MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 2019 için ittifak modeli belli oldu.

Güncelleme: 30.11.2017 19:54

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 2019 için ittifak modeli belli oldu.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, oy pusulasında ittifakı oluşturan partileri temsil eden bir çatı isim yer alacak. Aynı zamanda partilerin logoları da çatı ismin altında bulunacak. Ancak milletvekili listesi tek olacak. Liste ittifaka girmeye karar veren partiler arasında belirlenecek. Bunda da bir önceki seçimde alınan oy sayısı ve bölgelere göre dağılımı etkili olacak.

Peki ititfakın adı ne olacak?

- Yerli ve mili ittifak 
- Milli ittifak 
- Milli hedef ittifakı 

Edinilen bilgilere göre, seçmen istediği partiye oy verecek. Ancak kime oy verirse versin oylar ittifak çatısı altında toplanacak.  Partilerin logolarının yazılmasıyla kurumsal kimliklerden vazgeçilmediği bunun sadece bir seçim ittifakı olduğu mesajı verilecek. Aynı zamanda ittifaka karşı olan partili seçmenlere "kendi partine oy verebilirsin" denilebilecek.  İki ya da 3 partinin oluşturduğu bütünlüğün toplumda bir sinerji yaratması amaçlanacak. Bu sayede d'hont sistemindeki artık oy endişesi giderilecek. Daha fazla vekil çıkarılacak.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

İtirafçı oldu! Anlattıkları kan dondurdu

Adnan Oktar örgütündeki "bacılar" grubunun en kıdemlisi Ayça Pars, örgüte ait itiraflarda bulundu, şok itiraflarda bulunan Ayça Pars'ın anlattıkları kan dondurdu.

Bu kategorideki diğer haberler