Mekke'de nazil olan bir suredir. Fakat Medine'de indiği hakkında da rivayetler vardır. Kafirun adı "inkarcılar" manasını taşımaktadır. Bu surede bize vermek istenilen mesaj şirk ve imanın asla bir arada bulunamayacağıdır. Kafirun suresi 6 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 109.suresidir.

Güncelleme: 11.08.2018 14:30

Mekke'de nazil olan bir suredir. Fakat Medine'de indiği hakkında da rivayetler vardır. Kafirun adı "inkarcılar" manasını taşımaktadır. Bu surede bize vermek istenilen mesaj şirk ve imanın asla bir arada bulunamayacağıdır. Kafirun suresi 6 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 109.suresidir.

Mekke'de nazil olan bir suredir. Fakat Medine'de indiği hakkında da rivayetler vardır. Kafirun adı "inkarcılar" manasını taşımaktadır. Bu surede bize vermek istenilen mesaj şirk ve imanın asla bir arada bulunamayacağıdır. Kafirun suresi 6 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 109.suresidir. 

Kafirun suresi, Ma\u00fbn s\u00fbresinden sonra, F\u00eel s\u00fbresinden önce Mekke'de inmiştir. Medine'de indiğine dair rivayet de bulunmaktadır. Sure adını ilk ayetinde geçen ve inkarcılar anlamına gelen kafirun kelimesinden almıştır. Kafirun suresinde iman ile şirkin bir arada olamayacağı, inancın şirkten uzak tutulması gerektiği kesin bir uslupla ifade edilmiştir. 

Tevhid ilkesinin sembolü olarak Mekke döneminin ilk yıllarında inen Kafirun s\u00fbresinde Mekke'li müşriklerin şahsında bütün putperestlere ilan edilmek üzere iman ile şirkin ayrı şeyler olduğu, bu iki inanç sistemi arasında bir benzerlik bulunmadığı, dolayısıyla ikisinin birlikte bulunmasının, iki inanç arasında bir uzlaşmaya gidilmesinin mümkün olmadığı kesin olarak ifade edilmiştir.

KAFİRUN SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmanirrahim,

Kul ya eyyühel kafir\u00fbn
La a'büdü ma ta'büd\u00fbn
Ve la entüm abid\u00fbne ma a'büd
Ve la ene abidün ma abedtüm
Ve la entüm abid\u00fbne ma a'büd
Leküm d\u00eenüküm veliye d\u00een

KAFİRUN SURESİNİN TÜRKÇE MEALİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Deki: ey kafirler!
Tapmam o tapdıklarınıza.
Siz de tapanlardan değilsiniz benim mabuduma.
Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
Hem de siz tapıcılardan değilsiniz benim mabuduma.
Sizin d\u00eeniniz size, benim d\u00eenim de bana.

KAFİRUN SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Kafirun Suresini okursa, Kuran'ın Dörtte birini okumuş gibi olur."
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Hazreti Nevfel'e:
-"Seni buraya getiren mühim iş nedir?" buyurunca, o da:
-"Bana, uyuyacağım sırada söyleyeceğim bir şey öğretmen için geldim" dedi.
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) de:
-"Öyleyse yatağına girdiğinde Kafirun suresini oku, sonra onu bitirince uyu! Çünkü o, şirkten uzaklaşma bildirişidir.!" buyurdu.
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Size Allah'u Teala'ya şirk koşmaktan sizi koruyacak bir kelime söyleyeyim mi?" buyurmuş ve "Uyumadan önce Kafirun suresini okuyun!" buyurmuştur.
Kim herhangi bir gecede Kafirun suresini okursa, çok güzel ve hayırlı bir iş yapmış olur.
Kafirun suresini, İhlas, Felak ve Nas sureleri ile birlikte okuyanın rızkı artar, hali düzelir.
Her türlü kötülükten korunmak için ve sıkıntılardan kurtulmak isteyen kişi, Kafirun, İhlas, Felak ve Nas surelerini okusun.
Yatacağın vakit bu sureyi oku. Zira o sure, insanı şirkten muhafaza eder, imanını şeytandan korumuş olur. O gece ölürse, tevhid üzerine Rabbine kavuşur.
Her gün 3 kere okuyan belalardan ve şeytanın şerrinden korunur.
Her gün okumak, ölüm anında küfre düşmeyi engeller.
Çocuklarınıza yatarken Kafirun suresini okutunuz. Okurlarsa, gece onlara hiçbir şey arız olmaz.
Bu sureyi güneş doğarken ve batarken okuyan kişi, şirkten emin olur.
Her gün 200 defa okumaya devam eden kimsenin imanı kuvvetlenir, Hızır (Aleyhisselam) manevi rehberi olur.

KAFİRUN SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Tefsirlerde anlatıldığına göre Kureyşliler Hz. Peygamber (sav)'den bir sene kendi ilahlarına tapmasını, bir sene de kendilerinin onun ilahına tapmalarını istemişler. Hz. Peygamber (sav) de "Allah'a bir şeyi ortak koşmaktan yine O'na sığınırım!" demiş; bu defa Kureyşliler, "Bizim ilahlarımızdan bazılarını istilam et (öp, el sür), biz de seni tasdik edip ilahına ibadet edelim" demişler. Bunun üzerine Kafir\u00fbn s\u00fbresi inmiştir. (Taber\u00ee, XXX, 213-214; Kurtub\u00ee, XX, 225).

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!
FETÖ'cüler Yunan gibi yüzerek kaçıyor!
Erdoğan'ın açıklamasına May'den destek!
Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap
Erdoğan'dan Suud'a Kaşıkçı çağrısı
Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Selman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

ABD Selman'ın biletini kesti!

Kaşıkçı'nın konsolosluktaki katledildiğine dair Riyad yönetimi tarafından yapılan gece yarısı açıklamasını 'rencide edici' bulan Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, veliaht Prens Selman'ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler