatlarından kesitler sahneye taşındı. Kudüs Platformu tarafından gerçekleştirilen program, içeriği kadar dev oyuncu kadrosu ve yüksek teknolojinin kullanıldığı görsel alt yapısıyla izleyicilere hafızalardan silinmeyecek bir gece yaşattı.

Sahne performansı büyüledi

Gösteri için başta Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, siyasetçi, iş ve sanat dünyasından isimler ve binlerce Kudüs sevdalısı aynı çatı altında buluştu. Bu benzersiz sahne performansını izleyenler zaman zaman gözyaşlarına da hakim olamadı. Kültür ve sanatın dili ile evrensel mesajların verildiği gösteride, 130 Devlet Tiyatrosu sanatçısı rol alırken, 70 kişilik teknik ekip sahne gerisinde görev yaptı. Sahne ile bütünleşen video mapping uygulaması, görsel zenginliği en üst seviyeye taşıdı. Ses efektleri ve müzikle zenginleştirilen performans, Türkiye'nin Kudüs konulu en büyük sahne performansı oldu. Tarih\u00ee gecenin hazırlık çalışmaları 1 yıl sürdü. Genel Sanat Yönetmenliğini Murat Salim Tokaç ve A. Necat Birecik üstlendi. Yönetmen Ebru Kara ile Drama Yönetmeni Koray Aydın tarafından sahneye konulan gösterinin dekor ve kostümlerinde ise Canday Günay Tuna'nın imzası bulunuyor.

Kudüs zamandan bağımsızdır

"Zamanın Kudüs'ü Kudüs'ün Zamanı" gösterisinin Genel Sanat Yönetmenliğini üstlenen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, yaptığı açıklamada Kudüs'ün tarihsel ve kültürel önemini hatırlattı. Kudüs'e zamandan bağımsız olarak yaklaşılması gerektiğinin altını çizerek "Ekip olarak Kudüs'ün zamanının veya zaman algısının dünya zamanından farklı olduğuna inanıyoruz. Böyle çok incelikli, hadli bir yaklaşımımız var Kudüs'e. Biz de multisanat disiplinleriyle Kudüs'ü incelikle anlatmaya çalıştık" dedi.

Duyarsız kalmayalım

KUDÜS Platformu Başkan Yardımcısı Zeynep Türkoğlu, amaçlarının, dikkatleri Kudüs üzerinde yoğunlaştırmak olduğunu kaydederek şunları söyledi; "Bu dünyada yaşayan herhangi bir insanın gerek insani gerek dini gerek tarihi gerekçelerle Kudüs'e duyarsız kalması mümkün değil. Bu duyarsızlığın izlerini silmeyi henüz başaramadık. İşte tam da burada bu duyarsızlığı yok etmek adına "faaliyetlere girişelim' dedik ve toplanmaya başladık. Sonra bu halkayı çoğalttık ve istikrarlı hale getirdik. Gayemiz, kişi ve kurumların Kudüs'le ilgileniyor olmasıdır."

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler