Japonya'dan Türkiye'ye gelen Türk Dostu Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama, 1999 Marmara Depremi'nden sonra yardım için Türkiye'ye gelmiş. Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş ile beraber Türkiye'de 2018 yılı Japonya Festivali'nin açılışını yapan Japon Bakan, "İki dost ülke 1999 Marmara depremi, 2011 büyük Doğu Japonya depremi gibi afetlerde birbirlerine el uzatmışlardır.

Güncelleme: 12.02.2018 10:25

Japonya'dan Türkiye'ye gelen Türk Dostu Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama, 1999 Marmara Depremi'nden sonra yardım için Türkiye'ye gelmiş. Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş ile beraber Türkiye'de 2018 yılı Japonya Festivali'nin açılışını yapan Japon Bakan, "İki dost ülke 1999 Marmara depremi, 2011 büyük Doğu Japonya depremi gibi afetlerde birbirlerine el uzatmışlardır.

Ben 1999 yılında Japonya Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Başkanı olarak yardım malzemelerini bizzat teslim etmek üzere Türkiye'ye gelmiştim. Kişisel olarak da çok yakın hissettiğim bu dost ülkeye ikinci defa gelmeyi yürekten arzuladım" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama ile birlikte 2018 Japonya Festivali'nin açılışını yaptı. Türk-Japon Vakfı'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, 2018'in Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 94'üncü yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin yeni dönemde turizmde Pazar çeşitliliğini genişleterek Japonya, Çin, Hindistan, Güney Kore, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere Uzak Doğu Asya ülkelerine açılacağının aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, "Hem Japon dostlarımızın Türkiye'yi çok daha yoğun bir şekilde ziyareti hem de Türkiye'den bizim vatandaşlarımızın Japonya'yı ziyaretiyle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Nasip olursa seneye Japonya'da Türkiye yılı ilan edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Ortak gücümüz dünya'ya örnek olacak"

Türkiye ile Japonya arasında birçok alanda ortak çalışmaların artırarak devam ettiğini ifade eden Bakan Kurtulmuş, "Türkiye'nin ekonomik olarak da Japonya ile yakın ilişkileri olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin büyük projelerine Japon yatırımcıların ilgisi her zaman var olmuştur.  Japonya ile her alanda stratejik iş birliğimizi geliştireceğiz. Ticaret alanında da Japonya ile hem dost hem de iyi bir partner olarak ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalışacağız. Türkiye ile Japonya'nın yumuşak güç unsurlarını kullanarak tüm dünyaya örnek olacak. Özellikle bir takım terör örgütleri ve terör örgütlerini vekalet savaşlarının aracı olarak kullanan büyük güçlerin ortaya çıkardığı bu çatışma, gerilim, savaş ortamında Türkiye ve Japonya birbirine coğrafi olarak uzak ülkeler olmasına rağmen geliştirdiği dostane ilişkilerle dünyaya örnek olacaktır. Ülkelerin yumuşak gücünün önemli unsurlarını, yani kültür ve turizmi iki ayrı araç olarak insanlığın menfaatine, dostluk için, barış için, birbirlerini daha iyi anlamak için kullanmalarının en güzel örneklerinden birini vereceğiz."

Japon Bakan Marmara Depreminde Yardıma Gelmiş

Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama ise 1999 Marmara depreminde ülkesi adına Türkiye'de yardım çalışmalarına katıldığını hatırlatarak ve şunları ifadaleri kullanı: "Ertuğrul Fırkateyni kazasında kazazedelerin kurtarılması, İran-Irak savaşı sırasında Japon vatandaşların tahliye edilmesi gibi hususlara iş birliği yapan Japonya ve Türkiye geçmişten bu yana kurmuş olduğu dostluk ilişkilerini sürdürmektedir. Son yıllarda 1999 Marmara depremi, 2011 büyük Doğu Japonya depremi gibi afetlerde birbirlerine el uzatmışlardır. Ben 1999 yılında Japonya Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Başkanı olarak yardım malzemelerini bizzat teslim etmek üzere Türkiye'ye gelmiştim. Kişisel olarak da çok yakın hissettiğim bu dost ülkeye ikinci defa gelmeyi yürekten arzuladım."

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

Ev ve iş yerleri sular altında kaldı!
Bakanı Ersoy'dan çarpıcı sözler!
Hulusi Akar, Dunford ile görüştü!
CHP milletvekili hayatını kaybetti!
Meteorolojiden flaş uyarı!
Dünyayı kandırmaya devam ediyor!
Beyaz Saray'da flaş ‘Kaşıkçı' gelişmesi!
MİT hücre evinde paketledi
Türkiye'ye Milli Takım şoku
Erdoğan'dan Türkçe ezan sözlerine çok sert tepki
Bunu satın alanlar dikkat!
İşte AK Parti'deki adaylık sayısı...
Trump'tan Gülen açıklaması!
Vergi politikası öfkeyi arttırdı
Erdoğan'dan sert çıkış
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....

Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefonla konuşan kızına ceza yazan trafik polisini ödüllendirdi.

Seçmen seçim kriterini belirledi!

Mart 2019 yerel seçimi için anket şirketleri çalışmalarını sıklaştırdı. Yapılan son ankette, seçmenlerin önce parti liderine ardından başkana göre oy verdiği sonucu çıktı. Ankette seçmene dikkat çeken sorular da yöneltildi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Sorun sadece küfür değil!

Türk toplumunun kültürüne aykırı davranışlarıyla dikkat çeken sosyal medya fenomenleri Kerimcan Durmaz, Danla Biliç ve Enes Batur'a dava açan Çocukları Taciz ve Sosyal Medyadan Koruma Derneği Başkanı Erhan Nacar, ‘Toplumun değer taşlarıyla oynuyorlar' dedi.

Bu kategorideki diğer haberler