Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor ''İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim.''

Güncelleme: 11.08.2018 13:28

Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor "İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim."

Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor "İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim."

OKUNUŞU
Bismillahirrahmanirrah\u00eem.
1- İnna a'taynakel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şanieke hüvel'ebter

KEVSER S\u00dbRESİNİN ME\u00c2Lİ 

1- Şüphesiz biz Sana Kevser'i verdik.

2- O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

3- Şüphesiz ki, asıl soyu kesik olan, Sana buğzedenin kendisidir.

Sure Hakkında Bilgi

Sure adını, ilk ayetinde geçen "kevser" kelimesinden almıştır. Kevser, çok nimet demektir; ayrıca cennette bir havuzun da adıdır. Peygambere "kevser"in verildiğinden bahsettiği için Kevser suresi diye anılmıştır. Sure, "İnna a'tayna" ve "Nahr" adlarıyla da anılır 3 ayetten oluşan sure, Mekke'de inmiştir. Mushaftaki sıralamada 108., iniş sırasına göre ise 15. suredir.

Surenin temel konuları

Peygambere Kevser'in verilmesi, 
Kurban kesmek ve namaz kılmak, 
Peygamberimize "nesli/soyu kesik" diye hakaret edilmesi. 

Surenin temel mesajları

Kevser'in cennette bir nehir olduğu, cennetliklerin o nehirden içecekleri ve bir daha susamayacakları nakledilmiştir. Bu rivayetlere göre Kevser, Nehr-i Kevser adıyla bilinmektedir. Halk arasında Kevser Havuzu adıyla da anılır. Yine bazı rivayetlerde, peygamberimize verilen Havuz'dan bahsedilir. Bazı alimler bu havuzun, Kevser suresinde geçen Kevser Havuzu olduğu görüşündedirler. 


Kevser isminin, bu şekilde özel anlamda kullanılmış olması ihtimalinin yanı sıra, kelime anlamından hareketle, "peygamberimize çok şey verildiği" gerçeğinden bahsettiği de söylenebilir. Başka bir ifadeyle, yüce Allah Hz. Muhammed'e peygamberlik vermiş, onu elçisi olarak görevlendirilmiştir. Başlı başına bu görev bile, hiçbir insana nasip olmayacak kadar büyük bir nimet ve lütuftur. Bu nimetin karşısında, dünya nimetlerinin hiçbir değeri olamaz. İşte ayet ile anlatılmak istenen ana tema bu olsa gerektir. Ayrıca Peygamberimizin soyunu devam ettiren kızı Hz. Fatıma da Kevser olarak yorumlanmıştır. 


Nahr, kurbanlık hayvan anlamına geldiği gibi, "venhar" emri de hayvan boğazla/kurban kes anlamına gelmektedir. Fakat ayetteki kurban emri, kurban bayramında kesilen kurbana delalet edip etmediği kesin ve açık olmadığından, kurban kesmenin farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 

Aynı ayette "namaz kıl" emrinin "kurban kes" emrinden sonra zikredilmesi, buradaki namaz emrinin bayram namazı olabileceği ihtimali üzerinde durulmasına yol açmıştır. Kurban emrinde olduğu gibi, namaz emrinde de bayram namazının kastedilip edilmediği kapalı olduğu için, bayram namazı kılmanın farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 


Surenin son ayetinde "peygamberimize ebter, yani soyu kesik" şeklinde hakaret eden kişinin, asıl kendi soyunun kesik olduğu ifade edilmektedir. Rivayetlere göre bir müşrik peygamberimize hitap ederken veya onun adını anarken, hakaret kastıyla "ebter", yani "nesli kesik" derdi. Surenin son ayeti bu kişiyi lanetlemektedir. Bununla beraber, manevi anlamda, peygamberimizin davasının son bulmayacağı ve kıyamete kadar ayakta kalacağı yorumu da yapılmıştır. 

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler