Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Rusya'nın Kırım ilhakı ile Kırım-Tatar Türkleri hakkında konuştu.

Güncelleme: 13.10.2017 16:36

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Rusya'nın Kırım ilhakı ile Kırım-Tatar Türkleri hakkında konuştu.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında Rusya'nın kırım işgalinin hukuksuzluğunu dile getiren bir açıklama yapması üzerine konuşan Şahin, "Orada Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi, Ukrayna'nın topraklarının bir kısmını işgal etmesinin hiçbir açıklaması yok. 

Günümüzde kaba kuvvetle, 'askerim var' diyerek toprak işgal etmek; dünyanın düzenini bozacak, uluslararası hukuku bozacak bir durumdur" dedi.Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Rusya'nın Kırım ilhakı ile Kırım-Tatar Türkleri hakkında Kırım halkının yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında Rusya'nın kırım işgalinin hukuksuzluğunu dile getiren bir açıklama yapması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye'ye Yeni Bir Kapı Açıldı"

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, "Rusya'nın Ortadoğu'da Türkiye ile birtakım müttefiklik ilişkisi içerisinde olması ya da Amerika'nın bazı politikalarına karşı Türkiye'nin İran ve Rusya ile işbirliği yapması bu devletler için doğal karşılanabilir değerlendirmesini yaparak şu şekilde konuştu: "Kafkasya ve Ortadoğu'daki politikalar farklı ama Karadeniz'deki politikalar daha da farklı.  Yani orada Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi, Ukrayna'nın topraklarının bir kısmını işgal etmesinin hiçbir açıklaması yok. Günümüzde kaba kuvvetle, 'askerim var' diyerek toprak işgal etmek; dünyanın düzenini bozacak, uluslararası hukuku bozacak bir durumdur. Dolayısıyla bu kabul edilecek bir şey değil.  Şuanda Türkiye Ukrayna arasındaki işbirliği her geçen gün artmakta, çünkü iki ülkenin de ortak stratejik menfaatleri söz konusu. İki ülke de aynı coğrafyada barış ve huzur istiyor.  Bu durum doğal bir müttefiklik geliştirmektedir. Her geçen gün ticaret, turizm, kültürel ilişkiler ve askeri işbirliğimiz gelişmekte.  Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin çok kalıcı ve uzun vadeli olacağını düşünüyoruz. Sadece Ukrayna değil, Polonya, Litvanya, Baltık ülkeleri ile Türkiye arasında yeni bir kapı, yeni bir perspektif açıldı. Dolayısıyla Türkiye'nin bu gelişen şartları çok iyi kullanacağını düşünüyoruz. Çünkü bu ülkelerin menfaatleri yüzde yüz örtüşüyor."

"İşgali kabul etmeyeceğiz"

Rusya bizim komşumuz ama uygulanan yayılmacı politikalar yanlış diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğrulara, doğru; yanlışlara, yanlış dememiz lazım. Dış politikada Türkiye'nin menfaatleri ne gerekiyorsa o yapılır. Türkiye'de milyonlarca Kırım-Tatar yaşamakta ve orada kardeşleri var, akrabaları var,  soydaşları var. Yani Kırımlı olmasa da Kırım meselesi; bir Kerkük meselesi, bir Kıbrıs meselesi gibi Türkiye'nin milli bir meselesidir. Oradaki Kırım-Tatarların insani, kültürel, medeni, siyasi hakları söz konusu.  Dolayısıyla bunlara da dikkat edilmesi bizim vicdani, insani aynı zamanda milli bir vazifemizdir. Biz, 'Rusya'ya savaş açalım',  demiyoruz ama her şeyden önce işgali kabul etmeyeceğiz. Zaten orada yaşayan halkta bunu kabul etmiyor. Yani Kırım'da yaşayan Kırım-Tatarlar, Kırımlılar ve diğer Ukrayna halkları işgali kabul etmiyorlar.  Orası askeri bir üs haline getirildi. Silah zoruyla referandum yapıldı. Bu uluslararası hukuka da aykırı zaten şuan Rusya'nın Kırım'ı işgalini Kuzey Kore ve Suriye dışında kabul eden bir ülke yok. Türkiye olarak resmi politikamızda Kırım'ın işgalini ve oradaki Kırım-Tatarlarına karşı yapılan zulümleri Türkiye kabul etmiyor. Rusya'nın Ukrayna'nın toprak savunuyor."

Rusya Herkesi Kullanıyor

Avrupa'nın Kırım'a karşı yapılan bu müdahaleye karşı tavrını da değerlendiren Şahin şunları söyledi: "Avrupa'yı iyi takip etmek lazım. Her Avrupa ülkesinin farklı politikası var.   Mesela Fransa'da ırkçı ve marjinal partiler Rusya'yı destekliyor. Rusya'da onları destekliyor çünkü Avrupa Birliği'nin bütünlüğünü bozmak istiyor. Avrupa Birliği bir blok,  güçlü bir Avrupa Rusya'nın işine gelmiyor. O bakımdan Avrupa'daki milliyetçi partiler Rusya'yı destekliyor. Amerika'da Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararlar doğrultusunda Kırım'daki hukuksuz durumun sonlandırılmasını istiyor. Amerikan, İngiliz ve Avrupa şirketleri şu an da Ukrayna'da son derece aktifler. Ukrayna'nın Avrupa bloğuna girmesini istiyorlar. Kırım çok stratejik bir yer, petrol ve yer altı zenginliği yok ama büyük bir turizm merkezi ve Rusya, Kırım'ı büyük sabit bir uçak gemisi olarak görüyor. Rusya için orası askeri bir değer taşıyor. 1783 yılında Rusya, Kırım'ı aldığı zaman ilk önce Sivastopol askeri limanını yaptı. Tarihçilerin söylediği bir şey var: Ruslar Sivastopol limanını Karadeniz'de balık tutmak için yapmadılar. İstanbul'u işgal etmek için yapılan askeri bir limandır. Sıcak denizlere inme politikası, Karadeniz'de güçlenme politikası için Kırım hayati derecede önemlidir. Çünkü Rusya'nın sıcak denizlerde limanı yok. Rusya, Akdeniz'de olmak istiyor. Aynı gerekçelerle bugün Rusya Suriye'de üsler elde etmiştir. Ruslar, Suriyelilerin ülkelerini kullanmaktadır. Türkiye'nin de kendine göre stratejik hedefleri olması gerekir. Ve Ukrayna-Türkiye dostluğu bu stratejik değerler açısından doğru tercihtir. Türkiye büyük bir devlettir yeni kurulmuş bir devlet değildir ve meseleye nereden nasıl bakacağını gayet iyi bilir."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler