Prof. Dr. Caşın, Pentagon'un PYD/PKK için 550 milyon dolar bütçe ayrılması kararına ilişkin; "Türk-Amerikan ilişkileri tamir edilemeyecek bir çöküntü içine girmiştir. Bu destek, ittifakın tamamen çökmesine de sebebiyet verebilir." dedi.

Güncelleme: 13.02.2018 15:57

Prof. Dr. Caşın, Pentagon'un PYD/PKK için 550 milyon dolar bütçe ayrılması kararına ilişkin; "Türk-Amerikan ilişkileri tamir edilemeyecek bir çöküntü içine girmiştir. Bu destek, ittifakın tamamen çökmesine de sebebiyet verebilir." dedi.

İstinye Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) terör örgütü PYD/PKK için 550 milyon dolar bütçe ayırmasına ilişkin, "Türk-Amerikan ilişkileri bundan sonra tamir edilemeyecek şekilde bir çöküntü içine girmiştir. Bu destek, ittifakın tamamen çökmesine de sebebiyet verebilir." dedi.

Uluslararası ilişkiler uzmanları, Pentagon'un, 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında DEAŞ ile mücadele kapsamında, SDG ismini kullanan PYD/PKK'ya eğit-donat için 300 milyon, "DEAŞ karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları" için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırmasını değerlendirdi.

Prof. Dr. Caşın yaptığı açıklamada, söz konusu gelişmenin, ABD'nin teröre desteğinin açık göstergesi olduğunu, bunun hem BM kararlarına hem de İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bir eylem olduğunu söyledi.

PKK ve PYD'nin aynı örgütler olduğunu belirten Caşın, PYD'ye verilen her kuruşun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dönecek silah olduğunu vurguladı.

'Bu kararı uluslararası yargıya taşıyacağız'

Türkiye'nin bunu uluslararası yargıya taşıması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Caşın, "Türkiye, bunu bir defa uluslararası yargıya taşıyacaktır. Her ne kadar ABD, Lahey'ye taraf olmasa ve Irak'ta yaptığı savaş suçlarından dolayı yargılanmasa dahi Türkiye Cumhuriyeti, bunu hukuken yargıya taşıyacaktır ve Amerika'yı mahkum edecektir. Nitekim ABD, Nikaragua davasında terör örgütlerine destekten mahkum olmuştur." diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in ABD destekli SDG adını kullanan PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin'e kaydığını ifade ettiğine, ABD'li bürokrat ve askerlerin de PYD ile PKK arasında fark olmadığını belirten açıklamalarına da dikkati çeken Caşın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dışişleri Bakanımız son sözü söyledi. Burada deniz bitti. Türk-Amerikan ilişkileri bundan sonra tamir edilemeyecek şekilde bir çöküntü içine girmiştir. Bu destek, ittifakın tamamen çökmesine de sebebiyet verebilir. Türkiye her an NATO'dan çıkabilir ve Türkiye'deki Amerikan askerlerini terhis edebilir. Türkiye, İncirlik ve diğer Amerikan üslerini kapatabilir. Çünkü bir ittifak, ortak bir düşmana karşı hareket eder. İttifakın kurucu üyesi olan ABD, Washington anlaşmasının 5. ve 6. maddesine aykırı olarak Türkiye'nin toprak bütünlüğüne aykırı bir terör örgütüne destek vermekte ve Türkiye'nin sınırlarını tehdit etmektedir.

Bundan böyle Türk-Amerikan ilişkileri, 1964'deki Johnson mektubundan çok daha kötü bir sürece evrilmektedir. Bunun tamiri bana göre sahada çizilecektir. Bu bir çatışmaya kadar sürebilir. Bundan böyle 'Türk-Amerikan ilişkileri bitmiştir' diyebiliriz. Ancak yine de diplomaside her şey mümkündür. Geri adım atarlarsa o başka. Türkiye ise ABD'nin PYD'ye silah yardımını çekmediği ve askerleriyle burayı boşaltmadığı sürece geri adım atmaz, bedeli ne olursa olsun öder ama ABD de kaybeder."

'ABD'de birden fazla baş var'

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Pentagon'un terör örgütü PYD/PKK için 550 milyon dolar bütçe ayırmasının, ABD'nin PYD'ye olan desteğinin artarak devam edeceğini ve Suriye'de çatışmaların bitmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

ABD'nin SDG'yi karma bir ekip olarak tanımladığına ve terör örgütüne finans desteğini kendi mevzuatları açısından "kurtarabileceklerine" işaret eden Dedeoğlu, "Diyorlar ki 'Sadece PYD yok başka gruplar da var. Bunlar DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele ediyorlar, dolayısıyla meşru bir mücadeledir' şeklinde bir savunma pozisyonundalar. Bu şu aşamada çok sorun çıkarmaz ama ileride, Demokratlar iktidara geldiğinde ve geçmişi karıştırmak istediklerinde bunu delil olarak kullanabilirler. Ancak bugün için çok geçerli değil. Uluslararası hukuk açısından ise ABD'yi yargılayabilecek bir mekanizmanın olduğu kanaatini taşımıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bu gelişmenin, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Türkiye ziyareti öncesinde açıklanmasına değinen Dedeoğlu, "Şu an ABD'de müthiş bir koordinasyonsuzluk olduğunu, birden fazla baş olduğunu, herkesin kendine ait gündemi olduğunu düşünüyorum. Dışişleri Bakanı'nın söz konusu ziyaretini sabote edecek şekilde aynı güne denk getirilmesi tuhaf oldu. Bu, beceriksizlikten de yapılmış olabilir. Teklif daha önce verilmiştir, ziyarete bir başka yerde karar verilmiştir. Kimsenin aklına bunun gündeme geleceği gelmemiştir. Bu tür bir şey olabilir. Amerika'da her şey planlı yapılıyormuş gibi düşünmemek lazım. Herhalde ABD, tarihinin en plansız dönemini yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor
100 milyon lira kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi
Dünya Türkiye'yi izliyor
Türkiye bizim için çok önemli
ABD-İran krizi büyüyor! Aynaya bakın
Sedanur'un otopsisi ile ilgili üst üste açıklama
'Unutulmaz bir intikam alacağız'
İSKİ'den uyarı! 30 saat su yok
Bu acıya yürek dayanmaz! Feryatlar göğe yükseldi
Yedek işçiye de kadro kararı!
Milyonlara müjde! 520 lira zam
MİT'in paketlediği isim bülbül gibi öttü!
Meteoroloji'den 9 ile sağanak uyarısı

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bu kategorideki diğer haberler