İBB Başkanlığı'ndan istifa eden Kadir Topbaş bugün hem yerine seçilen Mevlüt Uysal'ı ziyaret etti hem de yakın mesai arkadaşları ve basın mensuplarıyla vedalaştı.

Güncelleme: 05.10.2017 18:09

İBB Başkanlığı'ndan istifa eden Kadir Topbaş bugün hem yerine seçilen Mevlüt Uysal'ı ziyaret etti hem de yakın mesai arkadaşları ve basın mensuplarıyla vedalaştı.

Uysal'la birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Topbaş açıklamalarda bulundu.

Topbaş 2014'te aday olmayı düşünmediğini belirterek, "Ancak Gezi sonrası partimiz İstanbul'da kan kaybederse fatura bana kesilir diye düşündüm" dedi.

BENİMLE GEÇİNEMEYEN KENDİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN

Kadir Topbaş şunları söyledi: "Bilirsiniz savaşları askerler kazanır, kahramanlıklar komutanların olur" diyen Topbaş, kendisiyle mesai yapan 76 bin çalışana teşekkür etti. "Kendi yapısal özelliğimdir. Kindar değilim. Kimseye kin gütmem. Hoşgörülü bir yapım var. Hiç geride kalmam. 'Bu da geçer yahu' diyerek, ilerleyen bir yapım var" şeklinde konuşan Topbaş, 'Benimle geçinemeyen kendisini tedavi ettirsin. Benimle geçinemeyen tedaviye muhtaçtır. Kendisini gözden geçirsin derim. Çünkü ben herkesle geçinebilen birisiyim' dedi.


BİLGİ VE DENEYİMİMİ AKTARMAYA HAZIRIM

"Siyasette kararı kendiniz verirsiniz ama sizin hakkınızdaki kararları bir başkaları veya üçüncü kişiler verir" diyen Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: İstanbul gibi bir kentte üç dönem belediye başkanı olmam konusunda hem partimin gösterdiği, genel başkanımın gösterdiği güven duygusu ile gerçekleşti. Böyle bir süreçte sayın başkanımızın kendileri takdir edildi, meclisimiz bu kararı verdi. Bilgi ve deneyimlerimizi her daim kendilerine aktarmaya hazır olduğumuzu, başladığımız projeleri de kendilerinin kararıyla devam edenler edebilir.

DUALARIM GERÇEKLEŞTİ

Yeni projelerde de kendi değerlendirmelerini, yapacakları bir çalışma sürecine girecektir. Çok şükür İstanbulluların bize karşı olan duygularını hep hissediyorum, görüyorum. Şu anda görevi bıraktığım halde İstanbul'dan, hatta tüm Türkiye'den arayanlar var. Görüşmek isteyenler var. Bu bana bir mutluluk vermekte. İnsanların demek ki gönüllerinde bir yer bırakmışız. İki şey istedim Rabb'imden. Bunlardan bir tanesi başkanlıktan ayrılırken yerime bir AK Partili belediye başkanının gelmesiydi. Çok şükür, bu gerçekleşti. Bir başka duam da ben ayrıldığım zaman insanların gönüllerinde bir muhabbet kalsın. Bu da başarıldı.

68 KUŞAĞINDANIM

Her kesimden insanla iyi geçindiğini tekrarlayan Topbaş," 68 kuşağından birisiyim. O dönemde üniversite öğrencisi olan birisiyim. O dönemlerde ben aşırı sağ ve solun masalarında otururdum. Fakültede beraberce konuşurduk. Herkesle rahatlıkla diyalog kurabilen bir yapım vardır" dedi.

'DOSYA' İDDİALARINA CEVAP VERDİ

İstifasının iddia edilen 5 imar dosyasıyla alakası olmadığını tekrarlayan Kadir Topbaş, "Bu kararım benim çok daha eski. Düşüncelerimde, değerlendirmelerimde hep bunları mütalaa ettiğim bir süreç vardı. Daha önce de dosya iade ettim bu belediyede. Yedikule Bostanları'nı iade ettim. Marmara Forumu iade ettim. İade ettiğim dosyalar vardı meclise, bunlarla hiç alakası yok" dedi.

FETÖ'CÜ İDDİALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Kendisiyle ilgili iddialara da tepki gösteren Topbaş, "Bakın tüm samimiyetimle söylüyorum. Ben imam hatip eğitimi almış, Işık lisesinden sonra İlahiyat eğitimi almış birisiyim. Dinini bilen, inancını bilen insan, Allah'la kul arasına kimsenin giremeyeceğini bilir. Biz bundan dolayı FETÖ'cü olamayız. Asla böyle bir yafta bize yapışmaz. İrtikap, şu bu filan. Burada şu kadar yıl, 105 milyar yatırım yapmış bir belediye olarak, hiçbir müteahhitle oturup ikili görüşmem yoktur. Bir tane müteahhit diyemez ki, 'başkan bizi çağırdı, şu işi bize yaptırdı' veya şunu dedi'" şeklinde konuştu. İlaç kullanmadığını, hastalığı olmadığını söyleyen Topbaş," 'Kanser oldu başkan. Hastaymış, kalp varmış'. Geldiğimden beri bu söyleniyor. Gözlük dahi kullanmıyorum çok şükür" diye konuştu.

2014'DE ADAY OLMAK İSTEMEDİM

MSP'den bu yana siyasetin içinde olduğunu 1977'de Artvin'den milletvekili adayı, 1987'de Refah Partisinin Artvin adayı olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belediye başkanı olduğu dönemde Bakırköy Belediye başkan adayı olduğunu anlatan Topbaş, "Aktif siyasetin içinde oldum. Her kademede siyaset yaptım. Şuanda siyasi kimliğim sadece parti üyeliğim. Bundan sonra idari ve siyasi bir görev beklemiyorum. 2014 seçimlerinde aday olmak istemedim. Artık bir başka arkadaşımın aday olmasını arzu ediyordum" ifadesini kullandı.

GEZİ'NİN FATURASI BANA KESİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM

Topbaş, "Gezi olayları sonrası eğer İstanbul'a partimiz, siyasetimiz kan kaybeder ve İstanbul'u alamazsa, faturasının bana kesileceğini düşündüm. Çünkü kamuoyundaki destek beni işaret ediyordu. Aksi takdirde bizi başka türlü değerlendirirdi siyasilerimiz. Bıraktı, gitti derlerdi. Bunu yapmamak için özellikle aday olduk. Ve adaylığımız ilan ettiler. Ben esasında 2014 seçimlerinde iki dönem yeterli diye düşünmüştüm" dedi.

İSTİFASI BEKLENEN DİĞER BELEDİYE BAŞKANLARI

Kendisinin ardından diğer bazı belediye başkanlarının da istifa edeceğiyle iddialara da yanıt veren Topbaş, "Diğer belediyelerle ilgili partimin veya diğer siyasi kademelerde görev yapanlarla ilgili partimin kararları sayın Genel Başkanımızın ve partimizin üst düzey yetkililerinin kararları partinin kendi içerisindeki bir çalışma anlayışı demektir. Yürürken yolda kendilerince bir değişiklik düşünebilirler. Ona birileri katılır, katılmaz onu ben değerlendirmeyeceğim. Onlar her görevli olan arkadaşımızın kendi kararıdır. Kendi düşüncesidir, Partimizin kendi kararlardır" diye konuştu.
 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor
ABD Gürcüleri kobay olarak kullanıyor!
Borsa İstanbul'dan açıklama! İşlemler durdu
Suudi Arabistan'dan İran'a 'Devletçilik' nasihati!
Bahçeli'den fallingstar tepkisi! Ayakta bulamadıklarını...
Bütün il bunu konuşuyor!
Darbeci hainden akıllara durgunluk veren savunma
ASELSAN'dan büyük başarı! Envantere girdi
Eşini vuran kocadan dehşete düşüren ifade
Maduro'dan 'sarı şeytan'ın yaptırım kararına cevap
Ali Koç'un Fenerbahçe'deki ilk icraatı şaşırttı
ABD'den tehdit gibi çıkış: Kıyamet kopacak
Şırnak'tan acı haber geldi!
FETÖ'nün TSK yapılanmasına dev operasyon

Komandolardan 3 bin metrede operasyon

Komandolar, Yüksekova'daki Buzul Dağları'nda bölücü terör örgütüne yönelik sürdürdükleri operasyonda teröristlerin kullandığı çok sayıda sığınak ve yaşam malzemesini imha etti.

Trump'ı rezil eden konuşma

ABD Başkanı Trump BM Genel kurulunda yaptığı konuşmada ''Yönetimim ülkemiz tarihindeki hemen tüm yönetimlerden daha çok şey başardı '' deyince Genel Kurul'dakiler gülemeye başladı. Başkan Trump ise istifini bozmadan durumu idare etmeye çalıştı.

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler