CHP lideri Kılıçdaroğlu, genel başkanlık koltuğunu kaybetmemek için il kongrelerine listesini gönderdi.

Güncelleme: 08.01.2018 22:33

CHP lideri Kılıçdaroğlu, genel başkanlık koltuğunu kaybetmemek için il kongrelerine listesini gönderdi.

Parti teşkilatları, kendi listelerinin değiştirildiğini görünce isyan bayrağı açtı.

CHP'nin 3-4 Şubat 2018'de Ankara'da yapılacak ve genel başkanın yanı sıra 60 kişilik PM üyelerinin de belirleneceği 36. Olağan Kurultayı öncesinde il ve ilçe kongrelerinde büyük kaos yaşanıyor. CHP'de, kurultaydan sonraki en yetkili organ olan Parti Meclisi'ne girebilmek, her partili için büyük önem taşıyor. CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu da genel başkan tarafından bu 60 kişilik üyeler arasından belirleniyor.

GENEL MERKEZDEN LİSTE 
 
Güneş'in haberine göre: Kurultaya bir aydan daha az bir süre kala CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlık koltuğunu sağlama almak için il ve ilçe kongrelerine müdahale etti. Kongrelere katılan partililer, kendi belirledikleri delegeler yerine genel merkezden gönderilen listelerle karşı karşıya kaldı. Konuşmalarında demokrasiden dem vuran ve CHP'ye parti içi demokrasiyi getirdiklerini savunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun sözde demokratlığı, üç büyükşehirdeki il kongrelerine müdahalesi ortalığı karıştırdı. Kılıçdaroğlu desteklediği Adnan Keskin'e Ankara'da rakip olan Kemal Akkurt'un adaylığını, ilçe ve belediye başkanlarına rest çekerek engelledi. CHP liderinin İstanbul için de ilçe başkanlarına rest çekerek isim direteceği kulislerde konuşuluyor.
 
KOCAOĞLU'NA BÜYÜK TEPKİ

CHP'nin İzmir kongresini ise teşkilat boykot etti, salon bomboş kaldı. Yine Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda delege listesi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından değiştirildi. Kongrede konuşan Buca ilçe delegesi Oktay Gökdemir uzlaşı adayı olarak Deniz Yücel'in ismini açıklayan Kocaoğlu'na büyük tepki gösterdi. Gökdemir, "Belediye başkanları örgütü kilitlediler bu kabul edilemez. Kongrenin heyecansız olmasının sebebi budur. Genel başkanımız belediye başkanlarına müdahil olmayın çağrısı yapmıştı. Delegelere karışmayın. İşinize bakın demişti. Tribünler bomboş" dedi. Gökdemir'in konuşması sırasında salondan büyük bir alkış yükseldi. Kongrede boş koltuklara hitap eden Kocaoğlu, genel merkeze muhalif adayların elini bile sıkmadı.
 
MEMLEKETİNDE İSTENMİYOR

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de yaşananlar da diğer illerden farklı değildi.  CHP teşkilatı genel başkana kazan kaldırdı. Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği çelengi ne salona alındı ne de mektubu okundu. Genel başkanın desteklediği Şükrü Kılıç, mevcut başkan Ali Rıza Güder'e karşı CHP Tunceli İl Başkanlığı yarışını kazandı. 15 Temmuz Şehitleri Anma programına katılan Güder, Necmettin Yılmaz öğretmeni katleden terör örgütü PKK'ya tepki göstermişti. 
 
İzmir kongresinde adaylardan Utku Gümrükçü konuşurken "Kerbela şehitlerinden özür dile" pankartı açılması sonrası iki grup arasında kavga çıktı. Terör örgütü PKK'ya tepki gösteren mevcut başkan Ali Rıza Güder yerine CHP liderinin desteklediği Şükrü Kılıç seçildi. 
 
MUHALİFLERE GÖZDAĞI VERMİŞTİ

Yaşananlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana'da partisinin il kongresinde yaptığı konuşmayı akıllara getirdi. Kılıçdaroğlu, kendi partisindeki muhalif kesime gözdağı vermişti. Delege sisteminin değiştirilmesiyle ilgili kanun teklifi vereceğini belirten genel başkan, "Bir CHP'li çıkar 'Ben ne olacağım' derse derhal CHP'den istifa etsin. Delege hesabı yapanların partide işi yoktur. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Birbirine sırtını dönen insanların hiçbirisi bu partide bir yere gelemeyecek" ifadelerini kullanmıştı.  Kendisine karşı gelenleri 'karışıklık çıkaranlar' olarak nitelendiren Kılıçdaroğu, tüm muhaliflere kapıyı göstermişti. 

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
İbrahim Kalın'dan Kaşıkçı cinayeti açıklaması
Oktar'ın kritik ismi yakalandı
Meksika'dan sonra onları hedef aldı!
ABD'den flaş Cemal Kaşıkçı açıklaması
Kiralık katil yanlış kişiyi öldürdü!
Kahraman ordu nefes kesti! Ateş serbest...
Akar'dan çok sert 'Doğu Akdeniz' çıkışı!
Şehit Kaymakam Safitürk davasında karar!
Konsolosluğun 'kayıp' aracı bulundu!
Rekor için mindere çıkacak! Tek isteği dua
Günün en komik haberi: Gürsel Tekin
AK Parti'den Bahçeli'nin sözlerine cevap!
Araç plakalarında yeni dönem!
Cemal Kaşıkçı cinayetini böyle gizlediler!
Din kavgası kabile savaşına dönüştü! 55 ölü

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Selman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi

Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail'den 1994 barış anlaşması çerçevesinde kiraladığı toprakları boşaltmasını istedi.

Bu kategorideki diğer haberler