KOAH hastalığı özellikle son dönemde görülme oranı artan bir hastalık olmuştur.Dünya genelinde yılda 2.9 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olan hastalığın sebepleri nelerdir? Hastalığı önlemenin yolları? Haberimizi sizin için derledik...

Güncelleme: 14.04.2018 13:10

KOAH hastalığı özellikle son dönemde görülme oranı artan bir hastalık olmuştur.Dünya genelinde yılda 2.9 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olan hastalığın sebepleri nelerdir? Hastalığı önlemenin yolları? Haberimizi sizin için derledik...

KOAH, bir akciğer hastalığıdır.Dünyada en sık ölüme yol açan 4'üncü hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasıyla insan yaşamında olumsuzluklara yol açar. Bu yüzden hastalığın süreçlerini takip etmeli ve tedavileri aksatmamak gerekir.

KOAH Nedenleri nelerdir?

KOAH hastalığının ilk ve en önemli nedeni sigaradır. Bu hastalıkla savaşanların çok büyük bir kısmı sigara kullanan kişilerden oluşmaktadır. KOAH hastalığının başlıca nedenleri ise şu şekildedir;

\u2022    Sigara ve diğer tütün ürünleri
\u2022    Kötü hava koşulları altında yaşamak
\u2022    Kimyasal madde solunmak zorunda kalınan meslekler

Koah belirtileri nelerdir, hangi belirtilere dikkat edilmeli?

KOAH, halk arasında çok ciddiye alınmayan fakat sonucunda ölüme kadar varan bir hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın belirtileri hafife alınmamalı ve mutlaka bu belirtiler varsa bir göğüs hastalıkları uzmanına gidilmelidir. KOAH belirtileri ise şu şekildedir;

\u2022    Öksürme
\u2022    Balgam
\u2022    Kanlı tükürük
\u2022    Nefes daralması
\u2022    Solunum sıkıntısından kaynaklı kalp yetmezliği
\u2022    Kalp yetmezliği nedeni ile ayaklarda ödem oluşması
\u2022    Göğüste sıkışma
\u2022    Hırıltılı nefes alma

Bu belirtiler var ise kesinlikle hafife alınmamalıdır. Özellikle uzun süre geçmeyen bir öksürük varsa ve bu öksürüğün son dönemlerinde balgam da oluşmaya başladıysa kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü KOAH'ın en büyük belirtilerinden birisi birkaç sene boyunca öksürmek ve bu yılların son birkaç ayında öksürüğe balgamın eşlik etmesidir.

KOAH tedavisi nasıl yapılır?

KOAH hastalığının tedavisi için ilk olarak yapılması gereken sigaranın bırakılmasıdır. Sigarayı bırakan kişiler, sigara içilen ortamlarda da bulunmamalıdır. Temiz hava olan ortamlarda bulunmak bu hastalığın seyri açısından çok önemlidir. Akciğerlerin rahatlamasını sağlamak ve nefes alış verişini rahatlatmak için cihaz kullanılması gerekir. Ayrıca doktorunuzun uygun gördüğü nefes açıcı ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçların hastaların daha rahat nefes almasını sağlayarak ortaya çıkan kriz ve atakların azalmasını sağlayacaktır. Balgam söktürücü ilaçlarda bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar mutlaka doktorunuz tarafından yazılan ilaçlar olmalıdır.

Çok Okunanlar

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

İstanbul 18 Eylül trafiğe kapatılacak yollar hangileri?

Bu akşam oynanacak olan Galatasaray- Lokomotiv Moskova maçı nedeni ile İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. İstanbullular 18 Eylül akşamı trafiğe kapatılacak olan yolların hangileri olduğunu araştırıyor.

AK Parti'de flaş istifa!

Numan Kurtulmuş ile polemik yaşayan Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa etti.

Bu kategorideki diğer haberler