Yahyalı Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümünde, öğrencilere uygulamalı eğitim verebilmek amacıyla özel bir laboratuvar kuruluyor.

Güncelleme: 12.10.2017 12:04

Yahyalı Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümünde, öğrencilere uygulamalı eğitim verebilmek amacıyla özel bir laboratuvar kuruluyor.

Yahyalı Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile kurulacak olan laboratuvarda, öğrenciler enerji üretimini uygulamalı olarak öğrenme imkanı bulacaklar.

Yapılan laboratuvar çalışmaları hakkında konuşan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk; " 'Belediyecilik, insana dair herşeyi kuşatır', sözünü boşuna söylemiyoruz. Hasan Hüseyin Arıkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan laboratuvar çalışmalarını yerinde incelemek için buradayız. Okulumuz da bilgisayar, mobilya, elektrik-elektronik ve makine olmak üzere dört bölüm bulunmaktaydı. Beşinci olarakta Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölümü açıldı. Önümüzdeki yıl açılacak olan Yenilenebilir Enerji ve Tabi Kaynaklar Meslek Yüksek Okuluna alt yapı olması açısından önemli olan bölümde, şuan burada yirmi öğrencimiz eğitim görüyor. Buraya lazım olan en önemli şey laboratuvardı. İlçedeki dayanışmasının en güzel örneği burada sergilendi. Yahyalı Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şoförler Odası, Taşıyıcılar Kooperatifi ve Yahyalı Belediyesi iş birliği ile laboratuvar binasını buraya inşa ediyoruz. Yükün en fazlası belediyemizde ama hiç önemli değil, feda oldun. Yaklaşık 200 bin tl maliyetle yapılacak laboratuvar binamızı, milli eğitim camiasına hediye etmiş olacağız. Bakanlığımız da laboratuvar için 200 bin tl destek verdi. Öğrencilerimiz, içinde gerekli donanımların ve simülasyon aletlerinin yer aldığı bir laboratuvarda eğitim alacaklar. Burada öğrencilerimiz su, güneş ve rüzgar enerjisinin nasıl üretildiğini gerçeğine uygun olarak görme imkanı bulacaklar. Ayrıca okulumuzda bina yapımının yanında, çevre düzenlemesi çalışmamız da olacak. Öğrencilerimizin okuyarak, vatanına milletine hayırlı birer evlat olması konusunda biz üstümüze düşeni yapıyoruz. Eğitimde çok başarılı bir ilçeyiz. Bu eğitime güzel hizmetler yakışacaktır." İfadelerini kullandı.

Başkan Esat Öztürk ayrıca 2017 - 2018 yılından eğitim-öğretim yılında Yenilenebilir Enerji ve Tabi Kaynaklar Meslek Yüksek Okulu'nun da açılacağını sözlerine ekledi.

Yahyalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kafalı konuşmasında laboratuvarın yapımı konusunda destek veren Yahyalı Belediyesi'ne teşekkür ederek, "İlçemiz bir enerji üssü haline geldi. Bakanlığımız, meslek liselerini memleket meselesi olarak görüyor. Başkanımızda bu bilinçle her ortamda eğitim ve öğretime yardımcı oluyor. En büyük yardımını, yine burada görüyoruz. Ülkemizde, on adet Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü bulunmaktadır. Bölümümüz, açılacak üniversitenin alt yapısını oluşturacak şekilde hizmet verecektir. Belediyemiz ile bizlere destek veren Yahyalı Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şoförler Odası ve Taşıyıcılar Kooperatifine teşekkür ederim" diye konuştu.

İncelemelerin ardından öğrencilerle bir araya gelen Başkan Esat Öztürk, meslek liselerinin bu ülke için önemli olduğunu, meslek lisesi mezunlarının iş bulma konusunda daha avantajlı belirterek, öğrencilerden başarılı olmak için gayret etmelerini istedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler