Yarın vizyona girecek olan 'Kervan 1915'in basın gösterimine Yönetmen İsmail Güneş, oyuncular Murat Han, İpek Tuzcuoğlu ve İbrahim Kendirci de katıldı. Filmin senarist ve yönetmeni İsmail Güneş, "Filmde Ermeni kadın ve çocukların hayatını kurtaran bir Türk'ün macerası içinde yeşeren bir aşkı anlattık" dedi.

Güncelleme: 05.10.2017 09:05

Yarın vizyona girecek olan 'Kervan 1915'in basın gösterimine Yönetmen İsmail Güneş, oyuncular Murat Han, İpek Tuzcuoğlu ve İbrahim Kendirci de katıldı. Filmin senarist ve yönetmeni İsmail Güneş, "Filmde Ermeni kadın ve çocukların hayatını kurtaran bir Türk'ün macerası içinde yeşeren bir aşkı anlattık" dedi.

ÖZLEM DOĞAN

Ermeni tehcirini insani bir bakış açısıyla anlatan 'Kervan 1915'in basın gösterimi yapıldı. Beş yıl süren zorlu bir yapım sürecinin ardından tamamlanan, yapımcılığını Aynur Güneş'in, senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini İsmail Güneş'in üstlendiği  'Kervan 1915' Ermeni tehcirini, o dönemde yaşanan zorluk ve çekilen sıkıntıları anlatıyor. Filmde Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu başrolleri paylaşıyor. Kadroda ayrıca Meriç Başaran, Fatih Ayhan, Hald\u00fbn Boysan, Mehmet Emin Eren, Reshad Strik, Mehmet Usta, Zekeriya Karakaş, Aylin Lusin, Roza Shake Hovenisyan, Vugar Ali Alisoy, Semra Güzel, Tuba Görgün, Alara Duran, Cem Çelebi, Aliye Kaya Çelebi ve Ali Kemal Yılmaz da yer alıyor.

Emanet ve sevgi üzerine\u2026

24 Nisan 2014'te, Erdoğan'ın yayınladığı mektubun iyi bir çıkış noktası olduğunu düşündüğünü ifade eden Yönetmen İsmail Güneş:  'Elimde küçük bir hikayecik vardı: 'Katırcı Salim Giresun'dan kadın ve çocukları alır ve Halep'e  götürür.' Ben bu cümlenin üzerine bir macera koydum ve tarihle çelişmemesine dikkat ettim. Hikayemizi emanet ve sevgi temeli üzerinden anlatmaya dikkat ettim. O dönemde coğrafyanın zorluklarını, yönetimin ve yolculuğu yapanların çaresizliklerini anlattım. Böyle bir tehcir şu an bile çok zahmetli olur ki 100 yıl önce katırcıların yürüyerek yapmak durumunda kaldığı bir yolculuktan bahsediyoruz" dedi.

Sanat, tarih\u00ee yaralara en iyi merhemdir

O tarihlerde Osmanlı'nın Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Yemen'de ve Trablusgarp'ta çoluk çocuk savaştığının altını çizen Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: "Böyle bir savaş ortamında Anadolu coğrafyasında bu kervanları koruyacak bir güç yok. Karşılarına eşkıyalar ve Ermeni çeteleri çıkıyor. Kaotik bir ortamda bu yolculuğun zorluğunu, Ermeni kadın ve çocukların hayatını kurtaran bir Türk'ün macerası içinde yeşeren bir aşkı anlattık. Bercuhi Berberyan da Ermenice danışmanlığımızı yaptı. Bize çok büyük katkısı oldu. Filmimizin müziklerini yapan Suren Asaduryan 'İsmail can, sen bu filmi barış için çekmişsin. Bu filmi Erivan'da oynatmak için elimden geleni yapacağım' dedi. Yaralar kaşınarak değil merhem sürerek iyileşir. Sanat en iyi merhemdir.

İnsanlık penceresinden baktık

'Kervan 1915'in bir oyuncu için çok iyi bir deneyim olduğunu ifade eden Oyuncu İbrahim Kendirci, "Filmde kıymetli bir insan topluluğuyla yolculuğa çıkıp onları teslim etmemiz gereken bir yer ve sorumluluklarımız var. Hikayenin kahramanları Salim'le Ahmet o zamana kadar yük taşımışlar, kervan gütmüşler ama bu sefer insan taşıyorlar. Ana aksında insan olduğu için senaryosu beni büyüledi. Bu yolculukta insanı sırtımıza almış olduk. Konuya insanlık penceresinden bakıyoruz. Günümüzü zaten yaşıyoruz ama dönem kostümünü giymek büyük bir lüks. Böyle bir lüksün içinde olmak benim açımdan büyük bir avantaj" diye konuştu.

'Kervan 1915'in hikayesi:

Yarın sinemaseverlerle buluşacak olan 'Kervan 1915'in konusu şöyle: Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı topraklarına giren Ruslara Anadolu'daki Ermenilerin destek verme ihtimali üzerine Osmanlı hükümeti, Ermeni isyanlarını önlemek için 1915'de Ermeni tehcirini onaylar. Aynı yılın Haziran ayında Giresun meydanında onlarca kişiden oluşan kafile eşyaları ile ortada bekleşmeye başlar. Ermeni kadın ve çocuklardan oluşan bu kafileyi, göç ettirmek için ihale düzenlenir ve Katırcı Salim, kötü niyetli olduğunu düşündüğü Murat'ın önüne geçerek kafilenin önemli kısmını alarak bu işi üstlenir. Kafilede yer alan Hayganuş isimli bir kadın, Salim'in istememesine rağmen hamile kız kardeşi ile bunak kayınvalidesini gizlice kafileye dahil eder. Hayganuş'un ailesini bir arada tutma gayreti, kızı Suzan ile Katırcı Salim'in en güvendiği adamı Ahmet'in ilk görüşte birbirlerine aşık olmalarıyla sonuçlanacaktır. Savaş nedeniyle göç yolu tekinsizleşmiş, işler çok zorlu bir hal almıştır. Yol dağlara doğru gittikçe yükselir ve kafiledeki çocuklar, hamile kadınlar sağlık sorunları yaşamaya başlarlar. Üstüne bir de hava koşulları sertleşir. Onlarca insanın sorumluluğu Katırcı Salim'i yıldıracak mıdır? Taşıdığı her emaneti sahibine teslim etmekle nam salmış Salim bu sefer başarabilecek midir?

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
ABD Gürcüleri kobay olarak kullanıyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Bahçeli'den fallingstar tepkisi! Ayakta bulamadıklarını...
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor
Borsa İstanbul'dan açıklama! İşlemler durdu
Suudi Arabistan'dan İran'a 'Devletçilik' nasihati!
Bütün il bunu konuşuyor!
Darbeci hainden akıllara durgunluk veren savunma
ASELSAN'dan büyük başarı! Envantere girdi
Eşini vuran kocadan dehşete düşüren ifade

Komandolardan 3 bin metrede operasyon

Komandolar, Yüksekova'daki Buzul Dağları'nda bölücü terör örgütüne yönelik sürdürdükleri operasyonda teröristlerin kullandığı çok sayıda sığınak ve yaşam malzemesini imha etti.

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler