Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti sağlayan 70 mobil uygulama ve internet sitesine erişim engeli getirildi. Kim beni nasıl kaydetmiş Getcontact uygulaması yoğun ilgi görmüştü. Bir çığ gibi yayılan GetContact uygulamasının riskleri ve detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz...

Güncelleme: 16.04.2018 09:32

Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti sağlayan 70 mobil uygulama ve internet sitesine erişim engeli getirildi. Kim beni nasıl kaydetmiş Getcontact uygulaması yoğun ilgi görmüştü. Bir çığ gibi yayılan GetContact uygulamasının riskleri ve detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz...

Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti sağlayan 70 mobil uygulama ve internet sitesine erişim engeli getirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak, aralarında GetContact'in de bulunduğu telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti sağlayan 70 mobil uygulama ve internet sitesine erişim engeli getirilmesini talep etti.

'Rehber casusları' denetim kıskacında
Uzmanlardan GetContact uyarısı


Talebi değerlendiren Hakimlik, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, TCK'nin 136. maddesinde düzenlenen "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçunun niteliği, 25 Ocak 2018 tarihli ve 30312 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 21 Aralık 2017 tarihli ve 2017/61 sayılı kararının kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, talebe konu internet adreslerindeki program, uygulama, içerik veya diğer iletişim sistemleri kullanılarak kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi, işlenmesi ve kaydedilmesinin söz konusu olduğu anlaşıldığından, 5651 sayılı yasanın (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun) 8/A maddesi gereğince suç işlenmesinin önlenmesi, kişilerin can ve mal güvenliği ile milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması yönünde talebin kabulüne karar verdi.

Hakimlik, telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren 70 mobil uygulama ve sitesine erişim engeli getirilmesine hükmetti.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, son dönemde kullanıcıların yaptıkları sorgulamaların ekran görüntülerini alarak sosyal medya hesaplarında paylaşmasıyla popülerlik kazanan "GetContact" ve benzeri uygulamaların kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Yoğun ilgi gösterilmişti
Başka kişilerin telefon rehberlerinde nasıl kayıtlı olduğunu merak eden kullanıcılar, numara sorgulaması yapabilmek için bu uygulamalara yoğun ilgi göstermişti.

Kişilerin telefon numarası ve diğer bilgilerini toplayarak rehber oluşturan mobil uygulamalar ve internet siteleri, kişisel verilerin korunmasına yönelik endişeleri de beraberinde getirmişti.

Uzmanlardan GetContact uyarısı
Uzmanlar, başkalarının sizi telefon rehberine nasıl kaydettiğini görmenize yarayan GetContact mobil uygulaması konusunda vatandaşları uyardı.

Uzmanlar, başkalarının sizi telefon rehberine nasıl kaydettiğini de görmenize yarayan spam koruma programı GetContact konusunda vatandaşları uyardı. 

\u2022 'Rehber casusları' denetim kıskacında

Şimdiden dünya genelinde 4,5 milyarın üstünde rehber sorgulaması yapılan mobil uygulama, sosyal medya kanalları üzerinden yapılan paylaşımların da etkisiyle milyonlarca insan tarafından indirilmeye devam ediyor. Ancak uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını cevaplayan Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, bir çığ gibi yayılan GetContact uygulamanın barındırdığı riskleri sıraladı.

Söz konusu uygulamanın milyonlarca kişinin telefon rehberi ile telefon rehberinde bulunan e posta, adres bilgisi gibi bilgilerine ulaştığını belirten Ergün, "Uygulama rehberinizde bulunan bilgileri veri tabanına kaydetmektedir. Bu bilgilerin nakli uygulama üzerinden kişilerin onayı ile gerçekleşmektedir. Bilinçsiz kullanıcı buna onay vererek tüm datasını otomatik olarak uygulama ile paylaşmaktadır. Toplanan bu verilerin daha sonra hangi amaçla kullanılacağı belirsizdir. Her türlü istihbarat ve ticari kullanıma açık hale gelmektedir. Bu verilerin ticari firmalara yüksek fiyatlardan satışı olasıdır." diye konuştu.

Hali hazırda 1 milyondan fazla telefon numarası ve diğer iletişim bilgilerinin sistem tarafından kayıt altına alındığını belirten Ergün, toplanan dataların pazarlama amaçlı satışlarla el değiştirmesinin muhtemel olduğunu kaydetti. 

"Aktivasyon kodunun Facebook bağlantılı olması bir şey değiştirmez" 
Bu tür uygulamaların kullanımının özel hayatın gizliliği ile kişisel verilerin güvenliği açısından risk teşkil ettiğini anlatan Ergün, uygulamayı silmenin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Silindikten sonra kaydedilen datanın silineceğinin hiç bir garantisi yok. O sebeple geçmiş olsun. Gelen aktivasyon kodunun Facebook bağlantılı olması bir şey değiştirmez. Neticede kişisel veriler tehdit altındadır. İlgili diğer devletler açısından birtakım koruyucu hükümler olsa da teknolojinin ilerleyişi karşısında pek anlam ifade etmiyor.

En önemli görev kullanıcılara düşüyor. Bilmedikleri bu tür uygulamalara onay vermemeli ve her zaman tereddüt ile yaklaşmalılar. Arama motorları açısından da benzer bir risk söz konusu milyonlarca kişinin her türlü verisi datalarında bulunuyor. Vatandaşların güvenliği açısından milli uygulama ve arama motorlarına önem verilmeli."

"İzin vermiş olduğunuz sadece rehberiniz değil" 
Bilişim Hukukçusu Gökhan Ahi ise, uygulamanın doğrudan rehbere erişmek isteyen bir uygulama olduğunu hatırlatarak, "Uygulamaya izin verildiği andan itibaren tüm rehberinizi kendi sunucularına aynen aktarıyor. Dolayısıyla, sizin izin vermiş olduğunuz sadece rehberiniz değil, rehberinizdeki kişilerin de kişisel veri niteliğindeki isim soyadları ile telefon numaraları. Rehberinizdeki kişilerin iznini almadan telefon numarasını bir başkasıyla paylaşamazsınız." ifadelerini kullandı.

Yargıtay 12 Ceza Dairesi'nin bu konuda birçok kararı bulunduğunu anımsatan Ahi, şöyle konuştu:

"Uygulama onay kodunun Facebook'dan geliyor olması, uygulamanın Facebook tarafından onaylandığını göstermez. 'Sizi kim nasıl kaydetmiş?' şeklindeki ibare, sadece pazarlama kolaylığı sağlamak için diye düşünüyorum. Piyasada, çok sayıda benzer uygulama var. Ancak bu uygulamaların Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 'na (KVKK) uygun olduğunu sanmıyorum. Dikkatli olun veya olmayın diyemem. bütün uygulamalarda basit de olsa bazı riskler vardır. buradaki risk, bir başkasının kişisel verilerini o kişinin bilgisi olmadan 3. kişilerle paylaşıyor olmanız." 

Premium versiyonu da bulunuyor
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan da, önceki gün vatandaşları uygulama ile ilgili uyarmıştı.

Ayrıca mobil uygulama depolarında ücretsiz olarak sunulan GetContact uygulamasının GetContact Premium versiyonu Türkiye'de 4,49 TL'den hizmete sunuluyor. 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Çok sert çıktı: Derhal bırak!
Dünyaya dama vuran mesajı Twitter'dan paylaştı
Ani soğun ardından kuvvetli fırtına uyarısı
Gerginlik tırmanıyor! ABD'ye öyle bir mesaj verdi ki...
AK Parti ve MHP ittifak için anlaştı
Bursa'da bulundu! Tam 500 milyar dolarlık rezerv
Erdoğan'ın BM'deki sözleri dünya gündemine oturdu
Trump rezil oldu! Söylediklerine karşısında kahkaha attılar
Erdoğan ile Trump BMGK'da görüştü
BM'de ABD'ye terör ayarı verdi! 'Acısını çekeceksiniz...'
Trump'tan BM'de o ülkeye müdahale mesajı!
BM'de skandal! Trump konuşamadı
Guterres'ten dünya liderlerine iş birliği çağrısı
'Kestane karası fırtınası' Kuzey'i vurdu!
Komandolardan baş döndüren operasyon!

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

BM'de ABD'ye terör ayarı verdi! 'Acısını çekeceksiniz...'

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. ABD'nin teröre verdiği desteklere değinen Erdoğan, "Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce tır, binlerce kargo uçağı silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir." ifadelerini kullandı.

Bu kategorideki diğer haberler