Divan şiirinin günümüzdeki temsilcilerinden biri olan gazeteci, yazar ve şair Ekrem Kaftan'ın 8. Şiir kitabı "Uzak Aşk'a", seçkin kitapçılardaki yerini aldı. Kaftan, yeni kitabıyla ilgili düşüncelerini Milat'a anlattı.

Güncelleme: 30.12.2017 10:38

Divan şiirinin günümüzdeki temsilcilerinden biri olan gazeteci, yazar ve şair Ekrem Kaftan'ın 8. Şiir kitabı "Uzak Aşk'a", seçkin kitapçılardaki yerini aldı. Kaftan, yeni kitabıyla ilgili düşüncelerini Milat'a anlattı.

SÜLEYMAN KARAKULLUK

TÜRK şiirinde; son yıllarda adından "Divan Şiirinin son temsilcilerinden biri" olarak söz ettiren, şair, gazeteci ve yazar Ekrem Kaftan'ın 8. Şiir kitabı, "Uzak Aşk'a" ismiyle yayınlandı. 1967 Denizli'nin Tavas ilçesi Vakıf Köyü'nde dünyaya gelen Ekrem Kaftan, ilk, orta ve lise eğitimini Tavas'ta tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yükseokulu'nu kazandı. Mezun olduktan sonra basın hayatına atıldı ve uzunca bir süre Türkiye gazetesinde çalıştı. Daha sonra ise Anadolu Ajansı'na geçti ve halen burada çalışıyor.

Öğrencilikte başladı

Daha lise çağlarında şiir yazmaya başlayan ve edebiyat hocalarının nazarını celbeden Ekrem Kaftan, üniversite yıllarında da şiir yazmaya devam etti. Divan şiiri tarzına uygun eserler veren Kaftan, adını duyurdukça, "Divan şiirinin son temsilcilerinden biri" olarak anılmaya başladı.

Mitel Yayınları'ndan çıktı

Kültür sanat dünyasına 1995'te Yeryüzü Melekleri isimle romanıyla giriş yapan Kaftan, daha sonra yazdığı  şiirleri kitaplaştırdı. Bugüne kadar 7 şiir kitabı bulunan Ekrem Kaftan'ın "Uzak Aşk'a" isimli kitabı 8. Eseri oldu. Şairin, şiir yolculuğunda yeni ve coşkun bir söyleyişle kaleme aldığı şiirlerinin toplandığı kitap, Mitel Yayınları arasında çıktı.

Kafi mahlası kullanıyor

Şiirlerinde "Kaf\u00ee" mahlasını kullanan Kaftan, özellikle 1980 sonrasında Türk şiirinin hızla kan kaybettiğini, bin yıllık Türk ve İslam medeniyetinin en büyük ifade vasıtası olan şiirin, genç nesiller tarafından hiç bilinmediğini belirtiyor.

Şiirle tanışması

Kaftan,şiirle haşır neşir oluşunu şöyle anlatıyor: "Bizler lise yıllarında Nihad Sami Banarlı merhumun hazırladığı edebiyat kitaplarından, Türk Edebiyatı'nın ve bilhassa şiirimizin büyüklüğünü, aruz ve hece vezinlerinin şiire verdiği ahenk ve musikiyi öğrendik. Klasik şiirimizin en büyük şairleri olan Fuz\u00fbl\u00ee, Bak\u00ee, Nef'\u00ee, Ned\u00eem, Şeyh Galib gibi isimlerinin eserleriyle tanıştık. Bu tanışma bizi şiirde bugünlere taşıdı. 28 Şubat sürecinde lise ders kitaplarından aruz vezninin ve klasik şiirimizin çıkarılıp, nesillerimizin şiir kültüründen ve zevkinden mahrum yetiştirildiğini biliyoruz. Bu yanlıştan en kısa zamanda dönülmeli ve gençlerimiz, şiirin insana verdiği mutluluğu, huzuru, coşkuyu ve aşkı yeniden görmeli, öğrenmelidir."

30 yıllık yolculuk

Kaftan, "Uzak Aşk'a" adını verdiği 8. kitabında, aşkla yazılmış, 125 şiirin yer aldığını ifade ederek, kitabı hakkında şunları söyledi: "Uzak Aşk'a' adını verdiğimiz kitaptaki şiirlerin her biri 30 yıllık şiir yolculuğumuzda aşka ve şiire yeni bakışlar getirme iddiasındadır. Şiir, aşkın eseridir. Aşk yaşamaktan uzak insanlar, kimseyi sevemez, kimseyi sevemeyen, elbette Yaradan'ını hiç sevemez. Kitaptaki şiirler, aşkın Allah'a yönelmesini mısra mısra anlatan, klasik şiirimizin beslediği uçsuz bucaksız şiir deryasından alınmış damlalar gibidir. Şiirleri okuyanlar, her mısrada hissedip de ifade etmekte zorlandıkları duygularını bulacaklardır, diye ümit ediyoruz."

Seçkin kitapçılarda

Şiirler içinde yer alan ve yeni nesillerin anlamakta zorlanacaklarını düşündüğü kelimelerin manalarını da şiirlerin altında verdiğini kaydeden Kaftan, kan ve gözyaşının eksik olmadığı günümüz dünyasında, şiirin insan ruhunun ve gönlünün bir sığınağı olduğunu dile getirdi. Kaf\u00ee'nin "Uzak Aşk'a" isimli 8. Şiir kitabı seçkin kitapçılarda yerini aldı.

-----------

AŞKTA VEF\u00c2

Ölümün kardeşine sığınmak kurtarmıyor

S\u00eenede nihayetsiz yanıp duran ateşten

Yanmaktan korkan o yar ahs\u00eenemi sarmıyor

Nas\u00eebi yok ne çare bu kavuran ateşten

***

Ne rüyada görürüm gül yüzünü o yarın

Ne hülyada gördüğüm teselli eder beni

Kurbanıyım İlah\u00ee bir sevdayı inkarın

Götürür bir meçh\u00fble ömrümce kader beni

***

Geceler çöker sanki s\u00eeneme dağ misali

Kalemden dökülenler simsiyah kanlı yaştır

Yalnız Rabbim gösterir bana elbet visali

Zira yarin yüreği mermerden kav\u00ee taştır

***

Yalvarmak hep yalvarmak varlığımın sebebi

\u00c2lemde kıymetimiz yalnız duamızdandır

Eksilmesin Allah'ım aşkımın mürekkebi

Yarasadakatımız aşkta vefamızdandır

*9 Aralık 2017/Kaf\u00ee

-------------------------

NAT-I ŞERİF'TEN

Yolunda yürüseydik düşmezdik ateşlere

Varırdık her adımda nur saçan güneşlere

KAL GÖNLÜMDE'DEN

Bir kahkaha tufanı olarak kal gönlümde

Merag\u00ee'den Dede'ye besteler çal gönlümde

-------------

EYLE'Den KAL GÖNLÜMDE

Bir kahkaha tufanı olarak kal gönlümde

Merag\u00ee'den Dede'ye besteler çal gönlümde

------------------

ESERLERİ:

Yeryüzü Melekleri (Roman- 1995)

Beyaz Zambak Gölgesinde (Şiir- 1997)

Gülistanbul (Şiir- 1999)

Yaristanbul (Şiir- 2001)

Kızıl Rüzgar (Roman- 2002)

Sebebi Sensin (Şiir-2005)

Son İstanbul Şiirleri (Şiir- 2007)

Bad-ı Saba'ya (Şiir-2007)

Uzak Aşk'a (Şiir-2017)

Çok Okunanlar

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Bu kategorideki diğer haberler