Doğu Asya'da bir ada ülkesi olan Japonya'nın filmleri, kıyafetleri, yemekleri, kültürleri bir şekilde bize sempatik gelmiştir. İşte Japonya hakkında bilinmesi gerekenler...

Güncelleme: 14.04.2018 12:31

Doğu Asya'da bir ada ülkesi olan Japonya'nın filmleri, kıyafetleri, yemekleri, kültürleri bir şekilde bize sempatik gelmiştir. İşte Japonya hakkında bilinmesi gerekenler...

Tarihsel yapısıyla, kültürürel zenginliğiyle bilinen Japonya aynı zamanda dünyanın 3. büyük ekonomisidir, bunun altında yatan neden çalışkan ve disiplinli olmalarıdır. Özellikle Suşi'yi dünya mutfağına kazandırarak insanların Japonya'ya olan meraklarını arttırmışlardır. Şimdi bu ülkeyi daha yakından tanıyalım...

Japon insanı nasıldır?

Öncelikle Japon ulusu çalışkan, disiplinli ve düzenlidir. Örneğin ülkeye gittiğiniz zaman yerlere çöp atarak çevreyi kirletmekten mümkün mertebe kaçınılması gerekmektedir. Japonlar tokalaşarak selamlaşmaz, öne doğru eğilerek selamlaşırlar. Özellikle dokunarak selamlaşmak, kafa okşamak, öpmek gibi hareketler saygısızlık ve küçük görme olarak adlandırılır. Bu tür hareketleri de yapmaktan kaçınılmalıdır. 

Japonlar hijyene önem verdikleri için temiz görünmek Japon ulusu için çok önemlidir. Her şehirde yıkanmak ve temizlenmek için hamama benzeyen kaplıca tarzı yerler vardır. Bununla beraber kimse evlerine ayakkabı ile asla girmez. Eve o şekilde girmek ayıp bir davranış olarak adlandırılır.

Japonların geleneksel kadın giysisine kimono denir. Kimonoları günlük hayatta kullanan kadınları görebilirsiniz. Kısa kollu olanları bekar kadınlar, uzun kollu olanları ise evli kadınların giydiği biliniyor.

Japon halkının iki adet inanış biçimi vardır. Bunlar Şinto ve Budizm'dir. İki inanışın da tapınaklarını ziyaret edebilir ve ibadet eden insanları görebilirsiniz. Özellikle şinto tapınaklarında sessiz olmanız çok önemlidir. Yaptığınız her gürültü saygısızlık olarak adlandırılabilir.

Japonya'da görülmesi gereken yerler

Meiji Tapınağı

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan bir Şinto Tapınağı'dır. Geleneksel japon nagare-zukuri mimari tarzında yapılmıştır. Yapımı yaklaşık beş yıl sürmüştür. İkinci dünya savaşında zarar gören bu yapı daha sonra aslına uygun olarak restore edilmiştir. Ülkenin en değerli manevi yapılarından biridir. Haliyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.
Fuji dağı
Aktif bir volkanik dağ olan Fuji, Japonya'nın en yüksek dağıdır. Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bu dağ etrafında bulunan yeşillikler ve göller ile turistik bir yer halini almıştır. Fuji dağına gidip yeşilin ve sessizliğin tadını çıkartabilirsiniz.

Kinkakuji

Budist inancının bir tapınağı olan Kinkakuji, Dünya Miraslar Listesi'nde de yer almaktadır. Tapınak, 15. Yüzyıldan sonra yapılan savaşlarda zarar görmüş fakat daha sonra aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Japonya'nın en ünlü tapınaklarından biridir ve kesinlikle görülmesi gerekmektedir.

Tokyo Kulesi

Eyfel Kulesi'nin Japon uyarlaması olan Tokyo Kulesi 333 metre ile ülkenin en yüksek yapıtıdır. 1958 yılında yapılmış ve yapımında yaklaşık 8,4 milyar dolar harcanmıştır. Tokyo'nun sembollerinden birisidir ve birçok turistin ilgisini çekmektedir.

Tokyo DisneySea

Tokyo ve Uraysu kentleri arasında bulunan bu eğlence merkezine ilgi oldukça yüksektir. Bu eğlence merkezinde konsept olarak Walt Disney karakterleri ile bir tema oluşturulmuştur. Sadece turistlerden değil yerel halktan da oldukça fazla ziyaretçi yer yıl Tokyo DisneySea'i ziyaret etmektedir.

 Japonya'ya gitmeden önce uzunca bir görülecek yerler listesi hazırlamanız tavsiye edilir. Şimdiden doğan güneşin ülkesi Japonya'da size bol şanslar diliyoruz.
 

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler