Kevser Suresi hakkında bilgiler...

Güncelleme: 19.11.2018 20:28

Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor "İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim." Kevser Suresi nedir? Kevser Suresinin anlamı nedir? Kevser suresinin fazileti ve önemi nedir? Kevser Suresi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Adını, ilk ayetin sonunda yer alan ve genel olarak “çok hayır” anlamına gelen “kevser” kelimesinden alır. Bu surenin içerisinde ahiretteki nimetlerden bahsedilir. Kevser suresine dair merak edilenler için yazımıza bakabilirsiniz.

Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor "İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim." Kevser Suresi nedir? Kevser Suresinin anlamı nedir? Kevser suresinin fazileti ve önemi nedir? Kevser Suresi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.  Adını, ilk ayetin sonunda yer alan ve genel olarak “çok hayır” anlamına gelen “kevser” kelimesinden alır. Bu surenin içerisinde ahiretteki nimetlerden bahsedilir. Kevser suresine dair merak edilenler için yazımıza bakabilirsiniz.  

OKUNUŞU

Bismillahirrahmanirrahim

1- İnna a'taynakel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şanieke hüvel'ebter

KEVSER SURESİNİN MEALİ 

1- Şüphesiz biz Sana Kevser'i verdik.

2- O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

3- Şüphesiz ki, asıl soyu kesik olan, Sana buğzedenin kendisidir.

Sure Hakkında Bilgi

Sure adını, ilk ayetinde geçen "kevser" kelimesinden almıştır. Kevser, çok nimet demektir; ayrıca cennette bir havuzun da adıdır. Peygambere "kevser"in verildiğinden bahsettiği için Kevser suresi diye anılmıştır. Sure, "İnna a'tayna" ve "Nahr" adlarıyla da anılır 3 ayetten oluşan sure, Mekke'de inmiştir. Mushaftaki sıralamada 108., iniş sırasına göre ise 15. suredir.

Surenin temel konuları

Peygambere Kevser'in verilmesi, 
Kurban kesmek ve namaz kılmak, 
Peygamberimize "nesli/soyu kesik" diye hakaret edilmesi. 

Surenin temel mesajları

Kevser'in cennette bir nehir olduğu, cennetliklerin o nehirden içecekleri ve bir daha susamayacakları nakledilmiştir. Bu rivayetlere göre Kevser, Nehr-i Kevser adıyla bilinmektedir. Halk arasında Kevser Havuzu adıyla da anılır. Yine bazı rivayetlerde, peygamberimize verilen Havuz'dan bahsedilir. Bazı alimler bu havuzun, Kevser suresinde geçen Kevser Havuzu olduğu görüşündedirler. 

Kevser isminin, bu şekilde özel anlamda kullanılmış olması ihtimalinin yanı sıra, kelime anlamından hareketle, "peygamberimize çok şey verildiği" gerçeğinden bahsettiği de söylenebilir. Başka bir ifadeyle, yüce Allah Hz. Muhammed'e peygamberlik vermiş, onu elçisi olarak görevlendirilmiştir. Başlı başına bu görev bile, hiçbir insana nasip olmayacak kadar büyük bir nimet ve lütuftur. Bu nimetin karşısında, dünya nimetlerinin hiçbir değeri olamaz. İşte ayet ile anlatılmak istenen ana tema bu olsa gerektir. Ayrıca Peygamberimizin soyunu devam ettiren kızı Hz. Fatıma da Kevser olarak yorumlanmıştır. 

Nahr, kurbanlık hayvan anlamına geldiği gibi, "venhar" emri de hayvan boğazla/kurban kes anlamına gelmektedir. Fakat ayetteki kurban emri, kurban bayramında kesilen kurbana delalet edip etmediği kesin ve açık olmadığından, kurban kesmenin farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 

Aynı ayette "namaz kıl" emrinin "kurban kes" emrinden sonra zikredilmesi, buradaki namaz emrinin bayram namazı olabileceği ihtimali üzerinde durulmasına yol açmıştır. Kurban emrinde olduğu gibi, namaz emrinde de bayram namazının kastedilip edilmediği kapalı olduğu için, bayram namazı kılmanın farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 

Surenin son ayetinde "peygamberimize ebter, yani soyu kesik" şeklinde hakaret eden kişinin, asıl kendi soyunun kesik olduğu ifade edilmektedir. Rivayetlere göre bir müşrik peygamberimize hitap ederken veya onun adını anarken, hakaret kastıyla "ebter", yani "nesli kesik" derdi. Surenin son ayeti bu kişiyi lanetlemektedir. Bununla beraber, manevi anlamda, peygamberimizin davasının son bulmayacağı ve kıyamete kadar ayakta kalacağı yorumu da yapılmıştır. 

İLGİLİ HABERLER

Fatiha Suresi hakkında her şey...

Bakara Suresi hakkında her şey...

Al-i İmran suresi ve faziletleri

Nas Suresi hakkınd her şey...

Kevser Suresi

Maun suresi ve hakkında bilgi

Nur suresini okumanın faziletleri ve faydaları nelerdir?

Furkan Suresinin faziletleri ve faydası nelerdir?

Taha Suresi fazileti meali ve arapçası

Enbiya suresinin okunuşu ve faziletleri

Şems Suresi'nin arapça okunuşu nasıldır? Meali, tefsiri ve faziletleri

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı ne?

21 Mart Hadi 20.30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu! 21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı ne?  Sizin için araştırdık. İşte 21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı...

Semizotunun faydaları nelerdir?

İçeriğinde  Demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden zengin olan semizotunun salatası, yemeği, sebzesi her çeşidi var. İster çiğ, ister pişmiş, ister terbiyeli.. her şekilde tüketebilirsiniz. Peki sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahip olan semiz otunun faydaları nelerdir? İşte sağlık deposu semizotunun kullanım alanları ve faydaları...

Evde pratik sivilce maskeleri nasıl yapılır?

Evde sivilce maskesi nasıl yapılır? Evde pratik sivilce maskeleri nasıl yapılır? Sizin için doğal sivilce maskesi tariflerini araştırdık. İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz sivilce maskeleri...

Mezara neden su dökülür? Mezara su dökmek doğru mudur?

Mezara neden su dökülür? Mezara su dökmek doğru mudur? İslam'a göre kabir ziyaretinde mezara su dökülür mü? Sizin için araştırdık, derledik. İşte cevabı...

Congolais (koko) kurbiye nasıl yapılır?

Size şekil vermesi çok basit olan bir kurabiye tarifi hazırladık. Pastanelerde koko diye geçen asıl adı Congolais olan kurabiye nasıl yapılır? Congolais'in malzemeleri nelerdir? Congolais'in  püf noktası nedir? İşte  Congolais kurabiye tarifi...

En Çok Okunan Haberler