İspanya yönetiminin ve Avrupa Birliği'nin tepkilerine rağmen bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalanlar kendi aralarında anlaşmazlığa düştü.

Güncelleme: 08.10.2017 11:42

İspanya yönetiminin ve Avrupa Birliği'nin tepkilerine rağmen bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalanlar kendi aralarında anlaşmazlığa düştü.

 Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, 'birkaç gün içinde bağımsızlık' sözü verirken, bölgenin ticaret bakanı Santi Vila, Madrid yönetimiyle ateşkes fikrini savunduğunu dile getirdi. Cadena SER radyosunda bir programa katılan Vila "Birlikteliğe belki de son bir şans daha vermeliyiz" ifadelerini kullanırken "Belki de diyalog gerçekleşmesi için tek yol ateşkestir" görüşünü açıkladı. Katalonya Özerk Yönetimi'nin bir önceki lideri Arhur Mas ise Financial Times için kaleme aldığı makalede Katalan siyasilere seslenerek, "Nasıl bağımsızlık ilan edeceğinize değil, bağımsızlıktan nasıl faydalanacağınıza odaklanın" çağrısında bulundu. Buna karşılık ikti- darın aşırı sol eğilimli ortağı CUP partisi "Kaçınılmaz bağımsızlığı ilan etmenin vakti geldi" açıklamasında bulundu. Katalan parlamentosunun hafta başında toplanarak referandum sonuçlarını resmileştirmesi, bağımsızlık konusunu oylaması bekleniyor.
Öte yandan dün bağımsızlık karşıtları, Katalonya'nın merkezi Barselona ve İspanya'nın başkenti Madrid'in de aralarında bulunduğu şehirlerde gösteriler düzenledi. İspanya bayraklarıyla sokaklara çıkan binlerce kişi "Konuşalım mı?" sloganları attı ve siyasetçileri diyalog kurmaya çağırdı.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

Bu kategorideki diğer haberler