İlahiyatçılar, "Müftülere nikah kıyma yetkisini veren yasa tasarısı hakkında çocuk yaşta evliliği veya çoğul evliliği teşvik edeceği yönünde bir algı operasyonu yürütülüyor. Bu iddialar tamamen kara propagandadır. Çünkü müftülerimize kanunsuz hiçbir yetki verilmeyecek. İmam nikahlarının kayıt altına alınamaması noktasında da ciddi bir adım atılmış olacak" dedi.

Güncelleme: 11.10.2017 10:38

İlahiyatçılar, "Müftülere nikah kıyma yetkisini veren yasa tasarısı hakkında çocuk yaşta evliliği veya çoğul evliliği teşvik edeceği yönünde bir algı operasyonu yürütülüyor. Bu iddialar tamamen kara propagandadır. Çünkü müftülerimize kanunsuz hiçbir yetki verilmeyecek. İmam nikahlarının kayıt altına alınamaması noktasında da ciddi bir adım atılmış olacak" dedi.

Ezgi ÇelikAnkara

Geçtiğimiz günlerde müftülere resmi nikah kıyma yetkisini veren yasa tasarısı TBMM İçişleri komisyonundan geçti. Sivil Toplum Kuruluşları ve İlahiyatçılar müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesine ilişkin düzenlemenin toplumun bazı kesimleri tarafından bir "kara propaganda" haline getirildiğini savundu. Bu düzenlemenin ne anlama geldiğini Milat'a anlatan STK'lar ve İlahiyatçılar, kanunsuz bir yetkinin müftülere verilmeyeceğini vurgulayarak "Müftülere verilen bu yetki ile resmi nikah ortadan kalkmış olmuyor. İsteyen belediyelere isteyen müftülere nikahlarını kıydırabilir" ifadelerinde bulundu.

"Resmi ve dini nikah ayrımı yoktur"

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen'in 2007 yılından beri toplu sözleşme masasına taşıdığı müftülere de nikah kıyma yetkisi verilmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dini nikah ve imam nikahı ikileminin ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Bayraktutar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Müftülere nikah yetkisini içeren yasa tasarısının içerisinde "müftü" kelimesinin geçmesi bile bazı kesimleri rahatsız etti. Yine dini meselelerimizi, değerlerimizi çatışma haline getirdiler. Yasa tasarısının içeriğine bakma zahmetinde bulunmadan eleştiri yağmuruna tuttular. Çünkü bunların amacı milletin değerleriyle kavga etmek. Burada korkacak, milletimizi yanlış bir duruma düşürecek bir konu yok. İsteyen belediyeye, isteyen müftüye nikahını kıydırabilir. Biz yıllardır nikahın tek olduğunu ve bununda resmi nikah olduğunu savunuyoruz. Çünkü ülkemizde resmi ve dini nikah ayrımı yoktur. Nikah tektir" dedi.

"Kanunsuz yetki müftülere verilmeyecek"

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen,  ilgili yasa tasarısına ilişkin şöyle konuştu; "Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile uygunsuz nikahın önünün açılması söz konusu değildir. Bu yasa tasarısı ile ilgili çocuk yaşta nikahların önünün açıldığına dair bir algı operasyonu yürütülüyor ve Meclis'ten geçmesi engellenmek isteniyor. Fakat bu yasa ile kanunsuz olmayan hiç bir yetki müftülere verilmiş olmayacak. Yasaların çerçevesinde müftülere yetki verilecek ve bu yasa çerçevesinde nikah kıyılacak. Böylece imam nikahlarının kayıt altına alınamamasının önüne geçilmesi noktasında ciddi bir adım atılacak. Nasıl ki şahıs evrakları ile birlikte yasa ve kurallar çerçevesinde belediyeye başvuruda bulunuyorsa müftüye verilen yetki ile de aynı işlemleri gerçekleştirecek. Kanunsuz olmayan hiç bir yetki aslında müftülere verilmiş olmayacak. Diyanet-Sen olarak yıllarca bu düzenlemenin geçirilmesini talep etmiştik. İnşallah Meclis'ten de geçmesiyle böylesi bir eksiklik giderilmiş olacak" dedi.

"Halkımızın talebidir"

Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı, "Müftülere nikah kıyma yetkisini veren yasa tasarısı; dini nikahın ve resmi nikahın birleşmesi anlamasına gelmektedir. Ülkemizdeki vatandaşlarımızın yüzde 99'u zaten dini nikahlarını yapıyorlar. Resmi nikahlarını da belediye memurları yapıyor. Burada esas olan dini nikahla resmi nikahın birlikte yapılmasıdır. Bu yasa tasarısının çocuk yaşta evliliği yada çoğul evliliği teşvik edici bir yanı olamaz. Tam tersine bu ihtimali ortadan kaldırır. Daha önce müftülüklerin resmi nikahı görmeden dini nikah yapmama yetkisi zaten vardı. Toplumumuz resmi nikahla dini nikahın birleşmesini istiyordu. Bu istikamette çok büyük bir kamuoyu baskısı vardı. Halkın bu talebi Meclis gündemine getirildi. Bu konuda algı operasyonları, kara propaganda üreterek kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Müftülere verilen bu yetki ile resmi nikah ortadan kalkmış olmuyor. Yetki müftülere de verilmiş oluyor. Ayrıca yine isteyen belediyeye isteyen müftülere nikahını kıydırabiliyor" dedi.

"Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz!"

"Art niyetli, peşin hükümlü ve ön yargılı olanlar öküz altında buzağı arıyor" diyen Yazıcı, "Türkiye vatandaşının yıllardır beklediği bir talebe Meclisimiz kulak verdi. İki nikahın peşine düşen vatandaş şuan da tek nikahla sorunu çözmüş olacak. Sonuçta bir ailenin temelleri atılıyor. Bu temel atılırken "Besmele" ile başlamasının kime ne zararı var? Bu yasa tasarısı ile imam nikahı ve resmi nikah "tek nikah" haline gelecek. Vatandaşlar talepleri doğrultusunda nikahlarını müftülere kıydıracak. Talebi olmayanların kilise de nikah kıydırma ya da dini nikah kıydırmama hakkı da var. Biz yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede böyle bir yasa tasarısına karşı çıkılmasını anlayamıyoruz. Dezenformasyon en derinden yaşayanlar bu kişilerdir. Nikah ve ezan konusuyla alakalı olumsuz tartışmaları yapanlar esas kendilerine zarar vermektedir. Bu kişilerin en yakın zamanda Müslüman mahallesinde salyangoz satılmayacağını anlaması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor
100 milyon lira kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi
Dünya Türkiye'yi izliyor
Türkiye bizim için çok önemli
ABD-İran krizi büyüyor! Aynaya bakın
Sedanur'un otopsisi ile ilgili üst üste açıklama
'Unutulmaz bir intikam alacağız'
İSKİ'den uyarı! 30 saat su yok
Bu acıya yürek dayanmaz! Feryatlar göğe yükseldi
Yedek işçiye de kadro kararı!
Milyonlara müjde! 520 lira zam
MİT'in paketlediği isim bülbül gibi öttü!
Meteoroloji'den 9 ile sağanak uyarısı

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

100 milyon lira kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

HDP'nin bitişinin görüntüsü

Van'da HDP'li vekillerin katılımıyla gerçekleştirilen mitinge sadece 500 kişini katılması Kandil'in partisine şok yaşattı.

Milyonlara müjde! 520 lira zam

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 10.65 olacak. Buna göre maaşlarda 108 ile 521 lira arasında artış yaşanacak.

Başkan Erdoğan yurt dışındayken yerine bakacak isim belli oldu

Resmi Gazete'de yer alan kararnameye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışında iken yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek.

Bu kategorideki diğer haberler