Küçük Orta ve Büyük İşletmeler (KOBİ) ekonominin en önemli kurumlarıdır. Bu nedenle hükümet işsizlik oranı tek hanelerde tutmak için bir çok desteklemelerini çeşitli kanallar vasıtası ile tüm büyüklü, küçüklü kobi'lere sağlamaktadır. Peki KOBİ destek kredisi kimlere verilir? Kimler başvurabilir? Nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

Güncelleme: 16.05.2018 11:23

Küçük Orta ve Büyük İşletmeler (KOBİ) ekonominin en önemli kurumlarıdır. Bu nedenle hükümet işsizlik oranı tek hanelerde tutmak için bir çok desteklemelerini çeşitli kanallar vasıtası ile tüm büyüklü, küçüklü kobi'lere sağlamaktadır. Peki KOBİ destek kredisi kimlere verilir? Kimler başvurabilir? Nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

Ekonomi denildiği zaman bir ülkede dengeleri sağlayan belkide tek kesim kobi'lerdir.  Peki KOBİ destek kredisi kimlere verilir? Kimler başvurabilir? Nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

Kobi'lere Özel Verilen Devlet Destekli Krediler Nelerdir ?

Ülkemizde devletimiz tarafından kobi'lere yönelik sağlanan bir çok ekonomik anlamda teşvikler mevcuttur. Bunlar daha çok ekonomik anlamda kobi'leri rahatlatacak olan projelerdir. Devletimiz gün geçtikçe bu projeleri daha çok genişletmektedir. 2018 yılında bu desteklerini arttırarak giren devletimiz kobi'lere daha çok KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası aracılığı ile elini uzatmaktadır. Dönemsel zamanlarda tüm esnaflara vermiş olduğu faizsiz krediler haricinde bir çok hibe teşviklerini de yine her yıl olduğu gibi bu yılda bu iki kurum aracılığı ile şartlara uygun olmanız halinde sağlamaya devam etmektedir. Gelin şimdi hep birlikte 2018 yılında tüm kobi bünyesinde işletmesini idare eden vatandaşlarımıza sağlanan imkanlardan bahsedelim.

KOSGEB'den Kobi'lere 2018'de 12 Programla Tam Destek!

Kobi'lere her alanda ihtiyaç duydukları desteği sağlamak amacı ile devletimiz KOSGEB aracılığı ile yardım elini uzatmaktadır. Bir çoğu karşılıksız yani " HİBE " olarak sunulan bu imkanlar ile sadece nakit ihtiyaçlarınız karşılanmak ile kalmayıp ihtiyaç duyacağınız birçok alanda desteği de programlara göre alabilmekte siniz. Şuan için tam 11 farklı program ile siz kobi'lere sunulan programların başlıkları ve kısaca içerikleri şu şekildedir.

Gelişen İşletmeler Kobi Destek Programı; 9 Kasım 2015 tarihinde kurulmuş olan bu programda BORSA İSTANBUL Gelişen İşetmeler piyasasında işlem görmesi ve sermaye piyasasında fon temin edilmesini sağlamak amacı ihtiyaç duyulan danışmalık ve denetim hizmeti almak için yapılan giderlerin karşılanmasına yönelik kurulan bir programdır. Ayrıntılar, için tıklayınız.

Kredi Faiz Desteklenmesi; Finansal, istihdam veya işletmenin üretim ve kalitesinin artırılmasına yönelik yapacağı harcamaları anlaşmalı olan bankalardan faizsiz kredi alarak sağlaması için kurulmuş olan bir programdır. Üst limit şuan için 300 bin TL ve vade ise en fazla 48 aydır. 

Laboratuvar Hizmet Uygulaması; 9 ilde yer alan laboratuvarlardan ürün kalitenizi arttırmak adına hizmet almanız için kurulmuştur.

Uluslar Arası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı; Alt yapısının ülkemizde sağlanan teknolojik ürünlerin uluslar arası pazarda yer bulması amacı ile kurulmuş olan bir programdır.

İş Birliği Güç Birliği Destek Programı; Kobileri bir araya getirmek amacı ile kurulmuş destek programıdır.

Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama; Fikrinizi teknolojiye dökmek isteyen kobi'ler için oluşturulan programdır.

Genel Destek Programı; Benim şahsen en çok beğendiğim programdır. Çünkü içinde bir kobi'nin ihtiyaç duyacağı tüm paketler mevcuttur. Bunlardan başlıcaları ise ; Yurt içi fuar ve tanıdım destekleri, eğitim ve nitelikli eleman istihdamı, lojistik ve danışmanlık destekleri gibi.

KOBİGEL; Rekabet gücünüzü arttıracak projelere verilen teşviklerdir.

AR-GE İnovasyon; Teknolojiye ve bilime dayalı projelerin desteklenmesi için kurulmuştur.

Endüstriyel Uygulama; Yeni bir ürünün kalitesinin artırılması amacı ile yapılan giderler

TEKNOPAZAR; Teknolojik alanda faaliyet gösteren kobi'lerin uluslar arası pazarda rekabet güçlerinin arttırılması

KOBİ TEKNO YATIRIM; Teknolojik ürün ihracatını arttırmaya yönelik atılan adımlar.

Destek Programlarına Nasıl Başvurabilirsiniz ?

Sizin için oluşturulan bu destek programları kapsamında herhangi bir teşviki alabilmeniz için ilk olarak mutlaka kobi statüsünde olmanız şarttır. Kobi nedir ? daha önce sizler için açıklamıştım. Şayet belirtilen kriterler içerisinde bir kobi iseniz, bahse geçen programlardan istifade edebilmeniz için bazı adımları KBS denilen sistem üzerinden sağlamanız gerekir. Bunlar ise şunlardır.

İlk olarak KOSGEB'e ilk kayıt başvurusunu yapmalısınız.

Daha sonra e-kobi girişi yapınız.

Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerini sağlayınız.

Destek programı KBS üzerinden doldurunuz.

Türkiye Halk Bankasının Kobi'lere Özel Kredileri Nelerdir ?

Devletimizin tüm kobi'lere gölgesini hissettirdiği diğer bir kuruluşta Türkiye Halk Bankası'dır. Banka şartlara uygun olan tüm kobi'lere iki şekilde kredi imkanları sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi KOSGEB üzerinden yapılan müracaatlar ile bir diğeri de doğrudan yapılan başvurular iledir.

KOSGEB Kanallarından Gelen Müracaatlar

Türkiye Halk bankasına KOSGEB kanallı olarak gelen kobi'lere aşağıdaki imkanlardan istifade edebilmektedirler.

Sıfır Faizli İşletme Kredisi; Veri tabanına kayıtlı olan ve güncel bir beyannames sahibi olan kobi 50 bin TL faizsiz kredisini 12 ay hiç ödemesiz 36 ay geri ödemeli olarak alabilmektedir.

Teçhizat ve Makine Alımları; İmalat sanayisinde faaliyet gösterene kobi'lerimiz yerli marka olmak kaydı ile alacakları yardımcı makine ile teçhizatları http://kredi.kosgeb.gov.tr/ adresine başvuru yapmaları halinde faizsiz olarak alabilmektedirler. Üst limit 1.500.000 TL olup kullanılan kredi 6 ay ödemesiz 36 ay vadelidir.

Teminat mektubu desteği

Acil kredi imkanları; Esnafın özellik ile doğal afetlerde uğradığı zararları karşılamaları için verilen 100.000 TL 12 ay ödemesiz kredi imkanlarıdır.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

Bu kategorideki diğer haberler